Facebook Google+ Twitter

Więźniowie na smyczy

Szykują się zmiany i rewolucje w polskim wymiarze sprawiedliwości. Już za miesiąc więźniowie będą mogli ubiegać się o areszt domowy, zamiast odbywania kary w zakładzie. Wszystko to za sprawą ustawy o dozorze elektronicznym, która wejdzie w życie już 1 września.

 / Fot. PAP/Lech MuszyńskiUstawa o elektronicznych bransoletach dla więźniów wejdzie w życie 1 września, a wraz z nią rozpocznie się możliwość składania wniosków o przeniesienie do aresztów domowych. Ich rozpatrywaniem zajmą się sądy penitencjarne. W przyszłości dzięki temu rozwiązaniu do "odsiadki w domu" kierowanych będzie około 15 tys. więźniów rocznie.

Początkowo do obiegu trafi 500 bransolet, przeznaczonych, na razie, tylko dla więźniów z Warszawy. Od czerwca przyszłego roku ta innowacja zostanie wprowadzona na terenach Krakowa, Lublina i Białegostoku. Od 2011 roku system będzie działał także w Poznaniu, Gdańsku i Rzeszowie, natomiast od 2012 r. wprowadzony zostanie w: Katowicach, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu.

Nad przebiegiem wdrażania rozwiązania czuwa Centrum Monitorowania, które będzie także nadzorować warunki odbywania kary oraz monitorować ewentualne próby uszkodzenia bransolety - odpornej na wstrząsy, parę wodną i nadmierne ciepło. O tym, gdzie będzie ona noszona - na ręku czy na nodze, orzeknie sąd. Do aresztów domowych trafią na razie skazani z najniższymi wyrokami, ponieważ odbywanie kary w ten sposób nie może trwać dłużej jak pół roku.

Rzeczpospolita

Wirtualna Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.