Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia. Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
CC, Autor: Malene Thyssen
Świąteczna Wigilia przed Bożym Narodzeniem ma swoje początki w odległych wiekach narodzin chrześcijaństwa. Tak jak w Polsce obchodzona jest w niewielu krajach.

Jest taki czas, w którym "Czerwone Gitary" śpiewają spokojnie, pogodnie, nastrojowo: "Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy, dzień - zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich, dzień, który już każdy z nas zna od kołyski." To tradycyjna, nasza swojska Wigilia, jest takim dniem. Wywodzi się z pierwotnych zwyczajów chrześcijańskiej wieczerzy poprzedzającej Boże Narodzenie.

U nas uroczysta tradycyjna wieczerza wigilijna, rozpoczyna się, gdy na niebie zaświeci "pierwsza gwiazdka", która symbolicznie nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, będącej zwiastunem narodzin Jezusa Chrystusa. Zasiadamy wtedy w gronie rodzinnym do stołu wigilijnego, z jadłem sporządzonym z postnych potraw, świątecznie pokrytym białym obrusem z "betlejemskim" siankiem, na którym leżało ongiś Boże Dziecię i symbolami zielonego igliwia, a obok połyskuje cudownym blaskiem kolorowych świecidełek, choinka.

W rodzinnym, miłym, poważnym nastroju, składamy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, a potem pod choinką szukamy prezentów. Bo każdy każdego obdarowuje serdecznie drobnymi upominkami, które – wiadomo – przynosi św. Mikołaj. Przy rodzinnym stole – jak nakazuje XIX-wieczny zwyczaj - czeka wolne miejsce na przygodnego gościa, lub miłego bliskiego rodzinie "przybysza z zaświatów".

Domy rodzinne w wieczór i noc wigilijną, wypełniają bogate zapachy pokarmów z wszystkich płodów ziemi oraz piękne i nastrojowe śpiewy polskich kolęd. A rodzina przy stole częstuje się wybornym zestawem tradycyjnych pokarmów: czerwonym barszczem z uszkami lub białym żurkiem, zupą grzybową lub owocową, rybami, w tym obowiązkowo smażonym karpiem i w galarecie, pierogami z grzybami i kapustą, kaszą i pasztecikami z grzybami, gołąbkami, łamańcami i kutią. Są też smakowite makowce, serniki, placki owocowe, itp. Wieczór wigilijny kończy pasterka - msza w kościołach odprawiana dokładnie o północy.

Podobnie jak Polacy, Wigilię Świąt Bożego Narodzenia obchodzą Litwini, Czesi i Słowacy. Zwyczaj ten wiąże się z wieloma wzorami i zapożyczeniem tradycji dawnych pogańskich Słowian, z ich Święta Godowego. Wigilię w Boliwii świętuje się całonocną zabawą, a w Kolumbii po mszy, zamiast wieczerzy, jest całonocne świętowanie. Nie ma Wigilii na Filipinach, ale podczas Adwentu ludzie zdobią świątecznie domy i ulice, a aktorzy przedstawiają biblijną szopkę.

Wigilii nie ma w Holandii, ani Wielkiej Brytanii. Duńczycy w ten wieczór zajadają się pieczoną kaczką, Austriacy – podobnie jak my – karpiem, a Niemcy podczas obiadokolacji mają zestawy ryb z przystawkami. W Belgii coraz częściej zamienia się wigilijną kolację na uroczyste świąteczne śniadanie w restauracji. Francuzi, zamiast śniadania czy kolacji, urządzają obiad świąteczny, z pasztetem z gęsiej lub kaczej wątróbki.

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto