Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieś tańczy i śpiewa... w Operze Wrocławskiej

Redakcja
Artyści "IV Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska"
Artyści "IV Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska"
"Oglądając te zespoły jestem dumny, że jestem Dolnoślązakiem, bo takiej wielokulturowości i barwności nie ma żadne województwo" - powiedział do uczestników IV Festiwalu Tradycji członek zarządu województwa dolnośląskiego - Włodzimierz Chlebosz.

Po wojnie przygarnęła ich ziemia dolnośląska - często bez żadnego dobytku. Nie rzadko ich tożsamość podkreślała jedynie zachowana przez nich kultura, tradycje czy zwyczaje, które pieczołowicie przechowywali w sercach, a teraz przekazują następnym pokoleniom. Pomaga im w tym wrocławskie radio, które od lat łączy i utrwala te cenne perły narodowej kultury.

Dzięki życzliwości Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, od 4 lat spotykają się w listopadzie w Operze Wrocławskiej, by wspólnie bawić się i starszym przypominać, a młodszym prezentować to ginące piękno.

Na tegoroczny przegląd zaproszono 26 kapel i zespołów, a także kilku solistów - laureatów ogólnopolskich festiwali folklorystycznych. Wśród ulubieńców publiczności byli m.in. Zespół Górali Czadeckich - "Poiana", Joanna Janik z Borówna wraz z zespołem "Janicki" z Czarnego Boru, Zespół Pieśni i Tańca "Bystrzyca", Łemkowski Zespół "Kyczera", Maria Dziemitko, czy tez od nie dawna działający ale ciekawie zapowiadający się zespół "Wiolinek" z Brzeźnicy k.Barda Śląskiego.

W repertuarze znalazły się tańce krakowskie, kujawskie i rzeszowskie, tradycyjne pieśni weselne z Lubelszczyzny, Wielkopolski i Mazowsza. Publiczność
zobaczyła też brawurowo wykonaną wiązankę łemkowskich tańców ludowych tj. potriaska, polka, kywanyj, koleczko, koszyczok, konyk, czardasz oraz usłyszała wiązankę łemkowskich melodii, pieśni i czardaszy "Werbung".
Na uznanie zasługuje fakt, że w zespołach jest bardzo dużo dzieci i młodzieży, co daje nadzieję, że te wartości nie mają szans na szybkie wykorzenienie, a przyświecająca festiwalowi sentencja Leona Potockiego: "To, co weszło w zwyczaj, niech zwyczajem zostanie, a to co było, cośmy od Ojców zasłyszeli, lub sami jeszcze widzieli, przekażmy tym co po nas przyjdą" urzeczywistnia się.

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy bogata oferta gospodarstw agroturystycznych oraz prezentacje rękodzieła artystycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto