Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

961 miejsce

Więzienie ADX Florence - tam pozostanie "El Chapo" do końca swoich dni

Meksykański król narkotykowy był numerem jeden na listach gończych policji całego świata. Schwytany Joaquin "El Chapo" Guzman oczekuje już na niechybne dożywocie. Sądzić go będą Amerykanie, tam też spędzi ostanie dni w najcięższym z więzień

'El Chapo' złapany przez meksykańskich funkcjonariuszy. http://africasacountry.com/2015/07/el-chapos-new-escape/ / Fot. Africa Is A CountryPojmanie jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców świata, przez chwilę zajęło uwagę mediów na całej planecie. Joaquin "El Chapo"* Guzman, meksykański baron narkotykowy, człowiek z listą zarzutów długości porównywalnej z tunelem, którym uciekł w 2001 r. z najcięższego więzienia Puenta Grande w Guadalajarze. Postać prawdziwie mroczna, żywe niebezpieczeństwo dla rodzaju ludzkiego. Nie dziwi zatem, że władze Meksyku ochoczo przystały na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie Guzman również dał się poznać z najgorszej strony. Amerykański wymiar sprawiedliwości oskarża bossa kartelu z Sinaloa o handel narkotykami (nie bez powodu mówiono o nim "Drug Lord"), pranie brudnych pieniędzy (w tym przypadku nazywano go "Królem Midasem") i zabójstwa (wymowne milczenie, aczkolwiek...). Jeżeli zostanie skazany, resztę życia spędzi w więzieniu. Wiadomo jednak, że ominęła go niechybna kara śmierci, albowiem taki był jeden z warunków ekstradycji. Jednakże czy narkotykowy król podoła warunkom jednostki penitencjarnej ADX Florence, dokąd zostanie wtrącony...

Alcatraz Gór Skalistych - takie miano zyskało więzienie we Florence (Kolorado). Miejsce opatrzone statusem "supermax" znaczy, że każda piędź ziemi co do jednego centymetra kwadratowego, została odizolowana od społeczeństwa w każdy możliwy sposób. Od chwili oddania jednostki do użytku w 1994 roku, nie odnotowano żadnej ucieczki. I nic w tym dziwnego. Więzień pozostaje prawie przez całą dobę w celi (tylko około 9 godzin w tygodniu na Wieże strażnicze więzienia ADX Florence, Kolorado, USA. http://www.activistpost.com/2015/08/ireland-refuses-to-extradite-man-to-us-because-prison-system-is-too-inhumane.html / Fot. activistpost.comzewnątrz), gdzie okno o rozmiarach 10 cm x 120 cm, nie pozwala na zorientowanie się co do własnej lokalizacji na terenie ADX Florence. Poetyckie miano "Fortecy samotności" zdaje się być jak najbardziej właściwe.

O Florence mówią, że nie jest już przedpieklem, a piekłem w najczystszej postaci. Nawet Guzman, którego porównywano z Houdinim, nie powie o "supermaxie", że umknie stąd lada dzień. Najcięższe więzienie w Stanach Zjednoczonych leży na peryferiach Florence, miasteczka w cieniu Gór Skalistych, zamieszkanego przez niespełna 4,000 ludzi. To o jakieś 160 km na południe od Denver.

"Administrative maximum" dla 424 (stan na 19 stycznia 2017 r., wg US Bureau of Prisons) pensjonariuszy rozmieszczonych w ośmiu blokach całego kompleksu. Osadzeni w jednoosobowych dźwiękoszczelnych celach, gdzie kontakt między sobą i ze światem zewnętrznym, to głównie komunikacja pośrednia, m.in. korespondencja, telefon. Każdy z nich został sklasyfikowany, według jednego z sześciu poziomów oceny zagrożenia jakie stanowi. Czas pośród betonowego umeblowania urozmaica biało-czarny telewizor 12" i sześć kanałów do wyboru (religia, edukacja itp.). Ogólnie nie ma ruchu, który pozostanie niezauważony przez jedną z setek kamer, czujników i innych detektorów.

United States Penitentiary, Administrative Maximum Facility (ADX) Florence, Kolorado, USA (38,35N 105,09W); zrzut z ekranu Google Maps / Fot. screenshot Google Maps by Pawel Jankowski"El Chapo" znajdzie się w równym sobie towarzystwie. Przebywają tam zbrodniarze najplugawszego formatu, wśród których powinien czuć się jak w domu. Między innymi więzień numer 03911-000, czyli Ramzi Yousef, terrorysta odpowiedzialny za zamach na World Trade Center w 1993 r. i atak na pokładzie samolotu linii Philippine Airlines w 1994 r. (dożywocie bez prawa do warunkowego zwolnienia plus 240 lat pozbawienia wolności na wszelki wypadek). Richard Reid (24079-038), który w grudniu 2001 r. usiłował zdetonować schowany w bucie ładunek wybuchowy, podczas lotu z Paryża do Miami (potrójne dożywocie bez prawa do warunkowego zwolnienia i 110 lat więzienia). Przeniesiono tam Dżochara Carnajewa (95079-038), sprawcę zamachu na mecie Maratonu Bostońskiego w 2013 roku (oczekuje na wykonanie kary śmierci przez zastrzyk trucizny). Ted Kaczynski (04475-046), znany jako Unabomber, który w latach 1978-1995 wysyłał listy-bomby (ośmiokrotne dożywocie bez możliwości przedterminowego zwolnienia). Robert Hanssen (48551-083), były agent FBI szpiegował dla Rosjan przez długie lata (piętnastokrotne dożywocie bez prawa do warunkowego zwolnienia). Dwight York (17911-054), twórca komuny religijnej, skazany na 135 lat więzienia za pedofilię i inne przestępstwa. Richard Lee McNair (13829-045), zabójca i włamywacz wielokrotnie uciekał z innych więzień (dwa wyroki dożywotniego więzienia). Ciekawostka: największą liczbę wyroków dożywotniego pozbawienia wolności orzeczono wobec Terry'ego Nicholsa; zamachowiec z Oklahomy (1995) i wspólnik w zbrodni Timothy'ego McVeigha, dostał 161 razy dożywocie (!). Pełna lista lokatorów Florence do wglądu na stronie US Bureau Of Prisons.

Cela w więzieniu ADX Florence, Kolorado, USA. By RicHard-59 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons / Fot. RicHard-59"Tak naprawdę więźniowie nie mają żadnego kontaktu z innymi więźniami, wszystkie ich ruchy są kontrolowane" - mówi Martin Horn, profesor więziennictwa przy City University w Nowym Jorku - "Mają ograniczone przywileje, ograniczone kontakty" - cytuje jego słowa Independent, a potwierdza 36-letni osadzony, który spędził sześć lat w "supermaxie", za udział w zamieszkach w dwóch więzieniach federalnych. Według niego warunki są "nieludzkie", nawet jak na standardy jednostek penitencjarnych o zaostrzonym rygorze: "Ci faceci w Guantanamo mieli znacznie lepiej niż my" - powiedział w rozmowie z Reutersem, pod warunkiem zachowania anonimowości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.