Facebook Google+ Twitter

Wielkosobotnia wyprawa z koszyczkiem...

...czyli o tym, jak to przez całą Wielką Sobotę prawie każdy Polak idzie do kościoła...

Kultywowanie tradycji pogłębia naszą wiarę - takie słowa jednego z duszpasterzy komentują nasze polskie przywiązanie do zwyczajów wielkanocnych. Nie można zaprzeczyć tym słowom, jednak należałby się zastanowić, czy rzeczywiście jest w nas tyle religijności i czy rzeczywiście pogłębiamy swoją duchową sferę przez odwiedzanie Grobu Pańskiego, czy święcenie pokarmów.

Porównując badania CBOS-u z lat 1998-2005, widać, że chęć poświęcenia pokarmów, a co za tym idzie zadośćuczynienie tradycji, cieszy się zainteresowaniem blisko 95 proc. Polaków. Liczba to ogromna w stosunku do statystyk, które mówią o obecności Polaków na niedzielnej mszy świętej. Dane za rok 2006 mówią, iż zaledwie 45,8% katolików regularnie uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach. Liczby wyraźnie pokazują, że tradycja pogłębia naszą wiarę, zbliża nas do kościoła. No właśnie! Do kościoła, a nie do Kościoła (jako wspólnoty).

Doskonałym potwierdzeniem tejże tezy jest wielkosobotnia „wyprawa z koszyczkiem”. Nie jest problemem dostrzeżenie tych, których wiara umacnia się dzięki tradycji. Głośne rozmowy, dźwięki niewyciszonego telefonu komórkowego… istnie jarmarczna atmosfera tuż obok grobu. W związku z tym widokiem pojawia się pytanie- umacnia się wiara, ale w co? W katolicką prawdę wiary o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, czy wiara w magiczną moc wody święconej, bez której śniadanie Wielkanocne będzie nieważne?

Jakkolwiek by nie było, wypadałoby podczas tej tradycyjnej „wyprawy” wyciszyć telefon i zachować powagę stosowną do miejsca, w którym się znajdujemy. Nawet jeśli to jest raz do roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Mateuszu, nie widzę dziwniejszej postawy, niż wrogie odnoszenie się do jakichkolwiek świąt. Jest okazja, wrośnięta w naszą tradycję i kulturę, to zróbmy sobie wolne i radujmy się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważam, że niewyłączenie komórki, kiedy odprawiana jest msza, tak samo gdy jesteśmy na jakichś zajęciach (szkoła, konferencja itp.) jest oznaką braku dobrego zachowania. Wystarczy użyć sygnału wibracyjnego. Może warto zadać sobie pytanie czy ludzie czasów Jezusa używaliby komórek gdyby żyli współcześnie. Przecież na pewno życie w tamtych czasach toczyło się normalnie. W czasie gdy Jezus umierał, zapewne odbywały się targi, trwała zwykła krzątanina. Obecnie święci się różne rzeczy, domy, dewocjonalia, szkoły, coraz częściej inne budynki publiczne. Nie wyłączamy wtedy komórek i nie jest to oznaką złego zachowania. Czasy się zmieniają, wiara pozostaje. przecież teraz też idąc do święconego nie przebieramy się w surduty, prawda? Pozdrawiam i życzę smacznego święconego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cieszą mnie słowa Grzegorza - choć deklaruje się jako ateista, nie odnosi się wrogo w stosunku do Świąt Wielkiej Nocy, co (muszę przyznać z wielkim żalem) ostatnio zdarza się coraz częściej w dzisiejszych czasach.
Znam przypadki, kiedy ateiści chodzą do kościoła z koszyczkiem, jakby szli do szamana po jakąś moc...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za Grzegorzem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem miłośnikiem tradycji i ateistą, więc koszyczek jest, ale niepoświęcony. Tłumy walące raz czy dwa w roku do kościołów to przykry pokaz hipokryzji. Motyw komórek w tekście mi się podoba, bo jest bardzo celną ilustracją - niewyłączenie telefonu (lub chociażby dźwięku) w kościele jest nie tylko wyrazem niebywałego chamstwa, ale również wyrazem lekceważenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dariuszu, czyżby? A wiara w Prawdziwą Śmierć i Prawdziwe Zmartwychwstanie? A wiara w Odnowienie i Rezurekcję? A wiara w Adorację Sakramentu?
Zgadzam się z autorem, że w dzisiejszym świecie wiara w symbole i tradycje przysłania ludziom wiarę w Boga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież to jest tylko wspomnienie grobu a nie grób z ciałem w środku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.