Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28592 miejsce

Wiemy, że telewizja uzależnia i nie bronimy przed tym dzieci

Brutalne kreskówki i filmy obniżają kreatywność, powodują stany lękowe, nadmierne pobudzenie wyrażające się nadruchliwością i trudnościami w skupieniu uwagi, a także nasilenie postaw konsumpcyjnych i erotyzację wyobraźni.

Telewizja jest dla większości ludzi w Polsce głównym środkiem przekazu. Średnio na jej oglądanie przeznaczamy cztery godziny dziennie. Z badań przeprowadzonych przez Zespół Badań i Analiz Medialnych Biura Programowego TVP S.A. wynika, że Polacy najczęściej oglądają telewizję dla zaspokojenia potrzeby wiedzy o bliższym i dalszym otoczeniu oraz dla rozrywki, zabawy, a przede wszystkim relaksu. Z czasem jednak zaczynamy uzależniać się od niej.

Telemaniacy przyznają się, że oglądanie telewizji pochłania ich czas i energię, powodując niepokój oraz wyczerpanie fizyczne i psychiczne.

Co się dzieje z dziećmi? 

Dzieci uzależniają się od telewizora / MWMEDIAUzależniają się także dzieci. Odpowiedzialni są za to rodzice, gdyż to oni sadzają swoje pociechy przed telewizorami, bo sami chcą odpocząć. Często nie mają świadomości, że wyrządzają dzieciom w ten sposób krzywdę, że patrząc w ekran maluchy zupełnie wyłączają swoje myślenie, co może odbić się na ich psychice i dalszym życiu. Nie dziwmy się dzieciom agresywnym, bo wynoszą zachowania z brutalnych bajek i filmów.

W artykule miesięcznika "Wychowawca" (nr 11) psycholog Maria Braun-Gałkowska stwierdziła, że oglądanie wielu obrazów przemocy i okrucieństwa ma bardzo negatywny wpływ na dziecko. Brutalne kreskówki i filmy obniżają kreatywność, powodują stany lękowe, nadmierne pobudzenie wyrażające się nadruchliwością i trudnościami w skupieniu uwagi, nasilenie postaw konsumpcyjnych i erotyzację wyobraźni. Uznała też, że dzieci uzależnione od telewizji mają dużo gorsze wyniki w nauce od swoich rówieśników.

Krzysztof Zanussi powiedział w wywiadzie dla miesięcznika "Jezus żyje" (nr 18): "Telewizja jest oczywiście wspaniałym medium. Należy oglądać telewizję, ale należy to robić z całą ostrością wyboru, bo to jest moja wola i moja władza. Głupstwem jest pozbywanie się tej władzy i takie bezwładne, bezwolne siedzenie przed telewizorem".

Natomiast kontrowersyjny showmen Kuba Wojewódzki zauważył, że " Telewizja to guma do żucia dla oczu i trzeba o tym pamiętać”.

Mimo wielu ostrzeżeń nadal godzinami wpatrujemy się w szklane ekrany telewizorów i na konsekwencje uzależnienia od tego urządzenia narażamy dzieci, zamiast spędzać swój wolny czas bardziej aktywnie.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za zwrócenie uwagi na ważny temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.