Facebook Google+ Twitter

Wierni chcą powrotu Lemańskiego. Abp Hoser zamyka kościół

"Ostatnie wydarzenia ukazały pogłębiający się rozłam we wspólnocie parafialnej w Jasienicy" - napisał abp Henryk Hoser w liście do parafian, informując o zamknięciu kościoła tuż przed świętami. Twierdzi, że chroni wiernych przed grzechem.

 / Fot. PAP/Rafał Guz"Decyzja ta została podjęta w trosce o bezpieczeństwo wiernych uczestniczących w liturgii oraz w celu uchronienia przed profanacją sakramentów świętych i świątyni" - głosi komunikat na stronie Diecezji Warszawsko-Praskiej. W liście do wiernych, abp Hoser uzasadnia swoją decyzję tym, że w obecnych warunkach panujących w parafii nie da się godnie czcić nadchodzących świąt. Podkreśla, że wspólnota kościoła w Jasienicy ulega rozłamowi, sytuacja jest gorsząca i powoduje "naruszenie porządku publicznego".

Ma to związek z wydarzeniami z Niedzieli Palmowej, kiedy nabożeństwo zostało zakłócone przez nieliczną grupę osób, uniemożliwiając jego kontynuowanie. Wcześniej tego samego dnia, wierni dowiedzieli się o decyzji abp. Hosera w sprawie objęcia księdza Lemańskiego całkowitym zakazem odprawiania nabożeństw w Jasienicy.

Jak informuje tvn24.pl, abp Hoser otworzy ponownie kościół, gdy sytuacja się ustabilizuje.

Wierni skarżą się na decyzję arcybiskupa mówiąc, że ukarał on głównie mieszkańców Jasienicy, a nie księdza Lemańskiego. Wielu z nich jest oburzonych, zapowiadają protesty. "Wydaje się, jakby tych świąt dla nas nie było. Nie mamy gdzie pójść ze święconką, jesteśmy po prostu zostawieni przez biskupa na pastwę losu" - mówi parafianin. Inni dodają, że zamierzają udać się przed siedzibę kurii, licząc na rozmowę z arcybiskupem. Przewodniczący rady rodziców w Zespole Szkół w Jasienicy zapowiada, że w manifestacji weźmie udział kilka tysięcy osób, również z Otwocka i Warszawy.

"Chciałabym być pokornym wobec moich przełożonych, ale trudno jest nie komentować tej sytuacji. Trzeba uczciwie powiedzieć, że to wygląda od każdej strony źle. Można powiedzieć: ręce opadają" - skomentował ksiądz Wojciech Gużyński w rozmowie tvn24.

"Ludzi dotkniętych tą decyzją będzie całe mnóstwo, czym oni na to zasłużyli - nie wiem" - komentuje ksiądz Lemański, odsunięty z probostwa w ubiegłym roku przez abp Henryka Hosera. Podkreślił, że jego zdaniem nie zrobił niczego, co naraziłoby całą parafię na taką karę.

Jak sam mówi, w marcu Lemański dostał z kurii dekret nakazujący mu opuszczenie udostępnionych mu pokoi przez diecezję do 28 marca bieżącego roku, które to polecenie wykonał w terminie. Następnie 12 kwietnia dostał drugi dekret, w którym napisano aby powstrzymał się od sprawowania nabożeństw w parafii w Jasienicy. Mimo to ksiądz zjawił się w świątyni w Niedzielę Palmową o 8 rano z zamiarem odprawienia mszy. Wtedy został poproszony przez administratora o opuszczenie kościoła, a więc wyszedł bez słowa.

Następnie, wg. relacji księdza Lemańskiego, wielu wiernych opuściło świątynię, "krzyczało jakieś hasła". Kuria poinformowała później, ze nabożeństwo było kilkukrotnie zakłócane przez grupę ludzi, co było bezpośrednim powodem czasowego zamknięcia kościoła parafialnego p.w. Narodzenia Pańskiego w Jasienicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Myślę panie Wojciechu że nie ma racji, lub jest to tylko racja częściowa., ponieważ już nic nie będzie tak jak dawniej. Owieczki pomału dojrzewają już do tego, aby uświadomić sobie że Kościół to MY a nie ONI, a kapłani (w tym i apb Hoser) to tacy sami Dłudzy Boży jak ich owieczki. To owieczki mają prawo wybrać sobie barana który będzie je prowadził.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I właściwie to chętnie pogadałabym z tymi ludźmi, tylko że od Krakowa to już nie jest rzut beretem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Biskup K.K. ma prawo interweniować w takich sprawach i nie musi tłumaczyć się."

Ha, może i nie musi, ale czy nie może? I nawet mi nie chodzi o tłumaczenie SIĘ, tylko o tłumaczenie parafianom. Ja będę uparcie wracać do źródeł, tj. do samego Chrystusa - on rozmawiał ze wszystkimi, nawet (zwłaszcza?) z grzesznikami, co mu zresztą faryzeusze mieli za złe. Co jest ważniejsze, umacnianie wiary czy własne ego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto , najlepiej bezpośrednio pojechać do Jasienicy ( w końcu rzut beretem od W-wa) i pogadać z ludźmi. Z artykułu wynika, że "nieliczna grupa osób" zakłóciła mszę. Kto jest tą nieliczną grupą chciałbym wiedzieć ?

Ważniejszą sprawą jest, że Kościół Katolicki już od samego początku swojego istnienia przyjął starożytną grecką naukę czy prawo rzymskie do zdefiniowania prawdy, piękna ....
Tym rożni się od innych religii w tym od judaizmu gdzie co rabin czy cadyk tam inne zdanie.
Ks. Lemański jest typem celebryty medialnego. Zwietrzył co należy mówić aby media zaciekawić i to robi .Często jego wypowiedzi były na krawędzi przyjętej teologii jak np. w sprawie in vitro.
Biskup K.K. ma prawo interweniować w takich sprawach i nie musi tłumaczyć się .
Spór toczy się od dawna, pisał o tym św Paweł w Listach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?"
1. Kor. 3:16

Nie wiedzą ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, w tej sprawie pojawia się dwóch duchownych. Załóżmy, że ma Pan rację i ksiądz Lemański jest "pieszczochem GW" czy marionetką w czyichś rękach. Ale jest jeszcze kwestia postawy abpa Hosera wobec parafian. Dlaczego mimo ponawianych próśb nie chce się z nimi spotkać? Dlaczego nie przedstawi swoich racji, nie wytłumaczy, co jest przyczyną sankcji wobec szanowanego przez nich proboszcza? Dlaczego ogranicza się do suchych dekretów? Ci ludzie czują się wzgardzeni i poniżeni.
"Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie, który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu, lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem, uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej." (Flp 2,5-8)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe historie dzieją się w KK . Ks Lemański kochany przez parafian nie uzyskał aprobaty abp Hosera . Mówienie prawdy stało się niebezpieczne dla kościoła . Niejaki ks Małkowski w towarzystwie innych duchownych odprawia przed Pałacem Prezydenckim egzorcyzmy przy owacjach zgromadzonych ludzi owładniętych uczuciem " zemsta " . Ks Małkowski jest dobry .
A co na to przyszłość narodu młodzież ? Ano uznają bierzmowanie jako pożegnanie z kościołem .
KK opublikował niedawno statystyki . Udział wiernych w mszach drastycznie spada .
Kogo obwinią ? " Nieprzychylne " media i wszystkich świętych tylko nie siebie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lemański pieszczoch Gazety Wyborczej.
Dawno proponowałem utworzenie na Czerskiej we Warszawie w wolnych pomieszczeniach biurowych których tam dostatek , "kościoła otwartego" dla odszczepieńców . Ale widać naczelny i jego brygady wolą kontynuować historyczną tradycję Komandosów PRL-u. Lemański jest w tej grze jedynie marionetką , o której szybko się zapomni gdy przestanie być potrzebna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ludzie pokrzyczą, poprotestują, a za chwilę wszystko wróci do tak zwanej normy. Biskup wie co robi. Owieczki sobie pobrykają, a potem potulnie powrócą na łono.
Bo drugi kościół daaaleko i nikomu nie chcę się tak daleko chodzić, czy dojeżdżać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faryzeusze nie będą rozmawiać z "pospólstwem". Gdyby Hoser mógł, to by pewnie ukamienował wszystkich nieposłusznych. Ks. Lemański byłby pierwszy.
Jego izolowanie się od rozmów z parafianami potęguje dodatkowo napięcie. Zastanawiam się, czy człowiek na pewnym poziomie wykształecenia może nie zdawać sobie z tego sprawy. A jeżeli jednak sprawy sobie nie zdaje, to jest to ewidentnym przykładem, że wykształcenie i pełnione funkcje nie są wprost proporcjonalne do inteligencji.
Można rzec - jaki mądry, tak i głupi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.