Facebook Google+ Twitter

Wiersze w warszawskim metrze

Przyklejone do szyby wagonu wiersze zapoczątkowały akcję „Wiersze w Metrze”. To projekt autorstwa Instytutu Książki i British Council. "Wiersze w Metrze" to akcja, która ma zachęcać do poznawania współczesnej poezji europejskiej.

Logo akcji. / Fot. www.wierszewmetrze.euW akcji bierze udział także Biuro Promocji m.st. Warszawy oraz trzynaście instytutów kultury. Podobne projekty miały miejsce w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie.

Poznaj poezję europejską


Wiersze na szybie wagonu warszawskiego metra. / Fot. Katarzyna NowakowskaCelem akcji "Wierszy w Metrze" jest popularyzacja współczesnej literatury europejskiej wśród osób, które na co dzień nie mają kontaktu z poezją - przede wszystkim z braku czasu. Dlatego poezja jest prezentowana w tak często uczęszczanym środku transportu, jakim jest stołeczne metro.
– Tak naprawdę są to cytaty, które mają zachęcić podróżujących pasażerów do ich przeczytania, a następnie do zajrzenia na stronę projektu - www.wierszewmetrze.eu - gdzie wiersze te znajdują się już w całości, wraz z informacją na temat ich autorów oraz programu wydarzeń towarzyszących akcji. Cytaty, które znajdują się w metrze są dwujęzyczne, w języku oryginalnym oraz w tłumaczeniu na język polski.
- Chcemy przez to również pokazać różnorodność i bogactwo poezji współczesnej, pochodzącej z 14 krajów europejskich – wyjaśnia koordynator projektu Anna Palonka.

Tematem jest życie


Podróżni mogą umilić sobie podróż metrem, czytając wiersze. / Fot. Katarzyna NowakowskaGłównym tematem wybranych wierszy jest miasto, częściowo też motyw podróży. Dlatego idealnym miejscem do ekspozycji tych wierszy jest właśnie metro warszawskie.
– "Wiersze w Metrze" odbywają się w ramach EUNIC – Stowarzyszenia Europejskich Instytutów Kultury. W projekcie uczestniczy trzynaście instytutów kultury i te właśnie instytuty wybrały poezję i poetów ze swoich
krajów, którzy teraz uczestniczą w akcji. W metrze prezentujemy wierze 37 poetów. Poza tym na 7 spotkaniach autorskich (towarzyszącym akcji) w Cafe Kulturalne i na Chłodnej 25, zaprezentujemy 15 europejskich autorów poezji. Ponadto odbędzie się IV Spoke'n'Word Festival, podczas którego wystąpią poeci performerzy z 9 krajów. Częścią projektu są też happeningi oraz konkurs poetycki "Haiku dla Warszawy", którego laureaci zostaną zaprezentowani na wystawie w metrze. Regulamin i zasady konkursu znajdują się na stronie internetowej "Wiersze w Metrze" – dodaje Palonka.

Poezja w szkole


Wiersz na szybie wagonika. / Fot. Katarzyna NowakowskaW ramach projektu organizowane są również warsztaty slamowe dla warszawskich liceów i gimnazjów. Prowadzi je młody, lecz już uznany poeta performer Grzegorz Bruszewski. Spotkania składają się z części teoretycznej oraz praktycznej, gdzie młodzież może sprawdzić swoje umiejętności w pracy z mikrofonem, głosem czy własną poezją. Pracują oni także nad tym, aby przekazywać poezję w sposób możliwie najciekawszy - tak, by zainteresować potencjalną publiczność. Takie umiejętności z pewnością przydadzą się podczas konkursów slamowych. Najbliższy odbędzie się w ramach "Wierszy w Metrze" w dniu 28 maja na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. – Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! – zachęca koordynator projektu „Wiersze w metrze”, Anna Palonka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Świetny pomysł, ciekawa relacja :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aquedita,
haiku to wiersz , więc ma dyscyplinę, jak kazdy wiersz, o czym piszesz
haiku to wydarzenie, więc mozna prosic poetów o czytanie, o czym piszesz
haiku to zapis doswiadczenia medytacyjnego, dosc bliskiego poetom Wschodu, mistrzom haiku, dość odległego poetom Zachodu, nawet Miłoszowi, który sie do haiku przymierzał. O tym nie piszesz. To miałam na mysli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje klimaty +

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Zofia/Ginko:
"Haiku to zawsze była nuta nieujarzmiona, na pewno nie na okoliczność."

Oryginalnie haiku miało bardzo konkretną i uporządkowaną strukturę, określoną pulę tematów i fraz z których powinno się czerpać. Czy wiesz, że w epoce Heian na dworze cesarskim urządzano turnieje poetyckie właśnie na jakiś konretny zadany temat, a osoba która nie potrafiła załączyć odpowiedniego wiersza do listu była spisana na straty w towarzystwie? Więc nie mogę się zgodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za artykuł oczywiście plusik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

świetna akcja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajna inicjatywa, w mojej opinii niejednego(niejedną) zachęci do głębszego wejścia w poezję.

Duży plus za artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Boguś nie każdy ma taki talent jak ty :)

+ za artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Codziennie czytam, ale żeby zapamiętać autora... hoho ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moze być pożytecznie. Poezja, jeszcze umotywowana podróżą, losem, nie skłóci współpasazerów. Moze da wytchnienie od reklam i ideologicznych treści.
Tylko to haiku jako projekt mnie trochę niepokoi, to haiku dla Warszawy. Haiku to zawsze była nuta nieujarzmiona, na pewno nie na okoliczność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.