Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8219 miejsce

Wieża widokowa w Strzelcach Opolskich. Zdjęcia

Została wybudowana przez hrabiego Renarda, właściciela Strzelec Opolskich i zamku, w 1840 roku. Wzorowana była na wieży Kolowrat z austriackiego Ischl, gdzie mieszkała siostra hrabiego - Margarethe von Kolowrat.

1 z 6 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Na końcu dwukilometrowej alei wiodącej z zamku, pierwotnie wysadzanej kasztanowcami, stoi malownicza ruina wieży widokowej.  Fot. R.Grzeszczyk
Na końcu dwukilometrowej alei wiodącej z zamku, pierwotnie wysadzanej kasztanowcami, stoi malownicza ruina wieży widokowej. Fot. R.Grzeszczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

A tak, "Strzelec", potwierdzam. Swojego czasu niedaleko Strzelec Opolskich mieszkałam. Szkoda, że to tak wszystko niszczeje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Użyłem, okazuje się, błędnej formy dopełniacza nazwy Strzelce Opolskie. Nie powinno być Strzelców ani Strzelc. Jak wskazuje Słownik etymologiczny miast i gmin PRL (Ossolineum 1984), właściwa forma to: Strzelec Opolskich - co skrupulatnie naprawiam gdzie należy. Bardzo dziękuję Irkowi za uwagę a wszystkim za zainteresowanie.
Panie Grzegorzu, jestem przekonany, że zmiana właściciela to pokłosie prawnych rozwiązań czasów PKWN, PRL oraz zmian prawa już całkiem współczesnych, które wieżę i przyległe grunty opisały w ewidencji jako "Ls" - a to już bezpośrednio skutkowało przejęciem przez Lasy Państwowe zgodnie z Ustawą o lasach. Jednak to tylko domysły a nie wiedza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czemu została "odłączona" od zamku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj biedna ta nasza Polska cala .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ponownie "kawałek" historii w zdjęciach!
Pozdrawiam :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.