Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29072 miejsce

Wieża Saurona stanie w Londynie. Już w 2012 roku

310 m wysokości, 72 piętra, biura firm, apartamenty, restauracje oraz wysoka na 15 pięter galeria. Takie parametry mieć będzie najwyższy budynek w Unii Europejskiej, który już w 2012 r. ma stanąć na London Bridge Street w Londynie. Autorzy projektu uważają, że ich dzieło przypomina wieżę Saurona, z trylogii Tolkiena.

The Shard - wikipedia.org / Fot. scyscrapernews.comThe Shard (lub London Bridge Tower) zaprojektowany został przez włoskiego architekta Renzo Piano, którego najbardziej znany projekt to Centre Georges Pompidou w Paryżu. Przy nowym projekcie wspópracował z firmą architektoniczną Broadway Malyan. Powstał on już w 2000 roku.

Nowy wieżowiec zostanie zbudowany w pobliżu dworca kolejowego London Bridge station, na miejscu 100-metrowego kompleksu Southwark Towers z roku 1976, który został zlikwidowany rok temu.

Jak podaje "Focus", autorzy projektu uważają, że ich dzieło - konstrukcja przypominająca wieżę Saurona - będzie jednym z najbardziej zagadkowych budynków, jakie kiedykolwiek zbudowano w Londynie i będzie symbolizować rolę miasta - światowej stolicy finansów.

Według Piano inspiracją do stworzenia tego niezwykłego budynku były wieże londyńskich katedr i maszty statków, które stoją u brzegów Tamizy. W zamyśle architektów wieżowiec ma być lekki i elegancki, a potęgować to wrażenie mają nagromadzone na szczycie szklane ściany nie łączące się ze sobą.

The Shard (w Polsce znany jako "Odłamek szkła") będzie najwyższym budynkiem w Anglii i w Unii Europejskiej. Zastąpi na tej pozycji frankfurcką wieżę siedziby banku Commerzbank mierzącą 259 m, która miano najwyższej ma od 1997 roku.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Inspiracją do stworzenia tego niezwykłego budynku były wieże londyńskich katedr i maszty statków". Ale "wieża Saurona" lepiej się sprzedaje...
Całkiem ładny projekt. Oby The Shard przysłużył się lepiej niż Minas Morgul...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.