Facebook Google+ Twitter

Wikiekspedycja 2013. Wikipedyści poszukiwali zabytków Dolnego Śląska

28 lipca dobiegła końca piąta edycja Wikiekspedycji. W tym roku celem wyprawy był Dolny Śląsk. W ciągu dziesięciu dni wikipedyści uwiecznili na zdjęciach zabytki i najciekawsze miejsca w regionie. Fotografie zilustrują hasła w Wikipedii.

 / Fot. Alfista33/CC 3.0Wikiekspedycja jest cyklem wypraw mających na celu zebranie dokumentacji, głównie fotograficznej, danego regionu naszego kraju. Akcję organizuje i w pełni finansuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Dlaczego Dolny Śląsk?


Poprzednie ekspedycje odbywały się na głównie terenie wschodniej Polski. Począwszy od 2009 r. były to województwa: podlaskie, pomorskie, podkarpackie i warmińsko-mazurskie. - W tym roku chcieliśmy przenieść się na zachód i przy okazji nawiązać współpracę z czeskimi i niemieckimi wikipedystami - tłumaczy główny koordynator wyprawy Adam Kliczek. Dlatego wybór padł na Dolny Śląsk. W zasobach Wikipedii brakuje zdjęć i artykułów dotyczących tego regionu. Wikipedyści postawili sobie za cel wzbogacenie tych zbiorów oraz ocalenie od zapomnienia wielu wartościowych zabytków. - Część z nich jest w bardzo złym stanie - przyznają z żalem.

Każdy ma swoje zadanie


Uczestnicy podzieleni zostali na trzy czteroosobowe zespoły: zachodni, centralny i wschodni. Tym pierwszym dowodził Adam Kliczek. W jego ekipie każdy pełnił określoną funkcję. Alfista33 był kierowcą, Jagro nawigatorem a Ludwig Schneider specjalistą od historii i sztuki. Oprócz tego wszyscy wykonywali swoje podstawowe zadanie, jakim było fotografowanie odwiedzanych miejsc.

Kierowca i nawigator stanowią trzon i minimalny skład zespołu. Najlepiej, gdy ekipa złożona jest z trzech członków. Wtedy jeden z nich zostaje w większym mieście i fotografuje zabytki, a reszta jeździ po okolicy. - Cztery osoby w aucie to już tłum – przyznaje Adam Kliczek. Dlatego w zespole centralnym prowadzonym przez Pawła Marynowskiego dwóch uczestników podróżowało autem a dwóch rowerami. - W duetach przejeżdżaliśmy zaplanowaną trasę - mówi pan Paweł. Samochodów użyczali im lokalni działacze. - Dzięki temu mogliśmy w tym samym czasie eksplorować dwa razy większy obszar - tłumaczy Adam Kliczek.

Sfotografować jak najwięcej miejsc


Każdej z ekip przydzielony został określony teren działań, wokół większych ośrodków miejskich: Zgorzelca, Bolesławca, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Legnicy, Kłodzka i Oławy. Wyboru miejscowości dokonano na podstawie listy zabytków województwa dolnośląskiego, opublikowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.