Facebook Google+ Twitter

"Wierzę w to, co widzę, a widzę, że nie wierzę" - tomik poezji Marcin Majkowskiego

"Wierzę w to, co widzę, a widzę, że nie wierzę" to nowy tomik poezji autorstwa Marcina Majkowskiego.

Tomik poezji przypomina swoją szatą graficzną zeszyt ucznia; prosta, pomarańczowa okładka w białą kratę, nieco ascetyczna, może kojarzyć się z prostą formą wierszy Majkowskiego. Teksty zawarte w tym tomiku mają charakter bardzo osobisty. Autor kryje się pod pseudonimem Depechmaniac co daje mu dużą swobodę wypowiedzi i wyrażania emocji.

Wiersze autora mówią o rzeczach prostych, codziennych, a ich treść przenika na wskroś myśli czytelnika, wierci w głowie, bo stawia pytania: o śmierć, o duszę, o cierpienie. Rozpoczynając lekturę tego tomiku poezji wchodzimy w świat autora, który jest przerysowany i powoduje, że człowiek zatraca się w różnych, dość pesymistycznych myślach. W wierszach widzimy świat pokazany z perspektywy wybujałej wyobraźni autora.

Podmiot liryczny w wierszach pisze w pierwszej osobie, być może o własnych uczuciach i emocjach. Liryka ta ma nowoczesną formę, pozbawioną jakichkolwiek znaków interpunkcyjnych.

Teoretycznie wiersze te nadają się idealnie na zimowe wieczory, gdy zaszyci pod ciepłym kocem możemy rozmyślać o świecie i o ty co od środka i na zewnątrz dręczy nasze społeczeństwo i nas samych. Ale z wyborem utworów musimy bardzo uważać, gdyż w tomiku znajdziemy utwory takie jak "Uwolnić" i "Gdziekolwiek", które ni jak nie nadają się do czytania tuż przed zaśnięciem. Te dwa wiersze mówią o umieraniu. Pierwszy opowiada o powolnym uśmiercaniu samego siebie, codziennie. "Dłonie zaciskam na szyi oddech Ci wstrzymuje." A finał wiersza w ostatniej zwrotce jakże zaskakujący, " ...Próbowałem zabić Ciebie, a widzę swoje odbicie." Drugi wiersz z zaproponowanych przeze mnie jest przerażający, bardzo realistyczny, język dosadny: "zdechnę", "Obok od dawna rozkładającego psa się rozłożę", "szkoda tylko, że tym robactwem tak oblazłem". Obrzydliwe połączenie słów, które zupełnie nie pasuje do wierszy.

Dla mnie była to trudna lektura, bo nie znam się za bardzo na współczesnej poezji, dlatego jest mi bardzo trudno wypowiadać się na temat tych wierszy, warto na pewno je poznać ze względu na to, że są to utwory pisane przez współczesnego poetę i mówią o prostych sprawach.

"Wierzę w to, co widzę, a widzę, że nie wierzę"
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania: 9 grudzień 2010
Liczba stron: 66
Format: 14,5x20,5 cm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.