Facebook Google+ Twitter

Wielowieś. Zaduma w Śląskim Katyniu

W Dąbrówce (gmina Wielowieś) na Śląsku, odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej. Po sobotniej tragedii zyskały one nowy, tragiczny wymiar.

Delegacja powiatu (starosta Michał Nieszporek, wicestarosta Sławomir Adamczyk i przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego Tadeusz Mamok) składa wieniec pod Krzyżem Pamięci / Fot. Starostwo Powiatowe GliwiceW powiecie gliwickim Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono w szczególny sposób, oddając równocześnie hołd żołnierzom Polski Podziemnej oraz żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy we wrześniu 1946 r. zostali zamordowani w Dąbrówce. Mordu dokonano w miejscu zwanym Barut -maleńkiej miejscowości, leżącej wśród lasów na pograniczu dzisiejszych powiatów gliwickiego i strzeleckiego.

Na Polanie Śmierci zwanej Śląskim Katyniem najliczniejsze grono stanowili gimnazjaliści oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Uczniom towarzyszyli: kombatanci, żołnierze z gliwickiego garnizonu, duchowni oraz przedstawiciele władz samorządowych. Uroczystości rozpoczęto minutą ciszy, by uczcić pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Stanisław Piecuch, były żołnierz Polski Podziemnej przypomniał historię zbrodni, jakiej dokonano w Śląskim Katyniu. On sam cudem ocalał z tego pogromu. Tak jak jego koledzy z Podbeskidzia miał wyjechać wraz z nimi na Zachód. - Tak nam obiecano - mówił. Okazało się jednak, że była to prowokacja UB, która miała na celu wymordowanie żołnierzy Podziemia. Żołnierzy dowieziono tylko do Barutu. Tam wszystkich umieszczono w stodole, a potem wysadzono ją w powietrze. Razem z żołnierzami Polskich Sił Podziemnych zginęli w niej również wojskowi, którzy wracali do kraju z armii polskiej na Zachodzie. - Ja przeżyłem tylko dlatego, że posłuchałem ojca. Ostrzegł mnie, że to jest prowokacja, bo nie wierzył w zapewnienia, iż komukolwiek z nas pozwolono by wyjechać na Zachód - opowiadał Stanisław Piecuch. - Moi koledzy zginęli i jedyne, co mogę dla nich zrobić to dbać, żeby ta zbrodnia nigdy nie została zapomniana - dodał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.