Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12817 miejsce

Wieś tańczy i śpiewa... w Operze Wrocławskiej

"Oglądając te zespoły jestem dumny, że jestem Dolnoślązakiem, bo takiej wielokulturowości i barwności nie ma żadne województwo" - powiedział do uczestników IV Festiwalu Tradycji członek zarządu województwa dolnośląskiego - Włodzimierz Chlebosz.

Artyści "IV Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska" / Fot. Jan PoniatowskiPo wojnie przygarnęła ich ziemia dolnośląska - często bez żadnego dobytku. Nie rzadko ich tożsamość podkreślała jedynie zachowana przez nich kultura, tradycje czy zwyczaje, które pieczołowicie przechowywali w sercach, a teraz przekazują następnym pokoleniom. Pomaga im w tym wrocławskie radio, które od lat łączy i utrwala te cenne perły narodowej kultury.

Dzięki życzliwości Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, od 4 lat spotykają się w listopadzie w Operze Wrocławskiej, by wspólnie bawić się i starszym przypominać, a młodszym prezentować to ginące piękno.

Śpiewaczki z Nowego Waliszowa / Fot. Jan PoniatowskiNa tegoroczny przegląd zaproszono 26 kapel i zespołów, a także kilku solistów - laureatów ogólnopolskich festiwali folklorystycznych. Wśród ulubieńców publiczności byli m.in. Zespół Górali Czadeckich - "Poiana", Joanna Janik z Borówna wraz z zespołem "Janicki" z Czarnego Boru, Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca", Łemkowski Zespół "Kyczera", Maria Dziemitko, czy tez od nie dawna działający ale ciekawie zapowiadający się zespół "Wiolinek" z Brzeźnicy k.Barda Śląskiego.

Występ we Wrocławskiej Operze to wielkie wyróżnienie dla młodych artystów. / Fot. Jan PoniatowskiW repertuarze znalazły się tańce krakowskie, kujawskie i rzeszowskie, tradycyjne pieśni weselne z Lubelszczyzny, Wielkopolski i Mazowsza. Publiczność
zobaczyła też brawurowo wykonaną wiązankę łemkowskich tańców ludowych tj. potriaska, polka, kywanyj, koleczko, koszyczok, konyk, czardasz oraz usłyszała wiązankę łemkowskich melodii, pieśni i czardaszy "Werbung".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.