Facebook Google+ Twitter

Więzienia CIA w Polsce. Zarzuty zbrodni wojennych dla polityków SLD?

Prokuratura rozważa postawienie zarzutów zbrodni wojennych najwyższym urzędnikom państwowym z czasów, gdy premierem był Leszek Miller, a prezydentem Aleksander Kwaśniewski. Zarzuty miałyby dotyczyć tajnego więzienia CIA w Polsce.

Gulfstream. www.wikipedia.org / Fot. Fot. Captain Yen ChunOd 2008 roku prokuratura prowadziła śledztwo "w sprawie przekroczenia uprawnień"Aleksander Kwaśniewski. / Fot. www.wikipedia.org przez funkcjonariuszy państwowych. Jak podaje Gazeta, teraz chce też postawić politykom SLD niezwykle ciężki zarzut udziału w zbrodniach wojennych.

Prowadzący śledztwo, prok. Jerzy Mierzewski odmawia komentarza. Mówi tylko: - Śledztwo w całości jest tajne.

Według Gazety Wyborczej, śledczy zebrali dowody, które chcą przesłać marszałkowi Sejmu. Gdy marszałek Sejmu otrzyma je od prokuratora, przekaże komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Dopiero, gdy ona zgodzi się z wnioskami prokuratury - zajmie się nimi cały Sejm. Tak więc, do ewentualnej rozprawy przed Trybunałem daleka droga.

Trybunał Stanu sądzi urzędników w stopniu co najmniej ministra za przestępstwa popełnione podczas urzędowania. Dlatego wniosek do marszałka może dotyczyć tylko trzech osób, które rządziły w latach 2001-2005 - byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego premiera Leszka Millera i byłego szefa MSWiA Krzysztofa Janika.

- Współpraca z amerykańskim wywiadem była. I stąd te loty CIA do Szyman. Więzień nie było - zapewnia Wyborczą były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Dodaje również, że prokuratura go nie przesłuchiwała.

Leszek Miller na wszystkie pytania odpowiada: "Nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia". Wcześniej stanowczo zaprzeczał, że w Polsce było tajne więzienie CIA.

- Byłbym zdziwiony wnioskiem do Trybunału - tłumaczy Krzysztof Janik. - Polski rząd miał prawo podpisać z amerykańskim umowę w sprawie wspólnej walki z terroryzmem. O ile wiem, nasz rząd nie miał pojęcia, co Amerykanie robią z więźniami, a na pewno nie - że poddają ich torturom.

Więzienia CIA miały działać w Polsce i kilku innych krajach w latach 2002-05. Po publikacji w "Washington Post" jesienią 2005 komisja śledcza Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy orzekła, że tajne więzienia były w Rumunii, na Litwie i w Polsce, a przetrzymywano w nich schwytanych w Afganistanie terrorystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.