Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiesbaden i Wrocław - miasta partnerskie wznowiły współpracę

Isabella Degen
Isabella Degen
DPV Wiesbaden-Wrocław, nowy skład od lewej członek-Hanne Dannenberger, przewodniczący-Gerhard Fehrer, skarbnik-Edgard Päßler, długoletni członek i przewodniczący Karl Reininger, członek- Krzysztof Kidula, V-przewodnicząca-Jadwiga Lange.
DPV Wiesbaden-Wrocław, nowy skład od lewej członek-Hanne Dannenberger, przewodniczący-Gerhard Fehrer, skarbnik-Edgard Päßler, długoletni członek i przewodniczący Karl Reininger, członek- Krzysztof Kidula, V-przewodnicząca-Jadwiga Lange. Gerhard Fehrer (DPV-Wiesbaden-Wrocław)
Polsko-niemieckie stowarzyszenie miast partnerskich w Wiesbaden, wznowiło swoją działalność. Planuje na 25-lecie partnerstwa Wrocławia i Wiesbaden wiele interesujących wspólnych działań.

Umowa partnerska między miastami została podpisana 30 listopada 1987, dwa lata przed historycznymi wydarzeniami w Europie Wschodniej. Partnerskie stowarzyszenie powstało z inicjatywy ówczesnego burmistrza Wiesbaden Achima Exnera (urodzonego w 1944 roku w dawnym Breslau). W latach 90. stowarzyszenie przeżywało okres stagnacji i dzielnie przetrwało ten czas dzięki osobie Karla Reiningera, który pełnił w tamtym czasie obowiązki zastępcy przewodniczącego stowarzyszenia. W ostatnich latach została ponownie wznowiona partnerska aktywność obu miast. Karl Reininger znalazł sojuszników i reaktywował stowarzyszenie (Deutsch-Polnische Verein Wiesbaden-Wrocław). Nazwa Wrocław używana jest świadomie przez członków stowarzyszenia, aby podkreślić starą historyczną nazwę miasta Vratislaw-Vratislawia. Do ponownego ożywienia działalności przyczynili się także były burmistrz Wiesbaden Achim Exner, Heidi Wieczorek-Zeul oraz inni członkowie.

Obecnie głównym celem stowarzyszenia są przygotowania obchodów z okazji 25-lecia partnerstwa obu miast w 2012 roku oraz podjęcie wspólnych planów
świętowania wraz z Wrocławiem w 2016 roku - Stolicy Europejskiej Kultury.

Nowym przewodniczącym stowarzyszenia partnerskiego DPV Wiesbaden-Wrocław został Gerhard Fehrer, który już od 2008 roku pośredniczy pomiędzy wymianą kulturalną obu miast, Wrocławskiej Opery i Teatrem Narodowym Hesji. Wiesbaden gościło już Operę Wrocławską, obecnie są prowadzone rozmowy we Wrocławiu na temat rewizyty Teatru Narodowego Hesji.

Dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik i Gerhard Fehrer chcą pokazać we Wrocławiu wspaniałego choreografa, a zarazem dyrektora Teatru Narodowego w Wiesbaden, Stefana Thossa z baletem "Sinobrodego". Jednym z twórców muzycznych tego przedstawienia jest nasz światowej sławy kompozytor, zmarły przed rokiem Henryk Górecki.

Czytaj więcej -->

Dyrektorowi Opery Wrocławskiej Ewie Michnik zależy bardzo na dobrych kontaktach kulturalnych. Inicjatywę tą z pewnością poprze prezydent miasta Wrocławia Rafał Dudkiewicz, który cieszy się z ożywionych kontaktów miast Wrocławia i Wiesbaden.

W partnerstwie ważnym aspektem jest edukacja i integracja na poziomie szkolnictwa. Nawiązane zostały kontakty niemieckiej szkoły Wolfram von Eschenbach ze szkołami integracyjnymi we Wrocławiu. Pierwsze rozmowy na temat tej współpracy odbędą się już w listopadzie we Wrocławiu, podczas wizyty przedstawicieli stowarzyszenia z Wiesbaden.

Nowy przewodniczący Gerhard Fehrer planuje wraz z Aleksandrem Klarem, dyrektorem muzeum w Wiesbaden, cykl koncertów. Wszystko po to aby zgromadzić i zainteresować działalnością Stowarzyszenia menadżerów, przedsiębiorców obu miast, z pomocą Izby Przemysłu i Handlu i stowarzyszeń marketingowych. Fehrer szuka także sportowych kontaktów klubów piłkarskich, aby w przyszłości rozegrać mecze towarzyskie obu miast.

Planowana jest w listopadzie 2012 roku w Wiesbaden wystawa artystów Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, natomiast artyści z Wiesbaden będą mieli też możliwość pokazania się w pięknej stolicy Dolnego Śląska. Listopad 2012 będzie miesiącem bogatym w imprezy, planuje się zaproszenie Wrocławskiej Opery, aby razem świętować 25-lecie podpisania partnerskiej umowy.

Gerhard Fehrer spotkał się także z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim oraz dyrektorem Muzeum Miejskiego we Wrocławiu Maciejem Łagiewskim. Korzystając z okazji, odwiedził Muzeum Miejskie, mieszczące się w barokowym pałacu królewskim. Zachwycił się działalnością i operatywnością dyrektora Muzeum Miejskiego Macieja Łagiewskiego.

Fehrer jest zachwycony Wrocławiem, mówi: „to młode piękne miasto tętniące życiem, miasto festiwali, spotkań kulturalnych i politycznych”. Jest pełen podziwu dla Wrocławia i dla ludzi, którzy w nim mieszkają. To budzi optymizm, i otwiera możliwości dalszej wspólnej partnerskiej współpracy miast Wiesbaden i Wrocławia.

Źródło: Ingeborg Toth - „Wiesbadener Tagblatt”, z dn. 05.10.2011

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto