Facebook Google+ Twitter

Wien ist anders!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-06-03 21:48

To hasło promuje stolicę Austrii na całym świecie. Wiedeń jest inny ponieważ oprócz pięknych zabytków, lokalnej kultury i najbliższych mistrzostw Europy ma wyjątkowy ekologiczny klimat. Nawet spalarnia śmieci nie może tu wyglądać zwyczajnie

Aktualna wystawa wzornictwa z materiałów odpadowych. / Fot. Rybicki MarcinNiezwykle kolorowy budynek praktycznie w centrum miasta zaskakuje swą formą. Można pomyśleć, że to muzeum sztuki nowoczesnej czy inna kulturalna instytucja jakich pełno w innych europejskich miastach. Zaskoczenie rośnie, gdy okazuje się, że to miejska spalarnia Spittelau.

Zakład na początku nie wyglądał w ten sposób. W 1971 roku, gdy rozpoczynał pracę przypominał inne obskurne budynki przemysłowe. Jego głównym zadaniem było dostarczanie energii położonemu w pobliżu szpitalowi powszechnemu. Równie mało wyrafinowana była aparatura do oczyszczania spalin. Ówczesne przepisy dopuszczały bowiem wyższą niż obecnie emisję zanieczyszczeń. Taki stan trwałby dalej gdyby nie tragiczny pożar, który wybuchł podczas prac remontowych w 1987 roku. Znaczna część instalacji uległa zniszczeniu, a mieszkańcy nie byli przychylnie nastawieni do pomysłu odbudowy miejsca. Dopiero trzecia kampania społeczna przekonała społeczeństwo do zainwestowania w najnowocześniejszą aparaturę. Nie bez znaczenia był tu udział artysty Friedensreicha Hundertwassera.

Spalarnia Spittelau. / Fot. Rybicki MarcinHundertwasser (a właściwie Friedrich Stowasser) był wrogo nastawiony do linii prostych. W jednym z manifestów artystycznych pisał: "W dzisiejszych czasach żyjemy w chaosie linii prostych, w dżungli linii prostych. Jeśli w to nie wierzysz to zadaj sobie trud i policz wszystkie linie proste jakie cię otaczają. Wtedy zorientujesz się, że nigdy nie przestaniesz liczyć(...) Nie tak dawno temu władza nad linią prostą była w ręku królów, bogaczy i mędrców. Dziś każdy idiota nosi miliony prostych linii w kieszeniach swoich spodni".
To była podstawa jego filozofii malarstwa, rzeźby oraz architektury, której najsłynniejszym przykładem jest Hundertwasserhaus.

Artysta z początku nie godził się na udział w odbudowie spalarni. Zawsze kojarzony był z ruchami ekologicznymi i praca na rzecz spalarni wydawała mu się zdradą ideałów. Dopiero wizyta w zakładzie i dokładna prezentacja technologii jaką w nim zastosowano przekonała go do zmiany myślenia. Stał się gorącym orędownikiem odbudowy. Często powtarzał, że tylko ten kto nie produkuje odpadów ma prawo protestować. Hundertwasser zaprojektował zewnętrzną fasadę budynku odbudowanej spalarni nadając jej artystyczny wyraz. Dziś oprócz podstawowej funkcji zakład organizuje na swym terenie koncerty jazzowe oraz wernisaże.

Spalarnia Spittelau śmieciarka. / Fot. Rybicki MarcinSpalanie odbywa się w na dwóch liniach, z których każda wyposażona jest w dwutorowy ruszt. Taka konstrukcja pozwala rocznie termicznie przekształcić 250 000 Mg (mega gramów) odpadów. Już na pierwszym etapie kontroluje się optymalne warunki spalania tak aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń i dioksyn. Spalanie to najmniejszy etap całego procesu. Najistotniejszy jest węzeł oczyszczania, na który składają się między innymi:
- elektrofiltr redukujący redukujący stężenie pyłu z 4 g/m3 do 5 mg/m3 (miligramów na metr sześcienny)
- układ płuczący
- układ elektrodynamicznych dysz redukujących pyły do 1 mg/m3
- układ redukcji NO3 i dioksyn
-odzielny układ oczyszczania wody biorącej udział w płukaniu spalin
Taki proces pozwala zredukować odpady do postaci drobnego pyłu. Jak na razie nie możliwe jest jego wykorzystanie lub redukcja więc składuje się go w szybach opuszczonych kopalń.

Najważniejsze jest jednak to, że podczas spalania odpadów komunalnych powstaje energia. Wystarczy ona do pokrycia zapotrzebowania własnej instalacji, a nadwyżka kierowana jest do sieci. Moc cieplna instalacji pozwala wyprodukować rocznie około 450 GWh (gigawato godzin) energii cieplnej, dzięki której zasilany jest wspomniany wcześniej szpital oraz indywidualni odbiorcy. W planach przedsiębiorstwa jest wprowadzenie centralnego systemu miejskiej klimatyzacji. Jak wiadomo aby wytworzyć zimno potrzebne jest ciepło. Projekt jest jak na razie testowany w jednym z biurowców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

byłem;-)widziałem, ma specyficzny klimat;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujące rozwiązanie.
A Wiedeń... jak wszyscy; kto zobaczy raz chciałby powracać. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

za ciekawy artykuł i za to, że lubię Wiedeń i Hundertwassera, plus:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 lat temu zakochałam się w Wiedniu
Plus (+) za przywrócenie wspomnień.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyli można działać z głową

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak. jest szczególny. to , to znaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2008 23:04

Wiedeń jest inny ? Toto znaczy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest ANDERS. zgadza się. to miasto do którego maam ogromną sympatię i słabość. Dzięki za ten krótki jakże mądry artykuł. Bo to miasto ma mądrych gospodarzy, zresztą zawsze miało. Wiedeńczycy kochają Wiedeń i chcą by wszyscy kochali ich Wiedeń.
pozdrawiam z +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.