Facebook Google+ Twitter

Więźniowie do łopaty!

Nie pamiętam, abym czuł się kiedyś zmęczony pracą, choć bezczynność bardzo mnie wyczerpuje. Arthur Conan Doyle - "Znak czterech".

Przeglądając strony internetowe natrafiłam na artykuł, w którym czytam: w ramach akcji "Czyste Miasto" osoby bezrobotne odśnieżają Kraśnik. Akcją objęci są bezrobotni bez prawa do zasiłku oraz osoby korzystające ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jest to akcja ze wszech miar godna naśladowania. Chyba nie ma miasta, które tej zimy nie ma problemów z zalegającym śniegiem. Nie trzeba tłumaczyć, jakie to niesie za sobą negatywy. Hałdy śniegu zalegające między chodnikami a jezdnią utrudniają życie nie tylko przechodniom, ale również uniemożliwiają parkowanie karetkom pogotowia, nie mówiąc już o ewentualnym transporcie chorych. Częste kolizje pojazdów (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, tramwaje...) powodują gigantyczne korki.

Zastanawiam się, dlaczego inne miasta nie wdrażają tak pozytywnej akcji. Praca tych ludzi ma przecież niebagatelny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale też na estetykę miasta. Widok czystego zadbanego otoczenia ma znaczenie psychologiczne, gdyż nastraja optymistycznie, budująco w przeciwieństwie do brudnej przygnębiającego obrazu brudnej, śniegowo-piaskowo-solnej brei.

Drugi aspekt to dobroczynny wpływ pracy dla samych bezrobotnych. Ich życie nabiera sensu, mają źródło dochodu oraz zyskują uznanie społeczne. Są wolne siły do pracy, dlaczego z tego rezygnować? Od paru lat mówi się o zasobach ludzkich. Czy są one wykorzystane?

Do pracy przy odśnieżaniu proponowałabym zatrudnić również więźniów. Wiadomo, że w polskich zakładach karnych panuje przeludnienie. Skomasowanie ludzi w ciasnych celach nie sprzyja resocjalizacji? Powinni nauczyć się jak przykładnie żyć. Uważam, że zajęcie ich czymkolwiek może przynieść tylko pozytywne efekty. Zarówno skazanemu jak i ogólnie państwu i społeczeństwu.

Gdyby tacy więźniowie chwycili za łopaty, usunęliby zalegające połacie śniegu i lodu z chodników, ulic, parkingów i innych terenów wymagających tego zabiegu, poczuliby się dużo lepiej. W ich organizmach powstałyby, bowiem dobroczynne hormony endorfiny, a po powrocie ramiona Orfeusza przesłoniłyby im nieprzyjazny widok ciasnej celi.

Nie rozumiem - siła robocza jest, a na przejściach zalegają sterty szarzejącego śniegu. Kiedy znikną? Wiadomo - w promieniach ciepłego, wiosennego słoneczka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

marek pleśniar
  • marek pleśniar
  • 31.03.2011 09:25

wszystko jest proste dla ludzi z boku;-)
zatrudniać więźniów ot tak nie można bo na przeszkodzie stoi prawo

1. aby komuś kazać w Polsce pracować to trzeba mu zapłacić
zaś w Polsce obowiązuje płaca minimalna;
trzeba więc takiemu więźniowi zapłacić jak salowej w szpitalu

a skąd ma na to wziąć dyrektor więzienia?

2. Powiem więcej, aby więźniów wypuścić za mury, trzeba z nimi posłać strażników - rozumiem że zdjętych z ochrony na murach, korytarzach itp
Strażników jest mało bo to budżetówka
więc trzeba albo zatrudnić albo dopłacić za nadgodziny

3. w Polsce jest bezrobocie. I więźniowie stanowiliby KONKURENCJĘ dla bezrobotnych

--
No dobrze, ale czy jest jakiś sposób?
1. Albo trzeba zmienić przepisy dotyczące pracy więźniów.
2. Albo zaradny szef wiezienia powinien pomysleć o umowie wolontariackiej z więźniami. Nie wiem tylko czy oni mogą takie umowy zawierać. Wolontariat pozwala pracować za darmo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wykorzystanie więźniów do prac porządkowych to dobry pomysł. Nie wierzę w resocjalizację, ale skoro płacimy na więźniów podatki to przynajmniej niech zwalczają niebezpieczeństwa w postaci zaspanych dachów, wszyscy pamiętamy tragedię przed lat w Katowicach. Również chodniki wymagają odśnieżania. Zatrudnienie bezrobotnych to dobra idea, choć nie każdy chce pracować...

Teraz śnieg a wiosną i latem - dbanie o trawniki, podcinanie krzewów i drzew (chociaż tu niezbędna jest wiedza), sprzątanie - tanim kosztem można polepszych czystość miasta, chociaż z drugiej strony miasta oszczędzają, na czym tylko mogą. Dla autorki (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Praca w Polsce jest od pewnego czasu jakoś nisko traktowana. Nic się nie opłaca. Obcokrajowcom i owszem, ale to inny temat. Były czasy, kiedy przez pracę do pracy wychowywano. Dzisiaj jest to niemożliwe? Dlaczego?
Więźniowie powinni pracować, żeby chociaż częściowo społeczeństwu całemu... odpracować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teoria bardzo dobra, ale nie wykonalna. Więźniowie też chcieliby pracować, chociaż chwilę za murami. Żeby załapać się do jakiejkolwiek pracy, chociażby układać podkłady kolejowe, to trzeba zasłużyć i mieć wyjątkowo dobre sprawowanie. Pisałem już o tym że, pracowałem w firmie do której popołudniami do pracy przywożeni byli więźniowie. Tam pilnował jeden drugiego, żeby tylko nikt nie podpadł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko więźniowie ale również bezrobotni pracujący w szarej strefie.Bogatsze od nas kraje wychodziły z kryzysu poprzez roboty publiczne a u nas rozdaje się publiczne pieniądze dla cwaniaków.Zasiłki powinny być tylko dla chorych , wiekowych i ewentualnie niesprawnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram apel: więźniowie do łopaty! dość bezczynności!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.02.2010 19:55

Zbierałem się i zbierałem... do poruszenia tego tematu. Brawo za operatywność i temat. Cóż my poza pisaniem i narzekaniem możemy zrobić. W kraju obowiązują przepisy nie dostosowane do współczesnej sytuacji i potrzeb. Przy takim bezrobociu i ilości więźniów, wały wzdłóż Wisły, były by w 5 lat usypane - od Baraniej Góry aż do Bałtyku. Żadna powódź z tej strony by nam już nie zagrażała i tak po kolei. O śniegu nie wspomnę....

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak ze wszystkim u nas,to co proste w rozwiązaniu jest ciężkie do realizacji.
Dlaczego tak się dzieje/ ludzie w administracji i wykonanie prostych rozwiązań jest nie do załatwienia.
Dlaczego? kto to wie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2010 11:11

Małgosiu, masz oczywiście rację! Serdecznie pozdrawiam, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.