Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8475 miejsce

Wieża Eiffla - ciekawa historia "Owieczki wśród chmur"

Wieżę Eiffla zbudowano 129 lat temu w ciągu 21 miesięcy, potem tyleż samo salw armatnich obwieściło przekazanie jej społeczeństwu. Wtedy nikt nie pojmował, że wieża będzie symbolem wkroczenia w żelazny wiek.

14 lipca Francja obchodzi święto Rewolucji Francuskiej - zdobycie Bastylii w 1789 roku. Paryżanie i turyści podziwiać będą wieczorem z okien restauracji "Jules Verne" na 2 piętrze wieży Eiffla bogato iluminowaną stolicę. Fot. Wikipedia Commons / Fot. Wiukipedia CommonsZa kilka dni naród francuski obchodzić będzie swoje święto narodowe - rocznicę Wielkiej Rewolucji Francuskiej, zakończonej 14 lipca 1789 roku brawurowym zdobyciem i zburzeniem Bastylii. Jak co roku wielu paryżan, także turystów, zagości na drugim piętrze wieży Eiffla w restauracji "Jules Verne", by stamtąd obserwować bogato iluminowaną w tym dniu stolicę.

Wieża Eiffla ma bogatą historię. Zbudowano ją 129 lat temu w zaledwie 21 miesięcy z okazji Światowej Wystawy w Paryżu, potem tyle samo salw armatnich obwieściło jej uroczyste przekazanie społeczeństwu. Francuski pisarz Guy de Maupassant, na widok 300-metrowego kolosa stalowego rzekł oburzony: "Co sobie pomyślą o nas potomkowie, jeśli potem tego szpetnego szkieletu, obrzydliwego komina fabrycznego, nie zdemontujemy?". Na znak protestu, by uniknąć codziennego widoku, wyprowadził się do słonecznej Italii.

Młody wówczas inżynier Aleksander Gustave Eiffel, właściciel firmy Eiffel & Compagnie, słynął ze śmiałych rozwiązań konstrukcyjnych żelaznego wieku. Na zdj. wiadukt Garabit w Saint Flour zbudowany w latach 1880 - 1884 Fot. Wikipedia Commons / Fot. Wikipdia CommonsZaprzyjaźniony z nim poeta i symbolista Paul Verleine, razem ze swoimi przyjaciółmi poczuł się do tego stopnia urażony w estetycznych odczuciach, że do Paryża przyjeżdżał zawsze okrężną drogą, by ustrzec się widoku potwora… dziwoląga. Podobne niezadowolenie żywił do budowali twórca neobarokowego gmachu opery paryskiej, architekt Charles Garnier, który wystosował ostry protest do władz w imieniu dobrego francuskiego gustu.

W tamtych latach nikt nie pojmował, iż wieżę Eiffla cechowało odważne wkroczenie w żelazny wiek oraz społeczne zapotrzebowanie nadchodzących zmian. Jakby na przekór wszystkim opozycjonistom, przywódca awangardy poetyckiej Guillaume Apollinaire (właściwie: Wilhelm Apolinary Kostrowicki - matka Polka) zachwycony odwagą nowoczesnej techniki, napisał pełen pochwał wiersz zatytułowany "Owieczka wśród chmur", dziękując budowniczemu za jego śmiałe dzieło architektoniczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Mnóstwo cymesów historycznych. Wieża to przykład zaadaptowania ''Brzydactwa'' architektury. Dobrze że jej nie rozebrali. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto także dodać, że Aleksander Gustaw Eiffel jest współtwórcą wraz z Fryderykiem Augustem Bartholdim, Statui Wolności. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję obu paniom za zainteresowanie moim tekstem. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe informacje, z wielką przyjemnością przeczytałam ten tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dużo nieznanych mi informacji o znanej, z widzenia, wieży. Ciekawi mnie dlaczego ludzie, którzy chcą rozstać się z życiem (co nie jest takie trudne) wybierają akurat takie widowiskowe miejsca... Co ja czytam? 1.710 schodów w godzinę! Chciałabym mieć taką kondycję :) Dziękuję za interesujący artykuł. Pozdrawiam, Janina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.