Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13964 miejsce

Wiesbaden. Wystawa malarstwa Zdzisława Nitki

W stolicy Hesji prezentuje swoje prace wrocławski malarz artysta Zdzisław Nitka. Wystawa odbywa się w ramach współpracy partnerskiej miast Wrocławia i Wiesbaden. W sobotę 13. kwietnia impreza ta towarzyszyła także "Nocy galerii i muzeów".

Od lewej: przewodniczący Stowarzyszenia Miast Partnerskich, Gerhard Fehrer oraz Zdzisław Nitka. W tle obraz Hurricane. / Fot. Krzysztof KidulaW ramach współpracy partnerskiej miast Wrocław-Wiesbaden, z inicjatywy niemiecko-polskiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich w Wiesbaden, prezentowana jest wystawa malarska wrocławskiego artysty Zdzisława Nitki. Wystawa odbywa się w ramach wspólnych działań kulturalnych obu miast, z okazji przypadającego w tym roku 25. jubileuszu partnerstwa Wrocławia i Wiesbaden. Organizatorem wystawy i kuratorem jest przewodniczący Stowarzyszenia Miast Partnerskich (DPV Wiesbaden-Wrocław) Gerhard Fehrer. Już od 2008 roku Gerhard Fehrer intensywnie pośredniczy pomiędzy współpracą obu miast, przy dużym zaangażowaniu członków zarządu: Jadwigi Lange z Krakowa i Krzysztofa Kiduli z Wrocławia.http://www.wiadomosci24.pl/artykul/wiesbaden_i_wroclaw_miasta_partnerskie_wznowily_wspolprace_215553.html

Na wystawie znajduje się kilkanaście obrazów olejnych i kilka drzeworytów. Najciekawszym płótnem jest obraz „Hurricane”, pełnym symboli przemawiających do odbiorcy. Obraz opowiada o losie słynnego amerykańskiego boksera Rubina Cartera, który siedział niewinnie w więzieniu około 20 lat. Dla niego właśnie młody Bob Dylan napisał i nagrał w 1976 roku protest song "Hurricane". W pracach Zdzisława Nitki wszystko jest wzięte z życia, często pojawiają się zwierzęta, zające, lisy i wilki, opowiada o sobie, o swych przeżyciach i o swojej codzienności. Używa do tego metafor i symboli, odkrywa ich nowe znaczenie. Artysta pozostaje zawsze wierny swoim fascynacjom i wyborom tematycznym.
Zdzisław Nitka (ur. 1962) jest przedstawicielem polskiej sztuki neoekspresyjnej. Studiował we wrocławskiej ASP u profesorów Józefa Hałasa i Aleksandra Dymitrowicza. Nitka uznawany jest za polskiego przedstawiciela malarskiego ruchu „nowych dzikich”. Ruch ten powstał w Niemczech zapoczątkował go Kirchner i Munch a kontynuatorami są Baselitz, Penck, Lüpertz i inni. Zdzisław Nitka debiutował w początkach lat 80. i szybko znalazł się w czołówce polskiej sztuki neoekspresyjnej, wykształcił własną stylistykę i tematykę. Od 1987 jest wykładowcą na wrocławskiej ASP a od 2006 mianowanym profesorem tej uczelni.
Obrazy Zdzisława Nitki. / Fot. Isabella Degen Wystawa ta była w programie „Krótkiej nocy galerii i muzeów” w Wiesbaden w sobotę 13.04, odwiedziło ją tego dnia około stu osób.
Pomieszczeń do ekspozycji użyczyło stowarzyszenie Adis-Hilfe Wiesbaden e.V. Wystawa jest czynna od 11.04 i potrwa do 07.05. Obrazy można oglądać w godzinach, urzędowania biura, w godzinach od 10-14, od poniedziałku do piątku, Wiesbaden, Karl-Glässingstr. 5.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za relację:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna kolorystyka obrazów, dobry artykuł! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.