Facebook Google+ Twitter

Wierni podzieleni wobec przesłania abp Michalika i patriarchy Cyryla?

W większości polskich kościołów odczytane zostało w niedzielę wspólne przesłanie do narodów Rosji i Polski. Wywołało ono wśród wierzących mieszane uczucia.

Kościół parafii pod wezwaniem Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie / Fot. Lukasz GalkowskiAnkieta, którą przeprowadził nasz serwis wśród parafian Kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie wykazała, jak różne są opinie na ten temat. Wśród odpowiedzi po mszy były takie, iż jest to dobry gest i ważny krok w kierunku "pojednania chrześcijan" obojga narodów.

Dominował jednak przeciwstawny punkt widzenia. Parafianie mieli pretensję o to, że podpisanie przesłania przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Józefa Michalika i zwierzchnika rosyjskiego kościoła prawosławnego patriarchy Moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, nie poprzedziła skrucha Rosjan i nie przeprosili oni za "grzechy z przeszłości".

Krytykowana była też sama treść przesłania, za ogólnikowość i powierzchowność oraz związany z tym brak jasnej odpowiedzi na to, na czym miałoby polegać postulowane pojednanie i jak do niego doprowadzić. Część parafian wyraziła cichy protest nie wykonując znaku krzyża po przeczytaniu przesłania. Obyło się jednak bez spektakularnych protestów, takich jak demonstracyjne wychodzenie z kościołów. Na forach internetowych dochodziły głosy o takich zamiarach w różnych częściach kraju.

Przesłanie zostało podpisane przez arcybiskupa Michalika i patriarchę Cyryla, 17 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Tydzień później biskupi w Polsce wyrazili dyspozycję odczytania przesłania w kościołach podczas mszy świętych 9 września. Jak podaje serwis tvn24.pl nie wszyscy duchowni wykonali jednak wolę biskupów. Tekst nie był odczytywany w kościołach prawosławnych.

Tekst przesłania nie ma tak doniosłych słów, jak w słynnym liście biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. ("Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"). Tym razem zwracano przede wszystkim uwagę na wspólny los Kościoła w Polsce i Rosji podczas władzy komunistycznej i związany z tym "sprzeciw przeciwko ateizmowi" na początku XXI wieku. "Naród polski i rosyjski łączy doświadczenie Drugiej Wojny Światowej i okres represji wywołanych przez reżimy totalitarne. Reżimy te, kierując się ideologią ateistyczną, walczyły z wszelkimi formami religijności i prowadziły szczególnie okrutną wojnę z chrześcijaństwem i naszymi Kościołami. Ofiarę poniosły miliony niewinnych ludzi, o czym przypominają niezliczone miejsca kaźni i mogiły znajdujące się na polskiej i rosyjskiej ziemi."

Deklarowanym celem przesłania jest nadzieja "szczerego dialogu", który miałby doprowadzić do "uleczenia ran przeszłości" i pozwolić "przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia i nieporozumienia." Biskupi zwracają w przesłaniu uwagę na to, że "przebaczenie nie oznacza oczywiście zapomnienia", a zawiera w sobie chęć "wyrzeczenia się zemsty i nienawiści". Apel skierowany jest "do polityków, działaczy społecznych, ludzi nauki, kultury i sztuki, wierzących i niewierzących do przedstawicieli Kościołów".

Tematem przesłania nie była jednak tylko chęć pojednania narodów, a także zjednoczenie obojga Kościołów "wobec nowych wyzwań". Chcą one "umacniać tolerancję, a przede wszystkim bronić fundamentalnych swobód na czele z wolnością religijną", jednak podkreślają w swoim stanowisku protest wobec małżeństw homoseksualnych". Aborcję i eutanazję biskupi porównują do "terroryzmu i konfliktu zbrojnego".


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

kontakt ufo
  • kontakt ufo
  • 19.09.2012 17:13

jezeli Cyryl szuka pojednania z kosciolem katolockim-polskim,czy kosciol prawoslawny w czyms-zawinil, moze ,ksieza prawoslawni tez mordowali osobiscie i szczuli do mordowania polakow i ich dzieci ,calych rodzin polskich na terenie starych ziem polskich-teraz ukrainy-palono-torturowano-dzieci-kobiety w najbardziej bestialski wymyslony sposob ,upajajac sie tymi widokami-zdzierajac z mordowanych dzieci,kobiet,meszczyzn ubrania, palac ciala ludzkie,to wszystko dzialo sie ze szczuciem ukrainicow calej ludnosici ukrainskiej, przez Ksiezy Kosciola Prawoslawnego ktorego teraz reprezentantem jest Cyryl,-Cyryl szuka pojednania -niech padnie na kolana i prosi o wybaczenie Boga i kosiciola Polskiego za popelnione zbrodnie ktore on kosiciol-Prawoslawny byl motorem napedzajacym w czasie-wojny -przed wojnom-i po wojnie,i teraz tez na terenach wschodnich zaczyna ta sama metode, ataku na polske -polskich ludzi ktorzy mieszkaja blizej granicy to widza i zaczynajom sie bac- Cyryl wten sposob przyjazdu do Polski wsparl nacjonalistow ukrainiskich ze nie musza sie bac,wladze polskie zamykaja oczy na ich dzialanie tez je po cichu lub jawnie wspierajac tak samo przedstawiciele Kosciola Polskiego taki Michalik nalezacy i sluzacy Masoneri-Polskiej pod kierownictwem zydowskim, majacej za cel niszczenie Narodu i Kraju tak samo jak terazniejszy Rzad Polski, uzywajac do tego celu, Ukrainicow,Niemcow majacych jakies terytorialne pretensje z przeszlosci,Polska i tak jest obkrojona ze wszystkich stron, a ludnosc zdepresowana i bez przyszlosci i bez pracy,a kosciol Polski bedzie uklady podpisywal po co na co, zeby przy wlaczeniu polski pod wytyczne Rosji mowic i pisac ze my mamy pojednanie z Rosjom,to taki kosciol Polski moze w ogole nie istniec-BOG- cie widzi wszedzie modlisz sie do niego z otwartym sercem, mowisz swoje problemy po cichu w mysli on na ciebie spojrzy ma milosierdzie zacznie toba kierowac w sposob jak on chce najlepiej, musisz miec cierpliwosc potrzebujesz wiary nie musi to byc kosciol moze to byc normalny twoj pokoj,bedziesz wystwiony na wiele prob ale na koncu jak zostaniesz ulepiony ,jak BOG chce osiagniesz wszystko, bo jestes gotowy, idziesz w kierunku wytyczonym,twoje zycie zaczyna nabierac sensu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 10.09.2012 16:47

Jak to jest , pojednanie z Niemcami , którzy byli sprawcami tak okrutnej wojny , wymordowali tyle ludzi odbywało się bez takich emocji .
Kościół wówczas był jednością a teraz podzielony jak społeczeństwo. To duchowni nakręcają [ niektórzy] spiralę nienawiści. Wbrew nauce Kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A może zwierzchnicy obu Kościołów powinni się zastanowić, czy mają mandat, by reprezentować swoich "poddanych". Ja w tych deklaracjach więcej dostrzegam propagandy i show niż szczerych chęci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciekawa joasia
  • ciekawa joasia
  • 10.09.2012 14:12

jedno zasadnicze pytanie: jeśli treść przesłania tyczy Polaków i Rosjan, dlaczego dokument nie został odczytany w Rosji, dlaczego nie został odczytany w cerkwiach na terenie Polski? Czy skłonność do pojednania ma tyczyć tylko Polaków, czy mamy nadstawiać po raz kolejny policzek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacyś dziwni ci wierni. - Nie wiedzą, ze mają obowiązek być totalnie posłuszni?

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
  • chech
  • 10.09.2012 10:44

Wciska się wiernym że to oni tworzą kościół, pod pewnym względem to wierni utrzymują kościół. Kościół to wierchuszka (biskupi) i to ona decyduje bez uwzględniania zdania wiernych dlatego wynik ankiety jest jaki jest. A każdy kto ma zdanie odrębne to - wróg kościoła, bluźnierca, itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.