Facebook Google+ Twitter

Wieś wciąż marzy o szerokopasmowym internecie. Wyzwanie XXI wieku

Internet jest cywilizacyjnym dobrodziejstwem dostępnym tylko dla mieszkańców miast? Dzisiejszym standardem komunikacji staje się internet, przez który można nie tylko przeglądać witryny poszerzając swą wiedzę, ale też komunikować się z instytucjami rządowymi i samorządowymi oraz między sobą.

 / Fot. PAP Andrzej ZbranieckiW dobie upowszechniania się komunikacji elektronicznej dostęp do szerokopasmowego internetu staje się wyzwaniem dla środowisk wiejskich, często zapominanych przez operatorów oferujących swe usługi internetowe głównie dla aglomeracji miejskich. Mieszkańcy wielu miejscowości nadal skazani są na tradycyjny sposób komunikowania się za pośrednictwem zawodnej poczty i, jeszcze bardziej zawodnego, telefonu stacjonarnego.

Dobrodziejstwem okazuje się sieć telefonii komórkowej, która i tak nie sprosta wyzwaniom w zakresie chociażby dokonywania internetowych zakupów w coraz większej i konkurencyjnej dla tradycyjnej sieci sklepów. Tą drogą również nie dokonamy płatności, jak też nie mamy dostępu do aktualnych, istotnych informacji umieszczanych przez urzędy i instytucje na swych witrynach.

Nieliczni operatorzy telefonii komórkowej oferują, co prawda, dostęp do internetu drogą radiową jak np. Era w systemie Blue Connect, ale na terenach wiejskich tylko w zawodnej, o małej szybkości i przepustowości łącza, technologi EDGE. O bardziej zaawansowanej technologi UMTS można tylko pomarzyć. Wprowadzana jest ona na terenach miast, bo tam jest to ponoć bardziej opłacalne. O szeroko reklamowanej Neostradzie Telekomunikacji, z łączem szerokopasmowym, można w gminach również tylko pomarzyć.

Jaka, wobec wyzwań XXI wieku, czeka przyszłość środowiska wiejskie w zakresie upowszechniającej się komunikacji elektronicznej? Czy nadal skazani jesteśmy na siermiężne i zawodne, wywodzące się z ubiegłego wieku sposoby komunikowania, będąc tym samym poza nawiasem rozwoju cywilizacyjnego? Uważam, że czas najwyższy przypomnieć decydentom, że żyjemy wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania w jednym kraju, przynależnym do Unii Europejskiej, w której internet jest powszechnym środkiem komunikacji również na terenach wiejskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 17:58

Wszystko to jest i tak kroplą w morzu potrzeb. Prawdziwie szerokopasmowy i w dodatku stabilny internet byłby możliwy w terenach wiejskich jedynie przy pomocy technologii światłowodowych a te są same w sobie dość kosztowne (coraz mniej) lecz wymagają układania okablowania co wiąże się obecnie z tysiącami procedur prawnych latami oczekiwania na wydanie pozwoleń itp. To właśnie z tego powodu inwestycje na obszarze małego zaludnienia stają się nieopłacalne (znacznie większe koszty na 1 abonenta + absurdalnie skomplikowane procedury prawne). Wystarczy zlikwidować a przynajmniej ograniczyć ilość procedur i problem sam z siebie zacznie zanikać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawdzałam, na naszym terenie gminy Kołczygłowy jest gorzej niż źle, bo wg mapki zasięgu Orange w miarę poprawne sygnały GPRS i UMTS są ale na zewnątrz budynków a CDMA niestety nie dociera.Takie są realia niestety. Dziękuję za udzielone rady i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę w takim razie zainteresować się usługą Orange Freedom Pro - technologia w tym przypadku jest inna niż Blue Connect, iPlus, czy Orange Free, które operują w małych miejscowościach po GPRS. CDMA o którym pisałem jest innym rozwiązaniem. Nie wiem tylko, czy na terenie Pani miejsca zamieszkania Orange ma już zasięg w tej technologii, bo jak wspomniałem zgodnie z obowiązkiem nałożonym przez UKE zwiększanie go ma miejsce stopniowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziekuję za komentarze.Gwoli wyjaśnienia: Telefon stacjonarny na naszym terenie funkcjonuje w systemie przesyłu radiowego w sieci Telekomunikacji z wykorzystaniem bazy przesyłowej właśnie Orange i jest bardzo zawodny gdyż często połączenia są zrywane, lub przekierowywane na innych abonentów lub też połączenia nie są realizowane "komunikat brak takiego abonenta" mimo, że mieszka on tuż obok w tej samej miejscowości.Serwis techniczny nie był w stanie polepszyć sygnału co spowodowało rezygnację niektórych uzytkowników z usług Telekomunikacji i przeniesienie swych nr. do Ery która ma na naszym terenie w miarę przyzwoity poziom sygnału, ale niestety dla funkcjonowania internetu, przy dużej liczbie osób osób które skorzystały z oferty Blue Connect powoduje to zmiejszenie przepustowości łącza i tym samym spowolnienie szybkości przesyłu danych. Tak więc koło się zamyka i nadal czekamy, przy dużej ilości osób zainteresowanych dostępem do szerokopasmowego internetu na jakiekolweik propozycje rozwiązań tej sytuacji. W tym zakresie wystąpiono do Telekomunikacji, dołączając listę osób zainteresowanych, oraz do Ery z prośbą o zainteresowaniem się tym problemem i jego rozwiązaniem co przyczyniłoby się niewątpliwie do wzrotu ich potencjalnych abonentów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby nie było protestów wytłumaczę jeszcze co miałem na myśli pisząc jedyny operator na świecie: standard CDMA jest obecny również w innych krajach świata, ale Orange jako jedyny oferuje go równolegle do technologii GPRS/EDGE i UMTS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ze względu na specyfikę standardu UMTS (mały zasięg stacji bazowej) operatorzy nie będą inwestować w budowę infrastruktury w małych miejscowościach. Ale i to jest informacja, która uzupełnia powyższy tekst i prostuje go jest też standard CDMA. Orange jako jedyny operator na świecie wprowadził ten standard w zeszłym roku równolegle do GPRS/EDGE i UMTS. Mało tego internet przez CDMA jest sprzedawany dla odbiorców właśnie z małych miejscowości. Produkt nazywa się Orange Freedom Pro i rozwija się. Sieć ciągle zwiększa pokrycie terytorium kraju tym standardem. Prędkość internetu w tym standardzie osiąga około 1 megabita na sekundę - czyli jest przyzwoita. Z racji obowązków koncesyjnych Orange musi rozwinąć zasięg powyższej usługi i robi to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja to chcialbym do wielu rzeczy sie przyczepic, ale przed jedna sie nie powstrzymam - w ktorej Polsce Lidio zyjesz ze telefon stacjonarny bardziej zawodny niz poczta?:>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.