Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7305 miejsce

Wiersze jak sny - czyli o poezji Katarzyny Helik

Katarzyna Helik wiersze pisze od kilku lat, jest absolwentką filologii polskiej. Debiutowała w 2014 roku tomikiem poezji „Powiew snu“. W tym roku ukazał się drugi zbiór poetycki - „Cień Ananke“.

 / Fot. Foto Okładka książkiPoezja czy się podoba czy też nie, z pewnością słowem porusza każdego czytelnika. Nie potrzeba być znawcą literatury aby rozumieć poezję, ona sama mówi za siebie. Tworząc wiersze trzeba umieć w zwyczajnym widzieć to - co niezwykłe. Szarość zamienić w srebrny pył, a smutek przemienić w skarb – to właśnie udaje się Katarzynie Helik. Poetka zgrabnie posługuje się metaforami balansując lirycznie, poddając się różnym nastrojom. Słowa pozwalają jej na wyrażenie przemyśleń w sposób jednoznaczny, potrafi pisać o rzeczach wzniosłych jak i prozaicznych. W wierszach można poczuć dystans do świata, poczucie przemijania czasu i nostalgii. W utworach znajdziemy wiele odniesień do miłości postrzeganej, jako drogi do szczęścia. Jej poezja to karuzela myśli, które krążą i oddalają się od niej, wracają i stają się żywą liryką. Prawie każdy wiersz jest relacją przygody myślowej, intelektualnego zachwytu lub rozczarowania.
Tonacja wierszy często nostalgiczna przeplata się w poszczególnych utworach z pogodniejszą nutą. Wiersze Katarzyny Helik są jak marzenia niosą różne wizje, często są nierealne niczym sny.

Wiersz Marzenia z tomiku "Powiew snu"
/ W blasku marzeń/budzi się/ westchnienie uczuć/ i szklisty dzień/ smuga wieczoru/ otula/ samotny czas/ a pobliski zmierzch/ wskaże/ niebiański rejs

Wiersz *** z tomiku "Cień Ananke"
Uśmiech na Twej twarzy/ znużone powieki/zwyciężyć pragnienie/wodzi po bezdrożach/ale ku bliskości wyznań dotrze/ gdy wieczny zachwyt/ ukryty w pobliżu/ kierunek wskaże/ to tylko marzenia/z oddali wyłania się cień Ananke / Fot. Foto: Okładka książkiKatarzyna Helik jest absolwentką filologii polskiej. Obecnie studiuje - kierunek stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, (Filia w Piotrkowie Trybunalskim). Jest prezesem Studenckiego Koła Naukowego Literatów. W trakcie studiów polonistycznych uczestniczyła w warsztatach twórczego pisania Creative Writing. Debiutowała wierszami w czasopiśmie "Horyzont", następnie w 2014 roku tomikiem poezji „Powiew snu“, ISBN 978-83-63158-38-5.
W tym roku ukazał się tomik „Cień Ananke", ISBN 978-83-63158-61-3, obie książki wydane są w łódzkim Wydawnictwie ASTRA.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Sympatyczna, poetycka recenzja. Zachwycić się, to jedno a umiejętnie o zachwycie napisać, to drugie. Ja jestem zachwycona ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ M.M. Bardzo dziękuję, takie miłe słowa... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak pięknie, ciekawie umie pisać o POEZJI tylko Isabella Degen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.