Facebook Google+ Twitter

Wielokulturowa pamiątka po dawnych czasach Woli Michowej

Wędrując po Bieszczadach, często natrafić można na liczne pamiątki dokumentujące wielokulturowe i zawiłe dzieje tego przepięknego zakątka Polski. Ja przez przypadek natrafiłem na pozostałości po greckokatolickim cmentarzu w Woli Michowej.

Wejście na cmentarzyk / Fot. Paweł DudekMiejscowość Wola Michowa była dawniej miasteczkiem, w którym mieszkało w okresie świetności około 840 osób. Znajdował się tam rynek, dom rabina, cerkiew (z 1843 roku) i dwie synagogi. Wojna, działalność UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii, będącej współodpowiedzialną za ludobójstwo polskich cywilów), późniejsze przesiedlenia ludności i upływający czas sprawiły, że dziś w Woli Michowej nie ma już wielu pamiątek po dawnej świetności tego miasteczka.

Tablica pamiątkowa przed cmentarzykiem / Fot. Paweł DudekNa stary greckokatolicki cmentarzyk w Woli Michowej trafić dość trudno, bo we wsi nie ma żadnych oznaczeń prowadzących do niego. Trzeba skręcić z głównej szosy przecinającej wieś w wyłożoną betonowymi płytami uliczkę prowadzącą w kierunku południowym na szczyt Wysoki Groń (902 m n.p.m.). Idąc tym szlakiem i mijając pod drodze zarośnięte tory kolejki górskiej, po przebyciu około 200 metrów, trzeba rozglądać się na lewo. W oddali między drzewami widać krzyż / Fot. Paweł DudekPomiędzy krzakami znajduje się ścieżka z małym drewnianym mostkiem. Baczny obserwator dostrzeże już z uliczki pamiątkową tablicę, a także kilka pomników wystających zza bujnej roślinności.

Czytaj także: Kultowe Bieszczady pachną żywicą. W polskiej Kanadzie cz. III

Wspomnianą pamiątkową tablicę postawiono całkiem niedawno, bo w listopadzie 2010 roku. Napisano na niej, że jest to dawny cmentarz grecko-katolicki w Woli Michowej, miejsce spoczynku mieszkańców różnej narodowości - Ukraińców, Polaków, Cyganów i innych. Fundatorami tablicy są J. Kurdak, M. Bocyk i W. Gosztyła. Można się tylko domyślać, że to obecni lub dawni mieszkańcy wsi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Spacer w ciekawy zakątek. Spójnie opisany i trafnie zilustrowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.