Facebook Google+ Twitter

Wigilijne opowieści - wyniki konkursu literackiego

"Wigilijny anioł", "Pierwsza gwiazdka", "Magia świąt i wigilijnej choinki, "Świąteczna rozmowa" - to tytuły opowiadań konkursowych.

Dyplom konkursowy. / Fot. portal TW.Bodaj w listopadzie portal Twoje Wiadomości (którego wydawcą jest była autorka W24, Pani Sława Kornacka) ogłosił konkurs literacki na opowieści wigilijne. Należało przesłać do redakcji materiały, nie przekraczające 5 stron maszynopisu. Wyniki ogłoszono 1 grudnia. Przyznano nagrody i dyplomy.

Wkrótce opublikowano opowiadanie, które zajęło II miejsce, Pani Wandy Szymanowskiej "Pierwsza gwiazdka". Autorka precyzyjnie i szczegółowo wprowadza w rodzinną atmosferę świątecznych przygotowań i zaskakuje czytelnika niespodzianką. Czyta się z ciekawością i choć niby wszystko jest oczywiste, to jednak koniec ma spore przesłanie emocjonalne i ładunek nadziei.

Opowiadanie "Wigilijny anioł" Pani Sylwii Szabelskiej zajęło zaszczytne I miejsce. Nie bez racji, czytelnicy w komentarzach uznali je za zdecydowanie wyróżniające się od pozostałych. Opowieść to baśniowa, aczkolwiek autorka bardzo naturalnie, z nadzwyczajnie wyostrzoną wrażliwością, wprowadza czytelnika w świat wyobraźni swojej bohaterki. Ta bajka, baśń ma wiele aspektów, które autorka z lekkością i jakby mimochodem przekazuje czytelnikowi. W ten cudowny wieczór wszystko może zdarzyć się. Może i też wydarza się coś nadzwyczajnego. Opowiadanie ujmuje czytelnika za serce bez względu na wiek i wszelkie inne podziały, tak jakby miało moc wigilijną.

Organizatorka konkursu i wydawca portalu zrobiła sympatyczny prezent czytelnikom pisząc, poza konkursem, dla czytelników magiczne opowiadanie świąteczne. "Magia świąt i wigilijnej choinki" To także baśń dla dorosłych i dla dzieci, wigilijny czar tradycji, przedstawiony z dreszczykiem niepokoju, tajemniczości i happy endem, w ten jeden, jedyny w roku magiczny wieczór.

III miejsce przypadło opowiadaniu, którego jestem autorką, a w którym splatam na kanwie prezentów wigilijnych kilka wątków z różnych okresów
życia matki i córki. "Świąteczna rozmowa" W jednym komentarzu napisano między innymi: "Ukazuje czarodziejski bożonarodzeniowy klimat na tle ponurej emigracji wymuszonej polskim 13 grudnia 1981 r.". To o jednym z epizodów z rozmowy córki z matką.

W dniu dzisiejszym, zgodnie z obietnicą Redakcji TW, listonosz wręczył mi dwie przesyłki, nagrodę oraz zaszczytny dyplom. Nie ukrywam mojej radości, dlatego dzielę się nią z Czytelnikami Wiadomości24.pl oraz nagrodzonym opowiadaniem.
Oto świąteczna rozmowa o prezentach i nie tylko...

Mamo! Jeszcze na dobre nie rozpoczął się Adwent, a świąteczny komercjalizm aż kipi, widoczny na każdym kroku. Nie róbmy prezentów pod choinkę! To bez sensu - kupowanie przedmiotów, byle tylko wydać pieniądze. Przecież nie o to chodzi w tradycji wigilijnej wieczerzy.
Masz rację, w polskiej tradycji dopiero w Adwencie zaczynamy więcej uwagi poświęcać rodzinie. Myślimy wtedy o biednym sąsiedzie, wybaczeniu bliskim i dalekim, naprawieniu krzywdy, czy też zaproszeniu samotnego człowieka na Wigilię. To szczególny czas i zarazem okazja do dzielenia się nie tylko opłatkiem, ale i dobrocią. W taki właśnie sposób powinniśmy przygotowywać się na nadejście Bożego Narodzenia!

A co z prezentami? Dlaczego są takie ważne dla dzieci i dorosłych?
Choinka i prezenty to zwyczaje, które chyba z wyznaniem i religią nie mają zbyt wiele wspólnego. Inaczej jest natomiast z tradycją dzielenia się z drugim człowiekiem. Prezenty wigilijne mocno zapisują się w sercu i przyznam moja droga, że bez nich nie wyobrażam sobie świąt. Podarunek to przecież nie tylko materialny przedmiot. Ale prezent z duszą, powinien zostać wybrany i podarowany serdecznymi uczuciami. Wtedy głęboko zapada nam w pamięci.

Opowiedz dlaczego?
Przez trzy zimy śniłam o figurówkach, czyli łyżwach do jazdy figurowej na lodzie, wraz ze sznurowanymi butami. Bezskutecznie, lecz z uporem pisałam listy do Świętego Mikołaja i Gwiazdora, prosząc ich o spełnienie mego marzenia, lecz pod choinką tradycyjnie znajdywałam książki, skarpetki, czapki i szaliki. Jak wiesz, książki zachowałam do dziś. Pożółkłe, wydane na gazetowym papierze. Natomiast figurówki, o których zaczęłam Ci opowiadać, były wówczas towarem na wagę złota.
Czytaj dalej -->


Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Pani Barbaro, piękny, wzruszający tekst. Nie dziwi mnie, że został nagrodzony:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam serdecznie, u mnie również z przyczyn niewiadomych? ktoś pisze aby tylko popisać, ale na to juz nie reaguje, tak intensywnie żyjemy, chcemy wszyscy dobra, dojść do porozumienia, a ktoś sobie robi zabawę, nie jest to ładne, ale cóż, niech tak zostanie. Ja prosiłam wiele razy, jeżeli osoba się wpisuje, aby podała kim jest czy uzasadniła, teraz już zaprzestałam, wole poczytać materiały w gazecie. I zobaczyć co na świecie się dzieje. Życzę wiele weny, oraz nowych tekstów, to jest pracochłonne, i każdy może uchylić rąbek swojej wiedzy, na rożne tematy, ze swoich spostrzeżeń, właśnie tu w materiałach. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Droga Krystyno. Jesteś moją fanką to ewidentne, czytam, wpisałaś komentarz pod wieloma artykułami. Zmartwię Cię. Nie tylko nie mogę ich kasować z powodów technicznych, ale też nie chcę. Toż to cudowne brylanty. Szkoda by było.
Nie zastraszy mnie Pani. Będę nadal pisała swoje uwagi merytoryczne do każdego kiepskiego materiału, gniota czy też niedoróbki. Odnoszę się do materiałów przedmiotow a nie podmiotowo.
Mimo społecznościowego charakteru, ten portal nie jest amatorszczyzną a przynajmniej strajamy się by nie był. i odsyłam Krystyno do dyskusji pod tym artykułem. (jeszcze tam nie wpisałaś swojego "zacnego" komentarza)
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu ! Masz bardzo bogate życie i piękne przemyślenia. Wzruszyłam się Twoją opowieścią. Gratuluję nagrody z TW24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Gratuluję. Momentami zapierało mi dech.

Komentarz został ukrytyrozwiń

DZiękuję.
Bardzo chciałabym znać, za co będę dozgonnie ;) wdzięczna,
zdanie tego "namiętnego" jednogwiazdkowicza. Rozumiem, że może się nie podobać moje opowiadanie lub cały konkurs, lub artykuł o nim, proszę jednak aby napisać dlaczego i za co konkretnie, ów "krytyk namiętny" stale obniża ocenę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pragnę złożyć życzenia czytelnikom. Tak jak napisała Stefania, nostalgia rodzinna kojarzy się ze świętami , zatem : życzę by święta były rodzinne, nawet jeśli spędzamy je u przyjaciół, bo wspólny stół wigilijny, opłatek, tradycja upamiętniająca Boże Narodzenie, łączy nas w ten czas nadzwyczajnej Nocy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W miarę czytania Twojego Basiu opowiadania, ogarnięta wzruszeniem, wróciłam do wspomnień o moich Wigiliach i Świętach, kiedy to kochająca się rodzina była w komplecie.....
Teraz, z roku na rok, Święta są coraz smutniejsze, bowiem ubywa nam osób do kochania.
Basiu, serdecznie gratuluję nagrody! - tekst sercem pisany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla nagrodzonych a w szczególności dla BARBARY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.