Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7328 miejsce

Wigilijne sushi

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-25 22:09

Nie wszyscy lubią karpia. Można też nie przepadać za pierogami, grochem z kapustą czy barszczem. W przyszłym roku warto rozważyć pomysły zaprezentowane na kilku jeszcze "ciepłych" zdjęciach... Smaki Dalekiego Wschodu? Czemu nie!

 / Fot. Adrian SkierskiTradycyjną polską kolację wigilijną mamy już za sobą. Podzieliliśmy się opłatkiem. Na polskim stole królował karp i barszcz z uszkami. Dziś już coraz rzadziej przygotowujemy dwanaście potraw i wkładamy siano pod obrus.

Jesteśmy ciekawi nowych smaków, toteż do polskich domów nieuchronnie wchodzi azjatycka kuchnia. Wbrew pozorom, niewiele ma to wspólnego ze snobizmem.

 / Fot. Adrian SkierskiKarp czy też pierogi z kapustą i grzybami, na polskich stołach pojawiły się z przyczyn bardzo prozaicznych. Karp jest łatwy w hodowli, a przez to tani. Ta niezwykle płodna ryba - notabene pochodzenia azjatyckiego, trafiła do Polski dopiero w XVIII wieku, zaś Chińczycy udomowili ją już w V wieku p.n.e. W wielu krajach karp jest uważany za szkodnika, z uwagi na powodowanie dużego zamulenia wody.

W dawnych czasach potrawy mięsne rzadko gościły na chłopskich stołach. Łatwe do zdobycia były za to grzyby bądź kapusta, hodowana w przydomowym ogródku. W ten właśnie oto sposób, te ostatnie wraz z karpiem stały się podstawą wigilijnego menu.

 / Fot. Adrian SkierskiPodobnie rzecz ma się z japońską potrawą sushi. Wody otaczające Japonię, obfitują w wiele gatunków ryb i skorupiaków. Głównym źródłem utrzymania było rybołówstwo - do dziś zresztą istotna gałąź japońskiej gospodarki.

Ryż zaś był jedną z nielicznych roślin, dających się uprawiać na japońskiej jałowej ziemi.
Ta potrawa biedoty, dopiero na europejskim gruncie zyskała miano wyrafinowanej sztuki kulinarnej. W podobny sposób, na liście dzisiejszych rarytasów znalazły się żabie udka i ślimaki.

Zwyczaje i upodobania kulinarne ciągle ewoluują. Przypomnijmy sobie otwarcie pierwszej  / Fot. Adrian Skierskirestauracji szybkiej obsługi Mc Donalds w Polsce. Wówczas w 1992 roku, w oczach wielu Polaków, zwykła bułka z kotletem przygotowana na modłę amerykańską, urosła do rangi strawy ekskluzywnej. Dziś już chyba nikt w ten sposób o hamburgerze nie powie.

Może więc azjatycka kuchnia na wigilijnym stole nie jest snobizmem i występkiem przeciw polskiej tradycji, a jedynie jej urozmaiceniem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Te frykasy nie dla mnie, jestem uczulona na ryby :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególnie pod tym względem Azjaci są bardzo operatywni. Zawsze coś nowego testują. W Giessen symbioza gastronomii europejskiej z azjatycką. W Koln płacisz wstęp od osoby, wybierasz i jesz do woli. Jednak wolę kuchnię polską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jedzonko smacznie i ładnie wygląda.))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 26.12.2009 09:44

Odkąd otworzono na parterze mego bloku orientalną restaurację - zapach potraw z dalekiego wschodu stał mi się bliższy.... od tradycyjnie polskich.... Sushi mam dosłownie pod podłogą..... i jest w zasięgu mej ręki.... O harmiderze dochodzącym z tego przybytku - w ogóle nie wspominam..... 5* :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.