Facebook Google+ Twitter

Wieża świata - Film Babel

142 minuty zdjęć opisujących cały świat. 142 minuty ukazujące jak słowo – a raczej jego brak – doprowadza do fali nieszczęść, poprzez rozbicie podstawowych wartości jaką jest rodzina, aż do afery w skali światowej.

fot. www.filmweb.plAlejandro Gonzalez Inarritu, reżyser filmu postawił - jak w swoich poprzednich dziełach: „Amores Perros” i „21 Gramów” – na przypadek. Cztery odrębne od siebie zakątki świata i cztery różne historie, jednak łączy je jeden element – broń. Tu bohaterowie schodzą na drugi plan, istotą filmu staje się słowo, czasem jego brak. Paradoksalnie ujęcia między historiami, które na pierwszy rzut oka są powolne i przeciągają się, nadają całemu obrazowi życie. Są chwilą do zastanowienia się, przemyślenia w czym tkwi problem. A problemem jest Babel, biblijna wieża wyciągnięta z Księgi Rodzajów i umieszczona w realiach czasów współczesnych. Wtedy problemem był język jakim się ludzie porozumiewali. Teraz staję się nim być brak komunikacji pomiędzy nimi.


Film opowiada cztery historie. Połączone ze sobą przypadkiem, którym była broń. Tak samo niszcząca życie, jak brak zrozumienia, czasu i uwagi dla drugiej osoby. Broń ta zabiła niewinne dziecko, o mały włos nie uśmierciłaby także dwóch następnych. Przypadkiem od śmierci od broni ocalała kobieta. Trzy rodziny zostały zrujnowane. To tak jak myśleć, że ma się wszystko, a nagle ktoś uświadamia ci, że nie dość że nie masz nic to jeszcze pokazuje, że jesteś nikim. Film jest inteligentną, czasami trudną do zaakceptowania próbą pokazania błędów, jakie w czasie pogoni za sukcesem i pieniądzem są najczęściej spotykane.

 


Konflikt pomiędzy mężem a żoną – strach, brak zrozumienia, brak wspólnego życia. Konflikt między dzieckiem a ojcem – brak tak ważnego życia rodzinnego podczas okresu dojrzewania, ciągła nieobecność ojca, brak rozmów, zrozumienia, wyjaśnienia pewnych spraw. Spór w życiu całej rodziny, kiedy to, każdy żyje własnym życiem i nie obchodzi go nic poza sobą, dowodzi tego, iż nieuniknione są tego katastroficzne konsekwencje.


Film, 142 minuty zdjęć opisujących jak poprzez brak komunikacji międzyludzkiej można doprowadzić do tragedii. Nie jest to pozycja dla osób szukających mocnych wrażeń, raczej dla tych którzy chcą coś poznać, zrozumieć i po refleksjach jakie na pewno wzbudzi, wprowadzić je w życie. Dodatkowo wspaniale dobrana muzyka Gustavo Santaolalla podkreśla i wprowadza w klimat historii. Aktorzy grający w filmie, to świetni zawodowcy - m.in. Brad Pitt, Cate Blanhett, Gael García Bernal (grał w takich filmach jak „Złe wychowanie” czy „Dzienniki motocyklowe”), w głównych rolach pojawiły się także: Adriana Barraza, jako opiekunka amerykańskich dzieci i Rinko Kikuchi jako Chieko – nastoletnia Chinkę niemowa.


Wspaniały film, który pokazuje, iż każda wojna i każde nieszczęście zaczyna się od słów.

produkcja: USA gatunek: Dramat
reżyseria Alejandro González Inárritu
scenariusz Guillermo Arriaga
zdjęcia Guillermo Arriaga, Rodrigo Prieto
muzyka Gustavo Santaolalla
od lat: 15 czas trwania: 142 minuty
dystrybucja: Monolith Plus

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.02.2007 11:49

Dobry, streszczający problematykę filmu przekrój przez "Babel".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.