Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

261 miejsce

"Wienia", czyli Łukasz Dąbrowski bawi i skłania do refleksji

TeatROOM Roberta Maja z Ostrowca Świętokrzyskiego przedstawił mieszkańcom tego miasta kolejny spektakl – monodram "Wienia" w wykonaniu Łukasza Dąbrowskiego.

Łukasz Dąbrowski jako Wienia w monodramie wyreżyserowanym przez Aleksandrę Skorupę. / Fot. Krzysztof KrzakPo przedstawieniu "Męża i żony" Kompanii Teatralnej MAMRO z Warszawy, "Stosunkach prawnych" stołecznego teatru ME/ST na scenie Społecznego Domu Kultury "Malwa" w Ostrowcu Świętokrzyskim zagościł 10 września 2017 roku monodram "Wienia" na podstawie prozy poetyckiej Wieniedikta Jerofiejewa "Moskwa – Pietuszki" w wykonaniu Łukasza Dąbrowskiego, a wyreżyserowany przez Aleksandrę Skorupę.

Dzieje tego utworu są nie mniej ciekawe niż opowiedziana w nim historia. Powstał on na przełomie 69 i 70 roku ubiegłego wieku. Przez jakiś czas w ojczyźnie autora funkcjonowała jedynie jako wydawnictwo nielegalne. Pierwodruk utworu "Moskwa – Pietuszki" ukazał się oficjalnie w 1973 roku w Izraelu, a cztery lata później we Francji (niepełne rosyjskie wydanie pojawiło się dopiero w okresie pieriestrojki, w 1989 roku). Bohaterem powieści Wieniedikta Jerofiejewa jest Wienia, intelektualista Łukasz Dąbrowski w monodramie 'Wienianadużywający alkoholu, który właśnie został zwolniony z pracy (był brygadzistą), nie tylko z powodu alkoholizmu, ale i ujawnienia danych o ilości alkoholu spożywanego przez pracowników przed pracą i w jej trakcie. Za ostatnie pieniądze Wienia kupuje napoje wyskokowe w sklepie i rusza w 125 – kilometrową podróż powrotną z Dworca Kurskiego do żony i dziecka, mieszkających w Pietuszkach, miejscu szczególnym, idealnym, wręcz utopijnym. W pociągu prowadzi rozmowy ze współpasażerami, częściej wygłasza monologi dotyczące historii, kultury, polityki, religii, filozofii i… alkoholu.

W 1992 roku Tomasz Zygadło zaadaptował i wyreżyserował powieść Jerofiejewa w Teatrze Telewizji ze znakomitymi kreacjami Mariana Opani, Anny Seniuk i Mariana Kociniaka. Aleksandra Skorupa i Łukasz Dąbrowski podjęli się adaptacji tego pseudoautobiograficznego poematu, jak nazywał go sam autor, jako jedną z najtrudniejszych, najbardziej karkołomnych form aktorskiego wyrazu, jakim jest monodram, dodatkowo przenosząc akcję w realia współczesnej Polski. W tej inscenizacji Dąbrowski wciela się w wiele postaci: dresiarza, eleganta, kobietę bez rąk, klowna. A ich różnorodność wyraża się nie tylko w powierzchowności, ale także w ujęciu charakterologicznym. Wienia raz jest luzakiem, raz romantykiem, a to łobuzem, to znów Występ Łukasza Dąbrowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zakończył się sukcesem aktora i reżyserki spektaklu. / Fot. Krzysztof Krzakduszą towarzystwa o usposobieniu wodzireja. Łukasz Dąbrowski nad wyraz sprawnie, wykorzystując niezwykłą plastykę twarzy i sprawne ciało, daje sobie radę z każdym prezentowanym wcieleniem, jednocześnie przekonująco snując rozważania o sprawach niezwykle istotnych dla każdego człowieka: miłości, nadziei, własnych słabościach i ich pokonywaniu. Genialnie ogrywa każdy rekwizyt i miejsce, w którym gra. A przy tym Łukasz Dąbrowski udatnie wciąga do teatralnego świata publiczność, czyniąc z niej momentami równoprawnego uczestnika spektaklu.

Dodajmy, że publiczność to szczególna, jako że Łukasz Dąbrowski pochodzi, podobnie jak Robert Maj (inicjator TeatROOM-u, przybliżającego dokonania polskiego postdramatu) z Ostrowca Świętokrzyskiego. Tu skończył LO im. C.K. Norwida, po czym rozpoczął naukę aktorstwa w krakowskim Lart Studio. Potem kontynuował naukę w Studium Aktorskim przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, grając tu jednocześnie w takich spektaklach, jak "Rewizor", "Tango z popiołów", "Sceny z nowego świata", "Wróg ludu" i "Bar Macabre". Obecnie jest w zespole Teatru Współczesnego w Krakowie, gdzie gra m.in. w "Księżniczce na ziarnku grochu" i "Chłopcach z Placu Broni".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Adrianno, ale przecież w Elblągu macie teatr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już się stęskniłam za teatrem.. Dobrze, ze poczytać można...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe teatralne wydarzenie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.