Facebook Google+ Twitter

WikiLeaks grozi ujawnieniem szwajcarskich informacji bankowych

Rudolf Elmer, były bankier szwajcarskiego Bank Julius Baer postanowił ujawnić tajne informacje, dotyczące nieprawidłowości w sposobie używania kont bankowych przez ich właścicieli – prestiżowych klientów szwajcarskich banków.

 / Fot. PAPW sprawę może być zamieszanych ponad dwa tysiące osób w większości wielkich nazwisk ze świata polityki, gospodarki i sztuki - prawdopodobnie z USA, Wielkiej Brytanii i niektórych krajów Azji. Dwie płyty z danymi, na których zapisane są tajne informacje Elmer przekazał szefowi Wikileaks – Julianowi Assange’owi podczas konferencji prasowej mającej miejsce w londyńskim Frontline Club.

Rudolf Elmer, który uważa się za reformatora bankowości oświadcza, że jego zdaniem społeczeństwo powinno być świadome tego jak działa system bankowy, w jaki sposób wielkie korporacje omijają płacenie podatków przerzucając pieniądze do tak zwanych rajów podatkowych - czyli krajów w, których prawo podatkowe jest wyjątkowo łagodne. Według eks-bankiera taka działalność w szerszej perspektywie działa na szkodę społeczeństwa.

Witryna WikiLeaks ze względu na dużą liczbę innych przecieków będzie w stanie opublikować materiały Elmera dopiero za kilka tygodni.

Rudolf Elmer został oskarżony o pogwałcenie szwajcarskiego prawa o tajemnicy bankowej i musi się stawić w najbliższą środę przed sądem w Zurychu. Już teraz wiadomo, że były bankier nie zamierza poddać się bez walki i zapowiada, że będzie się bronił przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Rudolf Elmer oświadczył, że jest wdzięczny za pomoc udzieloną mu przez serwis WikiLeaks, jednocześnie zaznaczając, że nie oczekuje od rzeczonego portalu żadnej ochrony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

zbizar
  • zbizar
  • 17.01.2011 21:26

to piekne ! mamy nowego Janosika wspolczenych czasow w Julianie Assage.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.