Facebook Google+ Twitter

Wierzy w Latającego Potwora Spaghetti. Wygrał proces o nakrycie głowy

Austriacki ateista wygrał proces, w którym domagał się możliwości pozowania do urzędowych zdjęć w "religijnym nakryciu głowy" - durszlaku. Mężczyzna jest wyznawcą pastafarianizmu, czyli "Kościoła Latającego Potwora Spaghetti". Chce uznania swojej religii.

Sonda

Czy wierzysz w Latającego Potwora Spaghetti?

 / Fot. Gavin St. Ours / Creative Commons 2.0 / wikipedia.orgNiko Alm rościł sobie prawo pozowania do zdjęć do prawa jazdy w durszlaku, czyli religijnym nakryciu głowy wyznawców "Kościoła Latającego Potwora Spaghetti" - parodystycznego ruchu religijnego. Przed kilkoma dniami wygrał w sądzie proces z urzędnikami, którzy byli przeciwni tego typu praktykom - informuje BBC.

Przed trzema laty Alm dowiedział się, że nakrycie głowy w zdjęciach urzędowych możliwe jest tylko wtedy, gdy wiąże się z wyznawaną przez obywatela religią. Wtedy też postanowił, że do zdjęcia do prawa jazdy będzie pozował w dość niespotykanej części garderoby. Swoją decyzję uargumentował urzędnikom tym, że noszenie durszlaka jest wymogiem jego religii.

Władze były niestety pomysłowi przeciwne i zobligowały Niko Alma do wykonania badań psychiatrycznych, mających na celu udowodnić, że jest "psychicznie zdolny do prowadzenia pojazdu". Urodzony w Wiedniu obywatel poczuł się urażony decyzją urzędników, założył więc przeciwko nim sprawę w sądzie i ją wygrał.

Niko Alm - jak sam twierdzi - jest wyznawcą beztroskiej religii ludzi, którzy określają siebie mianem pastafarian. Słowo to jest zlepkiem dwu wyrazów: rastafarianizmu oraz pasty (czyt. makaronu). Głównym dogmatem ich kościoła jest "odrzucenie wszelkich dogmatów". Jego wyznawcy szerzą teorię, iż stwórcą świata, gór oraz rzek jest nikt inny, jak Latający Potwór Spaghetti i to on, poprzez swoją makaronową mackę, kieruje poczynaniami ludzi.

Austriak, po trzech latach walki z władzami, może w końcu cieszyć się swoim prawem jazdy. Jak mówi Alm: "Pomysł z durszlakiem miał na celu ironiczne potraktowanie prawa. Następnym moim krokiem będzie złożenie wniosku o oficjalne uznanie mojej religii".

Kościół FSM (ang. Flying Spaghetti Monster) jest ruchem czysto parodystycznym. Dogmaty wiary kościoła mają na celu sparodiowanie zasad wiary jakichkolwiek religii monoteistycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

x
  • x
  • 16.07.2012 11:29

Wierzący Ateista, to ma sens.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ty jakie masz zdjęcie w religijnym nakryciu pastafarianizmu? Proponuje konkurs ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.