Facebook Google+ Twitter

Więzienia w Europie Wschodniej to inkubatory HIV

4 lata temu w raporcie UNDP placówki penitencjarne krajów Europy Wschodniej i WNP nazwano inkubatorami HIV. Dlatego UNODC, WHO i UNAIDS opublikowały dokument skierowany do osób pracujących w tych miejscach: lekarzy, policjantów, kierowników placówek.. Zawiera on wskazówki dotyczące przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa.

Strona tytułowa raportu / Fot. screenInformacje zawarte w opublikowanym dokumencie mogą być także z powodzeniem wykorzystane przez osoby zajmujące się polityką zdrowotną, jak i więziennictwem. Spis zasad oraz porad dotyczy postępowania ze skazanymi zakażonymi HIV lub chorymi na AIDS oraz działań prewencyjnych w zakładach penitencjarnych. Przewodnik zatytułowany "HIV and AIDS in places of detention" adresowany jest przede wszystkim do krajów, gdzie stopa życiowa jest niska - tam bowiem problem ze wzrostem zakażeń HIV w więzieniach jest największy. Choć koncentruje się on głównie na przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania HIV, zawiera tez wskazowki dotyczace gruźlicy czy HCV.

- Już 4 lata temu w raporcie UNDP placówki penitencjarne krajów Europy Wschodniej i WNP nazwano inkubatorami HIV - informuje Kasia Malinowska - Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej OSI. - Szczególnie niepokojące dane nadchodzą od kilku lat z Litwy, Gruzji i Ukrainy. W Polsce problem leży u podstaw legislacyjnych. Nasze prawo, za posiadanie nielegalnych substancji psychoaktywnych karze osoby uzależnione i drobnych posiadaczy - zamiast wspomagać tworzenie profesjonalnych miejsc pomocy i skupiać się na karaniu poważnych handlarzy. - Tymczasem to właśnie wśród przyjmujących narkotyki dożylnie mamy najwięcej zakażeń HIV.

Ogromną wadą naszego systemu penitencjarnego jest też niewielka dostępność metadonu - leku na uzależnienie od opiatów jak i mała liczba miejsc dla leczenia abstynencyjnego. - Średnio, osoba skazana, zakwalifikowana do terapii, czeka na miejsce w oddziale terapeutycznym 12 miesięcy - mówi Kajetan Dubiel, dyrektor biura penitencjarnego CZSW.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.