Facebook Google+ Twitter

Więźniu, nie załamuj się, bo wylądujesz w psychiatryku

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2014-01-26 15:10

W 1970 roku Franklin H. Frye został aresztowany za kradzież naszyjnika. Sędzia stwierdził, że Frye jest niepoczytalny i skazał go na pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Od środy polskie sądy mogą zamykać w szpitalach m.in. za depresję.

 / Fot. arch. Dziennik Zachodni, POlskapresseFranklin H. Frye trafił do szpitala psychiatrycznego św. Elżbiety w Waszyngtonie w 1971 roku. Osadza się tam przestępców, których sędziowie uznali za obłąkanych. Pacjentem tego szpitala jest np. John Hinckley Jr., który dokonał zamachu na prezydenta Ronalda Reagana.

- Pan Frye został oskarżony o kradzież naszyjnika, który wyceniono na około 20 dolarów. Przebywa w szpitalu św. Elżbiety niemal nieprzerwanie od tamtego czasu - napisała Silvana Naguib, prawniczka, która obecnie reprezentuje Franklina H. Frye'a.

W ciągu tych czterech dekad Frye próbował opuścić ośrodek wielokrotnie. Niestety, bez sukcesu. Wszelkie próby paliły na panewce. Ostatni raz obrońca z urzędu składał odwołanie od wyroku z 1971 roku prawie 6 lat temu. Jak się okazało, sędzia, który zajmował się wnioskiem o zwolnienie Franklina H. Frye'a zmarł i do dnia dzisiejszego sprawy nie przekazano innemu sędziemu.

Naguib przyznaje, że w pierwszych latach pobytu w szpitalu Frye uczestniczył wprawdzie w konfliktach z innymi pacjentami, podłożem których miały być pieniądze, żywność czy odzież. Jednak teraz mężczyzna ma prawie 70 lat i nie jest niebezpieczny.

Historię Frye'a opisał The Washington Times.

Ustawa o "bestiach"

Już niedługo takie historie będą się dziać również w Polsce.

W środę 22 stycznia br. weszła w życie ustawa o "bestiach". Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę już 13 grudnia ub.r., choć nie był przekonany co do jej zgodności z Konstytucją. Kancelaria Prezydenta szykuje obecnie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Dlaczego prezydent podpisywał ustawę, która może się okazać bublem prawnym - nie wiadomo.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób teoretycznie pozwala na izolację sprawców najcięższych przestępstw w ośrodkach zamkniętych, np. w Gostyninie pod Warszawą. Teoretyczne wmawia nam się, że ustawa została stworzona tylko dla najgorszych przestępców. Teoretycznie.

W ustawie widnieje bowiem zapis, że dyrektor zakładu karnego ma obowiązek wystąpić z wnioskiem o wszczęciu procedury do sądu okręgowego, jeżeli wydana w trakcie odbywania kary opinia psychologiczna i psychiatryczna wskazuje, że u danej osoby w trakcie odbywania kary występowały zaburzenia psychiczne w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych o ile zaburzenia te mają taki charakter lub nasilenie, że zachodzi co najmniej wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez tę osobę czynu zabronionego przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej, której górna granica wynosi co najmniej 10 lat.

Zatem, od środy 22 stycznia br. państwo polskie może skazać swojego obywatela na przymusowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Dlaczego? Ponieważ do worka z napisem "zaburzenia psychiczne" lub "zaburzenia osobowości" można włożyć bardzo wiele objawów, a tym samym pozbyć się kłopotliwego osadzonego, zmniejszając koszty. Wystarczy bowiem, że w trakcie odbywania kary (np. za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwym) osadzony załamie się - czyli będzie wycofany, płaczliwy, odmówi jedzenia, nie będzie mógł spać lub będzie spać za długo, będzie miał stany lękowe, myśli lub próby samobójcze, wpadnie w depresję albo w nerwicę. Komu potrzebny taki kłopotliwy więzień? W myśl ustawy dyrektor zakładu karnego może zlecić wykonanie opinii psychiatrycznej i na jej podstawie złożyć wniosek do sądu o przeniesienie osadzonego do ośrodka specjalnego oraz poddanie go przymusowej terapii.

Oczywiście, w zakładach karnych pracują specjaliści, psycholodzy i terapeuci. Powinni pomagać w takich sytuacjach. Ale - skoro premier Donald Tusk uchwalił prawo (a prezydent RP potwierdził je podpisem) to dlaczego z niego nie korzystać?

Wbrew temu, co wmawiają nam politycy ustawa nie reguluje, kogo ma dotyczyć zamknięcie w ośrodku. W Gostyninie na jednej sali podczas terapii grupowej mogą się zatem spotkać wielokrotny morderca oraz kochający ojciec, którego jedynym przewinieniem było niepłacenie alimentów. Tu dochodzimy do paradoksu - nie każdy więzień ma "zaburzenia psychiczne" podczas odbywania kary. Może się przecież tak zdarzyć, że psychika mordercy i recydywisty doskonale sobie radzi za murami więzienia, a psychiatrzy nie dopatrują się u niego żadnych zaburzeń, natomiast ojciec niepłacący alimentów... załamie się po kilku miesiącach odsiadki za kratami.

Politycy, którzy poparli ustawę na głosy krytyki odpowiadają, że przecież to sąd zdecyduje o zamknięciu więźnia w ośrodku specjalnym. To prawda, ale jak samo złożenie wniosku o leczenie psychiatryczne wpłynie na osadzonego, jego rodzinę i opinię publiczną? Jechał Stasiek rowerem po pijaku, poszedł do ciupy na kilka miesięcy, bo takie w Polsce prawo mamy, a po wsi poszła fama, że go chcieli do psychiatryka zamknąć, że jakieś "stany lękowe" miał. To ten Stasiek tera czubkiem jest?! Nienormalnym?! Na widły z niem! Na widły! Nie chcem go tu! Nie chcem drugiego Trynkiewicza, żeby nam dzieci pomolestował!!

Franklin H. Frye przebywa w szpitalu psychiatrycznym już ponad 40 lat. W jego przypadku wykorzystano lukę prawną, która zezwoliła na zamknięcie młodego mężczyzny w ośrodku za kradzież naszyjnika o wartości 20 dolarów. W Polsce nie ma żadnej luki prawnej - 22 stycznia br. weszło w życie prawo, które zezwala na takie działanie. A polskie społeczeństwo się nie buntuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Teraz dla obniżenia kosztów obsługi osadzonych w więzieniach i szpitalach psychiatrycznych, powinno się łączyć te placówki fizycznie, choćby jakąś furtką łącznikową, aby nie mieć kłopotu z transportem takiego delikwenta... Gdzie służba sądowo-więzienna nie może, tam psychiatrę pośle...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.