Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28591 miejsce

Wigilia dla potrzebujących w Warszawie. Przyjdź, przynieś żywność

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-09 13:12

Plac przed kościołem Św. Anny zamieni się dziś w ogromny wigilijny stół dla wszystkich potrzebujących, osób bezdomnych, ubogich i samotnych. Przez cały dzień (od godziny 11 do zmroku) wydawane będą wigilijne, gorące posiłki - pierogi z kapustą, łazanki, zupa grzybowa oraz pieczywo. Wiadomości24.pl są patronem medialnym tego wydarzenia.

Plakat / Fot. Materiały promocyjnePodczas zbliżających się świąt nikt nie powinien być sam, każdy ma prawo do odrobiny ciepła i dobrego nastroju. Wigilia to dzień, w którym trzeba postawić dodatkowe nakrycia dla niespodziewanego gościa. Spotkanie dla potrzebujących - Wigilia 2009 to okazja do podzielenia się z najuboższymi.

Podczas tej specjalnej Wigilii, zorganizowanej przez Jana Kościuszkę, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego i warszawskich harcerzy, na specjalnie przygotowanych wozach, zbierane będą produkty żywnościowe o przedłużonym terminie ważności (cytrusy, makarony, konserwy).

Plac przed kościołem św. Anny zamieni się w ogromny wigilijny stół dla wszystkich potrzebujących, osób bezdomnych, ubogich i samotnych. Przez cały dzień (od godziny 11 do zmroku) wydawane będą wigilijne, gorące posiłki - pierogi z kapustą, łazanki, zupa grzybowa oraz pieczywo. Nie zabraknie również świątecznego nastroju, kolęd, choinek. Rzecznik Praw Obywatelskich i zgromadzeni goście będą dzielić się opłatkiem z potrzebującymi.

Od ponad trzech lat Janusz Kochanowski wspiera działania organizacji pozarządowych, skierowanych do ubogich, bezdomnych i wykluczonych społecznie w ramach Ruchu przeciw Bezradności Społecznej. Koordynowane i popularyzowane są działania wobec osób dotkniętych brakiem podstawowych środków do życia, trwają prace na ogólnopolską strategią walki z ubóstwem.

Jan Kościuszko - człowiek wielkiego serca, organizator i pomysłodawca największej w Polsce Wigilii dla potrzebujących, ubogich i bezdomnych. W okresie Świąt drzwi jego restauracji zawsze były otwarte dla potrzebujących. Z biegiem lat, gdy sława jego wigilijnego stołu zaczęła się rozchodzić po całej Polsce i restauracje przestały mieścić tych, którzy nie mogli liczyć na syte Święta, przeniósł wigilijne stoły na krakowski Rynek. Tak narodziła się idea Wigilii dla Potrzebujących, charytatywnej akcji organizowanej od roku 1997.

Po raz pierwszy wigilia Jana Kościuszko zostanie również zorganizowana w Warszawie na zaproszenie dr. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich.

W okresie minionych lat wigilia zmieniała się i rozrastała, choć potrawy oferowane potrzebującym są niezmienne: tradycyjna zupa grzybowa z łazankami, pierogi z kapustą i bigos z pieczywem. W czasie pierwszej akcji w Krakowie rozdano potrzebującym 5 tysięcy porcji, w ubiegłym roku było ich ponad dziesięciokrotnie więcej: potrzebującym rozdano w sumie 150 tysięcy pierogów, 6 tysięcy litrów zupy oraz 6 ton bigosu.

Wiadomości24.pl, wraz z TVP SA i RMF FM, objęły patronat medialny nad wydarzeniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

20 grudnia o 16.30 w Baranowie Sandomierskim wigilia dla samotnych;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.12.2009 16:41

Wigilia dla potrzebujących to wartościowa inicjatywa. Oby nie było to jednorazowe najedzenie do syta. Bardzo mi się podobało, że w ubiegłym roku nasz ośrodek pomocy, zamiast posiłku wigilijnego, ufundował potrzebującym paczki żywnościowe. Władze nie musiały pławić się w blasku, a ci którzy pomocy rzeczywiście potrzebują mieli co jeść podczas Świąt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym dniu nikt nie powinien być sam..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt w w tym dniu nie powinien być sam, wigilie w miastach to dobry pomysł. Niestety takie akcje są zawsze w duzych miastach, na prowincji raczej się nie spotyka. Szkoda!!!
Jest wielu samotnych, którzy napewno by z takiej formy skorzystali. Dodatkowy problem organizatorami. Dużo się mówi a niewiele robi. Nie zauważamy że tuż obok są ludzie sami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.