Facebook Google+ Twitter

Wieża ciśnień na Karłowicach - koniec?

Wybudowana w latach 1914-1915 wieża ciśnień przy ul Daniłowskiego jest jednym z charakterystycznych punktów wrocławskich Karłowic.

Od dziecka, dla mnie rodowitego wrocławianina wieża ciśnień na Karłowicach jest miejscem szczególnym. Od zawsze mieszkając po drugiej stronie Odry widuję ją niemal codziennie, gdy tylko jestem w okolicy wałów odrzańskich. Wystająca charakterystyczna nad zielonymi latem, szarymi zimą drzewami wieża zawsze przyciąga wzrok. Jej zielonkawy sięgający 46 metrów powyżej podłoża dach widoczny jest ze sporej odległości.

Wikipedia

Dzisiaj podczas spaceru w okolicach parku przy ul. Kasprowicza przeczytałem przyklejone do drzewa zawiadomienie potwierdzone urzędowymi pieczątkami. Zawiadamia ono z głębokim żalem, że w dniu 11 grudnia w godzinach 9.00 - 10.30 zostanie wyburzona wieża ciśnień na ulicy Daniłowskiego. Przyczyną jest karbonizacja rur nośnych wieży.

Pierwsza myśl po przeczytaniu: czy jest to prawda? Jeżeli tak, czy nie można było uratować wieży przed zniszczeniem? We Wrocławiu zniszczono tak wiele wspaniałej zabudowy okresu przed i międzywojennego, zostały tylko zdjęcia. Również II wojna światowa tragicznie doświadczyła miasto, jego zabudowę.

Drastycznym dla mnie obecnie przykładem destrukcyjnego działania jest likwidacja wrocławskiego browaru, po którym teren obecny właściciel najprawdopodobniej wystawi na sprzedaż. Że nie wspomnę cukrowni na Klecinie, perełki zabudowy przemysłowej. A teraz odchodzi kolejny wspaniały obiekt, dla mnie istniejący "od zawsze".

I jeszcze smutna refleksja: co zostanie po nas? Czy tylko "nowoczesne" budownictwo pozbawione piękna architektury przełomu wieków? Puste, szklane powierzchnie bez ducha?

Dla mnie zabraknie jednej wieży. A dla innych?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Wszystko możliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałm ten artykuł i pomślałm "Prima Aprilis", ale data jest grudniowa. Na szczęście to tylko czyjaś głupota, ale z nią też trzeba walczyć. Ta wieża to symbol mojego dzieciństwa, obok niej była moja pierwsza szkoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czyżby to było tworzenie faktów ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niby tak, ale to nie plotki jakiś dwóch kobiet na targu, tylko niby poważna sprawa, a sprawdzenie nie wymagało wiele wysiłku dla wydawcy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wie Pan, to hyde park, wydawca nie musiał tu niczego sprawdzać...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i niestety wpadka wydawcy, że nie raczył potwierdzić tak poważnych informacji :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pierwsza myśl po przeczytaniu: czy jest to prawda"? --> drugą powinno być zaczerpnięcie odpowiedzi bezpośrednio u źródła. ;-)
"MPWiK oświadcza, że informacja o rzekomym wyburzaniu , w dniu 11.12.2010 r., wieży ciśnień, znajdującej się przy pl.Gustawa Daniłowskiego we Wrocławiu, jest nieprawdziwa. Kolportowane zawiadomienia o tym fakcie są fałszywe i rodzą nieuzasadniony niepokój mieszkańców Wrocławia" (cyt. za: http://www.wroclaw.pl/miejskie,1.dhtml). W takiej sytuacji ten tekst został napisany zupełnie bez potrzeby...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eugenia
  • Eugenia
  • 10.12.2010 08:04

Koleś pisze, że zawiadomienie potwierdzone pieczątkami urzędowymi. Widziałam te kartki. Ani jednej pieczątki na nich nie ma. Kiepski żart.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Eugenia
  • Eugenia
  • 10.12.2010 08:02

Koleś pisze, że potwierdzona pieczątkami z urzędu. Widziałam te zawiadomienia i nie ma na nich ani jednej pieczątki. Kiepski żart.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.