Facebook Google+ Twitter

Wigilia. Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy

Świąteczna Wigilia przed Bożym Narodzeniem ma swoje początki w odległych wiekach narodzin chrześcijaństwa. Tak jak w Polsce obchodzona jest w niewielu krajach.

 / Fot. CC, Autor: Malene ThyssenJest taki czas, w którym "Czerwone Gitary" śpiewają spokojnie, pogodnie, nastrojowo: "Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień - zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich, dzień, który już każdy z nas zna od kołyski." To tradycyjna, nasza swojska Wigilia, jest takim dniem. Wywodzi się z pierwotnych zwyczajów chrześcijańskiej wieczerzy poprzedzającej Boże Narodzenie.

U nas uroczysta tradycyjna wieczerza wigilijna, rozpoczyna się, gdy na niebie zaświeci "pierwsza gwiazdka", która symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, będącej zwiastunem narodzin Jezusa Chrystusa. Zasiadamy wtedy w gronie rodzinnym do stołu wigilijnego, z jadłem sporządzonym z postnych potraw, świątecznie pokrytym białym obrusem z "betlejemskim" siankiem, na którym leżało ongiś Boże Dziecię i symbolami zielonego igliwia, a obok połyskuje cudownym blaskiem kolorowych świecidełek, choinka.

W rodzinnym, miłym, poważnym nastroju, składamy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, a potem pod choinką szukamy prezentów. Bo każdy każdego obdarowuje serdecznie drobnymi upominkami, które – wiadomo – przynosi św. Mikołaj. Przy rodzinnym stole – jak nakazuje XIX-wieczny zwyczaj - czeka wolne miejsce na przygodnego gościa, lub miłego bliskiego rodzinie "przybysza z zaświatów".

Domy rodzinne w wieczór i noc wigilijną, wypełniają bogate zapachy pokarmów z wszystkich płodów ziemi oraz piękne i nastrojowe śpiewy polskich kolęd. A rodzina przy stole częstuje się wybornym zestawem tradycyjnych pokarmów: czerwonym barszczem z uszkami lub białym żurkiem, zupą grzybową lub owocową, rybami, w tym obowiązkowo smażonym karpiem i w galarecie, pierogami z grzybami i kapustą, kaszą i pasztecikami z grzybami, gołąbkami, łamańcami i kutią. Są też smakowite makowce, serniki, placki owocowe, itp. Wieczór wigilijny kończy pasterka - msza w kościołach odprawiana dokładnie o północy.

Podobnie jak Polacy, Wigilię Świąt Bożego Narodzenia obchodzą Litwini, Czesi i Słowacy. Zwyczaj ten wiąże się z wieloma wzorami i zapożyczeniem tradycji dawnych pogańskich Słowian, z ich Święta Godowego. Wigilię w Boliwii świętuje się całonocną zabawą, a w Kolumbii po mszy, zamiast wieczerzy, jest całonocne świętowanie. Nie ma Wigilii na Filipinach, ale podczas Adwentu ludzie zdobią świątecznie domy i ulice, a aktorzy przedstawiają biblijną szopkę.

Wigilii nie ma w Holandii, ani Wielkiej Brytanii. Duńczycy w ten wieczór zajadają się pieczoną kaczką, Austriacy – podobnie jak my – karpiem, a Niemcy podczas obiadokolacji mają zestawy ryb z przystawkami. W Belgii coraz częściej zamienia się wigilijną kolację na uroczyste świąteczne śniadanie w restauracji. Francuzi, zamiast śniadania czy kolacji, urządzają obiad świąteczny, z pasztetem z gęsiej lub kaczej wątróbki.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Elżbieta Szychlińska Dzisiaj 19:05
Serdecznie dziękujemy za życzenia świąteczne. Przekazujemy Pani Elu wzajemne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

BARBARA Romer Kukulska Dzisiaj 13:26
Dziękuję serdecznie za życzenia i przesyłam wzajemne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzień -zwykły dzień , w którym gasną wszelkie spory ...
Życzę Państwu radosnych , rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech " ten zwykły dzień" trwa 365 dni .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam, panie Romanie, że znam wiele rodzin niechrześcijańskich, które wielce respektują święta Bożego Narodzenia, związaną ze świętem tradycję i jego kult.

Łącze także życzenia dla Obu Panów i wszystkim czytającym te słowa.

BRK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roman Dlugosz Wczoraj 20:51
Dziękuję za komentarz i życzenia świąteczne - łączę serdeczne wzajemne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wigilia jest świętem rodzin chrześcijańskich , rozpoczyna się wraz z pierwsza gwiazdka, na niebie , potem prezenty , uroczysta kolacja a kończy ja pasterka , poprzedzająca, dwa dni świąteczne . A np. w Rosji jest tylko jeden dzień świąteczny i to zgodnie z tradycja Greko - katolicka Prawosławna . 7.01, już w nowym roku. Skoro już o tym mowa to składam życzenia zdrowych i radosnych świat Bożego narodzenia , każdemu czytającemu te słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.