Facebook Google+ Twitter

Wieści z 55. Międzynarodowych Targów Książki

Współautorzy: Marta Wróbel

Po czwartkowym dniu branżowym, piątek oraz sobota na 55. Międzynarodowych Targach Książki, które odbywają się w PKiN w Warszawie, upłynęły pod znakiem spotkań z autorami, książek i Chopina.

Salonik Chopina

W czwartek z miłośnikami muzyki spotkali się m.in. prof. Mieczysław Tomaszewski, autor książek „Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans” i „Chopin. Fenomen i paradoks” oraz prof. Andrzej Jasiński, znakomity pianista, przewodniczący jury XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Widzowie mieli okazję do dyskusji oraz przyjemność wysłuchać poruszającego koncertu prof. Jasińskiego na słynnym fortepianie Yamahy, zapisującym uderzenia dłoni muzyków w klawisze. Goście mogli też zapytać o projekt „Chopin przyjechał”, którego istotą są koncerty najlepszych pianistów odbywające się w małych prowincjonalnych miasteczkach Polski.

Sobota w saloniku też była pełna wrażeń i spotkań z wyjątkowymi gośćmi, wśród nich byli: prof. Irena Poniatowska („Fryderyk Chopin. Człowiek i jego muzyka”), Anna Czerwińska-Rydel i Józef Wilkoń („Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie”), Piotr Mysłakowski i Andrzej Sikorski - genealodzy Rodziny Chopinów. Ponownie zaprezentowano fortepian rejestrujący ruchy dłoni muzyka na klawiaturze oraz projekt „Chopin przyjechał”.

Ars Fantastica

Tematem pierwszej dyskusji tego panelu były „Avatary przyszłości: SF i nowe granice człowieczeństwa”. Mimo że spotkanie zaczęło się o godz. 16.00 przyszło tyle osób, że na sali zabrakło miejsca. Spotkanie poprowadzili Wojciech Orliński, Wawrzyniec Podrzucki oraz Michał Radomir Wiśniewski.

Później o granicy pomiędzy magią a technologią we współczesnej fantastyce rozmawiali Halina Kubicka, dr Tomasz Majkowski, dr Adam Mazurkiewicz i dr Maciej Wróblewski. W piątek gośćmi AF byli Łukasz Orbitowski i Jakub Ćwiek, a dziś m.in. Andrzej Sapkowski i Jacek Komuda.

Tematem dzisiejszych dyskusji były: „Przeszłość jako zabawa: wojna i historia w popkulturze”, „Degradacja mitu: o współczesnej fantasy” oraz „Od misji do rozrywki: metamorfozy polskiej fantastyki”.

Kolejny plebiscyt i gość specjalny

Dziś zaprezentowano wyniki konkursu na najlepszą stronę internetową poświęconą książkom "Papierowy Ekran". Zwycięzcą został portal ryms.pl.

Specjalnym gościem Targów była Irina Prochorowa - postać wybitna i niezwykła w intelektualnym świecie współczesnej Rosji. Jest prezesem i współzałożycielką Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Michaiła Prochorowa, redaktorem naczelnym rosyjskiego czasopisma „Nowy Przegląd Literacki” i szefem wydawnictwa o takiej samej nazwie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Krzysztofie, nie masz czego nam zazdrościć. Niestety nie udało nam się tam być. Ale kto wie za rok, może się uda....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trochę wam zazdroszczę, lubię takie imprezy./5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

No własnie ja też dziekuję Wam dziewczyny, bynajmiej mogę sobie wyobrazić klimat Targów i to co sie tam dzieje. Robicie naprawdę duzo dobrego dla innych. Czekam na kolejne wieści z TK.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wszystkie informacje. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.