Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Babel w Seulu - spotkanie dziennikarzy obywatelskich

Redakcja
Oh Yeon-ho - założyciel i właściciel OhmyNews
Oh Yeon-ho - założyciel i właściciel OhmyNews
Mieszanina języków, ras i stref czasowych - to moja pierwsza ocena III Forum Dziennikarzy Obywatelskich, które zorganizował portal OhmyNews w Korei. Choć na sali są dziennikarze obywatelscy z niemal wszystkich kontynentów, chwilami czuję się jakbym był w Polsce.

Zaczęło się niefortunnie. Okazało się, że Korea nie lubi miłośników Maca. Dostęp do bezprzewodowego internetu na konferencji jest tylko dla posiadaczy PC-ów. – To typowe dla Korei Południowej, tu nie lubią Maców – powiedział Dan Gillmor, ten od "Media to Wy!" (też korzysta z Maca). Dokładając do tego brak kontaktu ze światem przez komórkę (Orange odmawia współpracy ze wszystkimi miejscowymi sieciami) macie obraz tego co mnie spotkało. Wróciłem do hotelu i nadaję pierwszą - mam nadzieję, że nie ostatnią - relację z konferencji OhmyNews w Seulu.

Dlaczego czuję się jak w Polsce? Bo wszyscy uczestnicy tego Forum to albo dziennikarze obywatelscy (większość z OhmyNews, w tym wielu z innych krajów niż Korea) albo redaktorzy i edytorzy newsów, a wiele osób przychylnym okiem patrzy na nasz kraj.
Każdy z gości "otrzymał" opiekuna, który pomaga w porozumiewaniu się z koreańskimi dziennikarzami obywatelskimi (wbrew pozorom znajomość angielskiego nie jest aż tak powszechna). Jinseok, który kilka tygodni temu napisał o nas artykuł do bezpłatnego tygodnika OhmyNews
studiował kilka lat w Polsce. Znajomością naszego języka popisał się też młodziutki Siergiej Danylenko z Ukrainy (założyciel i jeden z edytorów HighWay Online), a potem jeszcze koledzy z Izraela, których wizytówek jeszcze nie otrzymałem, więc na razie ich nie przedstawię.

Z racji 7-godzinnej różnicy czasu jesteśmy już po pierwszej sesji, która w całości poświęcona była dokonaniom krajów Europy Wschodniej na polu dziennikarstwa obywatelskiego. Ciekawe doświadczenia i pomysły można wyciągnąć z takich prezentacji. Siergiej opowiadał o dokonaniach HighWay Online. Strona powstała po pomarańczowej rewolucji w Kijowie. Od niedawna mają poważnego inwestora z branży medialnej. Po niemal dwóch latach istnienia zarejestrowali 4700 użytkowników, około 500 jest aktywnych, otrzymują od nich ok. 80 artykułów dziennie. Ciekawostką dla nas może być pokojowe "współistnienie" zawodowców i amatorów (obywatelskich) na tej stronie.

Wcześniej, z kłopotami technicznymi zmagał się w swojej prezentacji Rostisław Wylegzanin z Rosji. Realno.info, którego jest współzałożycielem, ma kilka cech wspólnych z Wiadomościami24.pl. Są tam bowiem i dostarczyciele treści i eksperci. Tylko teksty ekspertów mogą znaleźć się na czołówce witryny. Strona jest odwiedzana głównie przez studentów i osoby wyrobione politycznie (ok. 320 piszących; tysiąc internautów dziennie odwiedza stronę), a dużą rolę przywiązuje się do specjalizacji.

O Minut.ee z Estonii opowiadał Alvar Lumberg. Sympatyczny, zwalisty Estończyk, dużo mówił o swym maleńkim (jak na nasze standardy) kraju. Tylko 1,3 mln mieszkańców, ale za to ponad 60 proc. to internauci. Ich dziennikarstwo obywatelskie jest ściśle związane ze "specjalizacją" mieszkańców tego kraju. Skype, hackerstwo - to tematy często podnoszone na łamach minut.ee. Strona istnienie od ponad 6 lat, ma zarejestrowanych 8 tys. użytkowników, ale na stronach pojawia się od 70 do 100 tekstów... tygodniowo.

Pytania do prelegentów najczęściej dotyczyły cenzury (Rosja) i niezależności od profesjonalnych firm wydawniczych (Ukraina i Polska). Interesowano się też jak weryfikowane są materiały nadsyłane przez autorów oraz na ile są wiarygodne dla innych mediów. O Wiadomościach24.pl pisał nie będę, bo najlepiej wiecie jak działamy. W prezentacji podkreśliłem zasady działania, specjalny system edycyjny, poprawianie tekstów (wcale nie częste w innych tego typu portalach).

To tyle, mam nadzieję, że jakoś uda mi się pokonać kłopoty techniczne i dodać kolejne zdjęcia i teksty.
A jak wygląda Seul? Na zachętę zdjęcie z wejścia do Nam Dae Mun Market w centrum, gdzie można kupić wszystko...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto