Facebook Google+ Twitter

38 miejsce

Wigilia po śląsku. Siemieniotka dzieli Ślązaków

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Wiliję, w wielu śląskich rodzinach ujawnia się drastyczna linia podziału.

Kochający się ludzie dzielą się na tych, co uwielbiają siemieniotkę i nie wyobrażają sobie bez niej wieczerzy i na tych, co na dźwięk tego słowa dostają dreszczy niechęci.

Nasłuchaliśmy się niemało legend rodzinnych o tradycyjnej śląskiej polewce wigilijnej. Zanim przebyliśmy na Śląsk, nigdy o niej nie słyszeliśmy. Jedliśmy tylko raz i przyznamy szczerze, smakowała nam wyjątkowo ze względu na niespotykany wygląd, subtelny niepowtarzalny aromat i specyficzny gorzkawo-słodkawy smak.

Siemieniatka, siemieniotka, siemienotka, siemiyniotka, siymiyniotka, siemionka, konopianka, konopionka, konopiotka, kónopiotka – nazw jest tyle, ile wariantów tej zupy z siemienia konopnego, o tradycjach wywodzonych z zamierzchłych czasów, kiedy konopie, podobnie jak mak, były symbolem płodności, mnożenia dóbr, dostatku. Nie sporządza się jej przy żadnej innej okazji, jak tylko przy śląskiej Wiliji.

O sposobie na wyborną siemieniotkę opowiedziała nam Weronika Szołtysek z Halemby, która tradycje wyniosła z rodzinnego domu. Aby ugotować siemieniotkę, trzeba kupić konopie. 20-30 deko. Przed świętami są na każdym targu i w każdym bez mała warzywniaku. Do robienia siemieniotki przystępujemy dzień przed wigilią, bo to zajęcie długotrwale i pracochłonne. Najpierw trzeba nasionka przebrać w dłoniach z ewentualnych zanieczyszczeń, potem opłukać na sicie, wsypać do pojemnego gara, zalać wodą i zagotować. Burą, brudną wodę z gotowania wylewamy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To prawda, przygotowanie siemieniotki pochłania sporo czasu, ale jej niepowtarzalny smak sowicie to wynagradza.Sceptykom proponuję spróbowanie w przyszłą wigilię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.