Facebook Google+ Twitter

Wielkopolski Tydzień Technologiczny. Było show, będą efekty

Wielkopolski Tydzień Innowacji oprócz spektakularnych pokazów i wykładów zaprezentował młodym wynalazcom konkretną wiedzę o instytucjach wdrażających ich pomysły na rynek oraz rozpoczął 2 projekty, które spotęgują zakres oferty instrumentów pomocy w przekuwaniu kreatywności w przedsiębiorczość.

Program WTI można podzielić na pewne tematyczne zakresy. Każdy z nich w swojej kategorii pokazał prawdziwe perły innowacji. Informował także o nowych formach jej finansowania lub rozpoczynał nowe działania mające ją promować.

Technologie i kadry
WTI rozpoczęło się mocnym uderzeniem. Małgorzata Bobrowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego powiedziała, że prezentacja zespołu studentów Politechniki Poznańskiej o nazwie InPUT swojego dzieła OneSpace była przebojem pierwszego dnia, szczególnie dla młodych. To aplikacja, która zdobyła laury konkursów Microsoftu, a szef Microsoft Bill Gates poświęcił czas na spotkanie z autorami. Jest platformą dostępną zdalnie i będąca jednym miejscem dostępnym dla wielu użytkowników, w którym tworzą wspólnych dokumenty i plikach oraz tworzą je z dowolnego komputera (podobnie jak Dokumenty i Arkusze Google http://docs.google.com). Prezentacja była pokazem potencjału Politechniki Poznańskiej i już osiąganych przez jej wychowanków sukcesów. Zapewne udało się przekonać wiele osób do kierunków technicznych, których absolwenci to aktualnie deficytowy towar na rynku pracy.

Dalszy rozwój działań samorządów
To podczas WTI zebrano przedstawicieli odpowiednich instytucji, by rozwinąć metody wykorzystywania funduszy z Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz wspólnej pracy nad nowego rodzaju narzędziem stosowanym przy wspieraniu rozwoju nowych technologii i biznesu - tzw. Regionalnego Foresightu dla płn.-zach. Polski. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zebrał przedstawicieli odpowiednich instytucji – zarządy województw wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko - pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, prorektorów ds. nauki wybranych uczelni wyższych tych województw oraz delegacje towarzyszące. Foresight to prognozowanie przyszłych trendów i potrzeb związanych z technologią i gospodarką oraz planowanie odpowiednich przedsięwzięć, by im z jednej strony sprostać, a z drugiej wykorzystać związane z nimi możliwości.

Dotacje z administracji
Organizatorzy zadbali o to by zebrać referentów związanych z trzema najważniejszymi ośrodkami dofinansowywania innowacji i przedsiębiorczości. Jednego dnia można było wysłuchać wykładów o trzech instytucjach oferujących środki dla nowatorów biznesu. Mówiono o unijnym Programie na rzecz Konkurencyjności i Innowacji - Competitiveness and Innovation Programme (CIP). Składa się on z Programu na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji, Programu na rzecz Wsparcia Polityki w Zakresie Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych oraz Programu na rzecz Inteligentnej Energii dla Europy. Opisano także 7. Program Ramowy Unii Europejskiej, którego głównym celem jest rozwój przedsiębiorczości i współpracy instytucji badań i rozwoju z podmiotami gospodarczymi. Wykłady te zamykała prezentacja o Inicjatywie Technologicznej – krajowym programie dotowania wdrażania technologii na rynek. Dodatkowo słuchacze dowiedzieli się o rozwiązaniach z innych krajów jak holenderskie bony inwestycyjne dla innowacyjnych firm.

Dotacje z sektora prywatnego
Na WTI nie zabrakło również reprezentanta organizacji zajmującej się aniołami biznesu – dopiero powoli rozwijającą się formy wspomagania nowatorów biznesu. Z dwóch polskich stowarzyszeń, starszego Polskiego Stowarzyszenia Aniołów Binzesu PolBAN i młodszego Lewiatan Business Angels (LBA), na WTI przybył przedstawiciel tego drugiego. Przybył wyjaśniać i promować kolejną po dotacjach administracyjnych (unijnych i państwowych) i korporacyjnych (spółki venture capital i private equity) formę szukania kapitału i wsparcia dla przedsiębiorców na razie tylko z pomysłem. Aniołowie biznesu to nic innego jak inwestorzy indywidualnie, a nie instytucjonalni. Wydawałoby się, że to filantropi. Jednak ja wyjaśnia Jacek Błoński, prelegent z LBA, to jeden z kilku mitów o aniołach biznesu. To ludzie, którzy chcą zarobić. Jednak nie – jak głosi drugi mit – na zagarnięciu pomysłu, lecz przez współudział i czynną pomoc własną wiedzą, kontaktami i infrastrukturą posiadanych już firm we wprowadzeniu w życie młodych projektów tak, by mogły oddać zysk aniołowi i stać się zupełnie samodzielne.

Błoński o WTI mówi: – To jedna z największych impreza w Polsce, na której prezentowana była idea aniołów biznesu. – i dodaje – Prowadzimy parę pertraktacji na północy Polski i mamy nadzieję na pozyskanie do współpracy nowych młodych z pomysłami z Wielkopolski.

Błoński nie próbuje się przechwalać i dyplomatycznie przyznaje, że po prezentacji zgłosiło się do niego parę naprawdę zmotywowanych osób z gotowymi biznesplanami, ale nie ujawnia ich konceptów. Z chęcią jednak podkreśla chęci aniołów biznesu nie tylko do zysku, ale i ich woli pomocy, współpracy i zaangażowaniu. Podaje na to przykłady siedmiu już uruchomionych projektów – MedicAlgorithmics, Likwidator.pl, Ant – Industrial Software Systems Legic, FlashBook, GoldenEgg oraz najbardziej znanego „W biegu cafe”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.