Facebook Google+ Twitter

Wielokulturowy festiwal rusza w Łodzi

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-26 18:05

Już we wtorek rusza szósta edycja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. Festiwal, który obecny jest w planie kulturalnych wydarzeń Łodzi od 2002 roku, stał się już wizytówką wielokulturowej przeszłości Ziemi Obiecanej.

Od początku formuła Festiwalu zakłada nie tyle prezentację osiągnięć kulturalnych z Polski, Niemiec, Izraela i Rosji, a tworzenie płaszczyzny do porozumienia i podejmowania dialogu właśnie. W szerokich ramach Festiwalu, obejmujących przecież wszystkie dziedziny sztuki, znalazło się miejsce na bardzo wyrazisty nurt, jakim jest program Wieży Babel. Edukacyjne oblicze Festiwalu skierowane jest do łódzkiej młodzieży szkolnej i nauczycieli, którzy pracują cały rok nad odkrywaniem swoich korzeni kulturowych i umieszczaniem siebie na wielokulturowej mapie świata. To także doskonałe studium otwartości i tolerancji.

W tym roku w ramach Wieży Babel zobaczyć będzie można wystawę w Gałkowie Dużym, prezentującą ekwipunek żołnierzy rosyjskich i niemieckich,Lergendarny, moskiewski Teatr na Tagance wystąpąpił podczas ubiegłorocznego, łódzkiego Festiwalu. / Fot. Paweł Nowak/Dziennik Łódzki wydobyty z pól bitwy w lesie gałkowskim, największej na froncie wschodnim I wojny światowej. MOK w Koluszkach zorganizował także konferencję popularno-naukową "Bitwa o Ziemię Obiecaną 1914", która odbędzie się 5 września. Tego samego dnia Wieża Babel zaistnieje w Muzeum Kinematografii wystawą "Ściana wschodnia w fotoreportażach uczniów klasy dziennikarskie XXVI LO im. K. K. Baczyńskiego" połączoną z projekcją filmu Andrzeja Różyckiego "Świątynie pod otwartym niebem". Natomiast 6 września w Manufakturze młodzież łódzkich gimnazjów będzie prowadziła Paradę Narodów Świata.

Warto zwrócić uwagę na żydowski nurt tegorocznego Festiwalu. Wpisują się w niego zarówno panel dyskusyjny i promocja książki Szewacha Weissa w Instytucie Europejskim 31 sierpnia, jak i przegląd filmowy "Żydowskie losy, żydowska tożsamość" w ŁDK. W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych 31 sierpnia zostanie wystawiony spektakl "Pamiętniki Anny Frank".

1 września na Scenie Miejskiej w Parku Julianowskim będzie miało miejsce widowisko "Wesele żydowskie", które stworzyli członkowie polskiego Zespołu Pieśni i Tańca Anilana, izraelskiego Ktzat Aheret Choir i austriackiej Grupy Gojim. Kolejnymi austriacko-żydowskimi akcentami będą: wystawa fotografii "Żydowski Wiedeń w obiektywie Iwony Schmidt" w Galerii UMŁ (wernisaż 7 września) i wystawa hologramów z Muzeum Żydowskiego w Wiedniu. 5 września na Rynku Manufaktury odbędzie sie natomiast koncert Kosmofskiego i Eve's Woman. Ziemek Kosmowski zaprezentuje materiał z przygotowywanej płyty "Tytułu brak" zainspirowanej brzmieniem folku żydowskiego; Eve's Woman jest kwartetem kobiecym z Izraela, łączącym tradycyjną muzykę żydowską ze współczesnymi brzmieniami, również jazzowymi.

Rosyjska twarz tegorocznej Edycji to przede wszystkim "Piąty Teatr" z Omska, który 7 i 8 września w Teatrze Powszechnym pokaże "Ożenek" M. Gogola. Odbędzie się również koncert Lwowskiej Orkiestry Symfonicznej i wystawa "Sztuka buntu" prezentująca malarstwo drugiej awangardy rosyjskiej ze zbiorów Kendy i Jacoba Bar-Gera. Wernisaż odbędzie się 31 sierpnia w Muzeum Historii Miasta Łodzi.

Kultura polska zaistnieje dzięki licznym spektaklom przygotowanym przez łódzkie teatry, koncertom Łódzkiej Orkiestry Kameralnej i Agi Zaryan czy przeglądowi filmów Zbigniewa Rybczyńskiego, laureata Oscara, tworzącego animacje i wykorzystującego techniki multimedialne.

Warto zauważyć, że Festiwal śmiało wychodzi w region łódzki. Oprócz imprez w Gałkowie Dużym odbędą sie koncerty w Rawie Mazowieckiej, Uniejowie i Łowiczu.

Łódź na trzynaście dni stanie się wielokulturową stolicą Polski. Biuro Festiwalu przy Placu Wolności 5 właśnie kończy przygotowania. W poniedziałek, 27 sierpnia o 12 w ŁDK będzie miała miejsce konferencja prasowa, a we wtorek 28 sierpnia, Festiwal rusza koncertem gitarzysty Tonny'ego Emmanuela w Filharmonii Łódzkiej.

Warto przyjechać do Ziemi Obiecanej między 28 sierpnia a 9 września i znaleźć się jednocześnie w rosyjskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej Łodzi. Co roku okazuje się, że w kulturowej płaszczyźnie bilokacja jest nie tylko możliwa ale i wysoce wskazana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.