Facebook Google+ Twitter

Wiesław Chrzanowski nie żyje. Marszałek Sejmu I kadencji miał 88 lat

Zmarł Wiesław Chrzanowski - marszałek Sejmu I kadencji, minister sprawiedliwości, powstaniec warszawski i współzałożyciel ZChN.

 / Fot. Wojciech Barczyński/PolskapresseWiesław Chrzanowski urodził się 20 grudnia 1923 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie skończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1948-1955 był więziony przez komunistyczne władze. W 1980 r. doradzał NSZZ "Solidarność". W 1989 r. założył Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Pełnił funkcję marszałka Sejmu I kadencji. W rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Zasiadał w Senacie IV kadencji w latach 1997-2001.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

swiadek
  • swiadek
  • 01.05.2012 20:26

znałem ś.p. Wiesława kilka dziesiątek lat. Patriota. Tragiczna postac. Ale naprawdę, żaden "zły czlowiek" NIE "umiescil Go na swojej liscie". Antoni Macierewicz wykonywal to, co zlecił Mu Sejm. POCZYTAJCIE WIĘCEJ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 01.05.2012 12:13

Powiem tak.
Ludzie są różni.
1. Są odważni autentycznie, dla których instynkt samozachowawczy albo nie istnieje, albo jest w śladowej wielkości. tych rozumiem choć nie popieram.
2. Są odważni normalnie czyli posiadają poprawnej wielkości instynkt i kalkulują ryzyko. tych cenię i popieram, bo tu rozum nie śpi.
3. Nie grzeszą odwagą bo kochają nade wszystko siebie i swoje życie. tych również rozumiem choć nie popieram.
4. Są tchórzliwi, boją się najmniejszego cierpienia fizycznego, kapują nawet za pieniądze, a robią wszystko aby uchodzić za bohaterów.
TYMI GARDZĘ.

NIE PRZYPOMINAM SOBIE, ABY KTÓRYKOLWIEK, którego brzydkie akta znaleziono w archiwach IPN powiedział:
"CZASY WYJĄTKOWO NIELUDZKIE, bałem się, o siebie i o rodzinę, wiedziałem i widziałem co robili z takimi "twardzielami", miałem żonę dzieci do wykarmienia , dla ich dobra zgodziłem się na ograniczoną współpracę, pisałem raporty ale o nastrojach a nie o ludziach. PROSZĄ O WYBACZENIE" koniec kropka.
takich ludzi cenię na równi z odważnymi normalnie.

a co my mamy, Wałęsa, Niesiołowski, Wielgus, Hejmo i WIELU, WIELU INNYCH w tym Chrzanowski poszli w zaparte.
Takim ludziom nie dałbym do potrzymania nawet 1 zł, a co dopiero wierzyć i głosować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak się nadało samemu sobie ksywkę "myNaród" to wypadało by się zachowywać inaczej - to znaczy uszanować fakt, że to tekst o czyjejś śmierci i nie zachowywać się jak w maglu czy innym tego typu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wieczny odpoczynek racz mu dać Pannie. A światłość wiekuista niechaj mu świeci. Cześć jego pamięci!

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
  • internauta
  • 30.04.2012 18:50

Odszedł wielce zasłużony prawy Człowiek . Wzór cnót . 7 lat spędził w więzieniu " za obalanie władzy ludowej " .....................................zły człowiek na wskroś zły umieścił go na liście "swoich agentów "aby przejąć władzę w ZCHN -ie . Został całkowicie oczyszczony . Wstyd współczesna ultra prawico , wstyd . Ale cóż wy to macie w swoim statucie . Może doczekam ,że sztandar tamtej Solidarności trafi do muzeum a współcześni uzurpatorzy skończą na marginesie historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odszedł czlowiek wielkiej zacności. Pewien "łobuz polityczny" robił z niego agenta. I to właśnie należy nazwać HAŃBĄ, panie prezesie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 30.04.2012 17:34

Trochę dziwny gość z tego Chrzanowskiego. Był prawą ręką komunistów przy tworzeniu Prawa Spółdzielczego. Nawet sam je tworzył.
Po 1989 roku nagle mu się odwróciło.
Przestał się zgadzać ze swoimi wcześniejszymi poglądami.
Teraz jego Prawo Spółdzielcze okazało się be. W kilka godzin przewidział.
Trafia na "Listę Macierewicza".
Sąd jednak uznaje (podobnie jak w przpadku Wałęsy) że Chrzanowski nie był TW.
Tutaj jqak się wydaje Sądem wstrząsnęły emocje.
ZChN-owski kawaler, któy promuje rodzinę. To tak jakby Palikot promował uczciwość i kulturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To wielka strata dla Polski bo odszedł Wiesław Chrzanowski Kawaler Orderu Orła Białego, zasłużony polski profesor nauk prawnych, adwokat, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, polityk, założyciel i pierwszy prezes ZChN, poseł i marszałek Sejmu I kadencji, senator IV kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Był skromnym człowiekiem i prawdziwym patritą. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju???????-hmmmmmmm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.