Facebook Google+ Twitter

Wieża Saurona stanie w Londynie. Już w 2012 roku

310 m wysokości, 72 piętra, biura firm, apartamenty, restauracje oraz wysoka na 15 pięter galeria. Takie parametry mieć będzie najwyższy budynek w Unii Europejskiej, który już w 2012 r. ma stanąć na London Bridge Street w Londynie. Autorzy projektu uważają, że ich dzieło przypomina wieżę Saurona, z trylogii Tolkiena.

The Shard - wikipedia.org / Fot. scyscrapernews.comThe Shard (lub London Bridge Tower) zaprojektowany został przez włoskiego architekta Renzo Piano, którego najbardziej znany projekt to Centre Georges Pompidou w Paryżu. Przy nowym projekcie wspópracował z firmą architektoniczną Broadway Malyan. Powstał on już w 2000 roku.

Nowy wieżowiec zostanie zbudowany w pobliżu dworca kolejowego London Bridge station, na miejscu 100-metrowego kompleksu Southwark Towers z roku 1976, który został zlikwidowany rok temu.

Jak podaje "Focus", autorzy projektu uważają, że ich dzieło - konstrukcja przypominająca wieżę Saurona - będzie jednym z najbardziej zagadkowych budynków, jakie kiedykolwiek zbudowano w Londynie i będzie symbolizować rolę miasta - światowej stolicy finansów.

Według Piano inspiracją do stworzenia tego niezwykłego budynku były wieże londyńskich katedr i maszty statków, które stoją u brzegów Tamizy. W zamyśle architektów wieżowiec ma być lekki i elegancki, a potęgować to wrażenie mają nagromadzone na szczycie szklane ściany nie łączące się ze sobą.

The Shard (w Polsce znany jako "Odłamek szkła") będzie najwyższym budynkiem w Anglii i w Unii Europejskiej. Zastąpi na tej pozycji frankfurcką wieżę siedziby banku Commerzbank mierzącą 259 m, która miano najwyższej ma od 1997 roku.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Inspiracją do stworzenia tego niezwykłego budynku były wieże londyńskich katedr i maszty statków". Ale "wieża Saurona" lepiej się sprzedaje...
Całkiem ładny projekt. Oby The Shard przysłużył się lepiej niż Minas Morgul...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.