Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5652 miejsce

Wigilijne spotkanie na ostrowieckim Rynku

Miejski Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim stał się 18 grudnia 2016 roku po raz jedenasty miejscem wigilijnego spotkania mieszkańców miasta i powiatu z przedstawicielami władz i parlamentarzystami.

Przy wigilijnym stole na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakKilkuset mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i gmin ościennych odpowiedziało pozytywnie na zaproszenie Prezydenta Miasta, Jarosława Górczyńskiego i w niedzielne popołudnie przybyło na miejski Rynek, gdzie czekał przygotowany przez Miejskie Centrum Kultury stół wigilijny. Czas oczekiwania na właściwe rozpoczęcie dorocznego spotkania wigilijnego umilały występy artystycznie uzdolnionej młodzieży, między innymi Anny Loranty, Marcina Fulary, 'Kolędę dla nieobecnych' śpiewają: Wiktoria Pongowska i Paweł Pawlik. / Fot. Krzysztof KrzakWiktorii Pongowskiej, która w duecie z Pawłem Pawlikiem wykonała poruszającą "Kolędę dla nieobecnych" Zbigniewa Preisnera. Jednym z ciekawszych elementów części artystycznej był występ formacji wokalno - instrumentalnej Tremolo & The New Ostrowiec Band, która zaprezentowała kolędy i pastorałki w oryginalnej, niezwykle nowoczesnej aranżacji Szymona Janikowskiego. Świąteczne utwory w aranżacji tego muzyka zaśpiewał też Nauczycielski Chór Coro Cantorum pod dyrekcją Ewy Goworowskiej.Kolędnicy na ostrowieckim Rynku. / Fot. Krzysztof Krzak

Na ostrowieckim Rynku odbywały się też warsztaty plastyczne pod hasłem "Miasto kolorów". Wykonane podczas nich ozdoby zawisły na choince ustawionej na placu w pobliżu sceny. Można było również kupić wyroby świąteczne (ciasta, stroiki, ozdoby na choinkę i wigilijny stół). Zmarznięci i zgłodniali mieszkańcy mogli się posilić ciepłymi napojami i potrawami serwowanymi przez Centrum Integracji Społecznej i bar "Czwórka" w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także ogrzać się przy ogromnym ognisku, które zapłonęło na środku Rynku. Można było ponadto wspomóc naszych rodaków zamieszkujących na Kresach, kupując specjalne świąteczne kartki lub przynosząc dary rzeczowe.
Świąteczne życzenia składa Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński. / Fot. Krzysztof KrzakOpłatek z Prezydentem Miasta, Jarosławem Górczyńskim. / Fot. Krzysztof KrzakMieszkańcy łamali się opłatkiem ze Starostą Ostrowieckim, Zbigniewem Dudą. / Fot. Krzysztof Krzak
Tuż przed godziną 15 w stronę głównego placu miasta spod ratusza ruszył świąteczny orszak kolędników z gospodarzem spotkania, Prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosławem Górczyńskim, jego zastępczynią, Marzeną Dębniak na czele. Przygrywała kapela góralska Hajduk ze Szczyrku. Prezydent po drodze obdarowywał przybyłych słodkimi babeczkami świątecznymi. Rychło do prezydenta dołączyli radni miejscy i powiatowi oraz Starosta Ostrowiecki Zbigniew Duda,Kapela Góralska Hajduk ze Szczyrku zakończyła wigilijne spotkanie na ostrowieckim Rynku. / Fot. Krzysztof Krzak Senator RP Jarosław Rusiecki, Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj. Liturgię związaną z Bożym Narodzeniem odprawił ksiądz prałat Jan Sarwa, proboszcz parafii św. Michała. Po życzeniach świąteczno - noworocznych złożonych przez przedstawicieli polskiego Parlamentu, władz miejskich i powiatowych na scenie pojawili się harcerze, którzy przekazali dostojnym uczestnikom Wigilii na ostrowieckim Rynku Betlejemskie Światełko Pokoju. Kulminacyjnym punktem przedświątecznego zgromadzenia było wspólne łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. Zaś finałem spotkania wigilijnego był koncert Kapeli Góralskiej Hajduk ze Szczyrku, która już od pierwszej wiązanki góralskich przyśpiewek porwała do wspólnej zabawy zmarzniętych nieco ostrowczan. Poza kolędami i pastorałkami muzycy ze Szczyrku zaprezentowali góralskie zwyczaje i obyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Należy cenić wydarzenia podtrzymujące tradycję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.