Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15726 miejsce

Wieża szybowa ma być atrakcją dla turystów

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-10-19 22:44

W Nowej Rudzie planują w dawnej kopalni kawiarnię. Wieża jest dla miasta symbolem górnictwa.

Zdzisław Nykiel pracował w wieży szybowej 10 lat, teraz chce pić w niej kawę / Fot. Romuald Piela/Polska Gazeta WrocławskaWładze Nowej Rudy chcą przejąć wieżę szybu Nowy I w Słupcu. Rozpoczęły już w tej sprawie rozmowy z zarządem Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Katowicach, która jest właścicielem tego górniczego obiektu.

- W ubiegłym tygodniu spotkałem się z prezesem katowickiej spółki - przyznaje burmistrz Tomasz Kiliński. - To jednak dopiero początek trudnych negocjacji dotyczących przejęcia przez miasto wieży szybowej. W tej chwili nie wiem, jak się te rozmowy zakończą, bo wciąż nie zostały podjęte ostateczne decyzje, co do budowy podziemnego zbiornika gazu w wyrobiskach nieczynnej kopalni - dodaje burmistrz miasta.

Jak tłumaczy, teraz ruch jest po stronie spółki. Jeśli odstąpi ona od pomysłu wybudowania podziemnego magazynu gazu, to przejęcie budowli będzie dużo łatwiejsze. Jeśli jednak tak się nie stanie, sprawa przeciągnie się w czasie.

Włodzimierz Kulisz, dyrektor biura zagospodarowania i sprzedaży majątku Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Katowicach zapowiada, że sprawa budowy podziemnego magazynu gazu oraz przyszłości szybu Nowy I może rozstrzygnąć się w ostatnim kwartale tego roku.

Żelbetonowego kolosa wybudowano w połowie lat 60. ub. wieku. To jedyna noworudzka budowla, którą widać z Kłodzka, a nawet Polanicy-Zdroju. Jest widoczna z odległości prawie 30 km. To jeden z ostatnich obiektów, świadczących o kilkusetletniej historii wydobywania węgla na tym terenie. Wieża ma 65 metrów wysokości, czyli tyle, co liczący 15 pięter wieżowiec. Od siedmiu lat górnicy nie zjeżdżają już do pracy tym szybem, bo kopalnię Nowa Ruda zamknięto.

Dowiedz się więcej na stronach Polska Gazeta Wrocławska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.