Facebook Google+ Twitter

Wikileaks: Koncern Pfizer szantażował prokuratora

Farmaceutyczny gigant, firma Pfizer, dążył do skompromitowania prokuratora generalnego Nigerii po tym, jak ten pozwał koncern o spowodowanie śmierci 11 dzieci wskutek testów jednego z leków - wynika z depeszy ujawnionej przez Wikileaks.

 / Fot. WikileaksW maju 2007 roku ówczesny prokurator generalny Nigerii, Michael Aondoakaa, pozwał amerykański koncern w związku ze śmiercią 11 dzieci, które umarły na skutek testów klinicznych leku na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych Trovan w 1996 roku. Prokurator domagał się od Pfizera 2 miliardów dolarów odszkodowania. Ostatecznie jednak rząd Nigerii zawarł z firmą ugodę na znacznie mniejszą kwotę 75 milionów dolarów.

W opublikowanym telegramie z 2009 roku z ambasady USA w Abudży, pracownik tejże placówki stwierdza, że było to możliwe dzięki akcji szantażu przeciwko prokuratorowi Aondoakaa. Jak donosi dyplomata, w rozmowie z dyrektorem Pfizera odpowiedzialnym za Nigerię, Enrico Liggerim, Liggeri powiedział, że jego firma zatrudniła prywatnych detektywów, aby znaleźć dowody korupcji prokuratora i skompromitować go.

Na skutek tej akcji, na przełomie lutego i marca 2009 roku została opublikowana seria artykułów z doniesieniami o korupcji ministra. Liggeri miał zagrozić ujawnieniem kolejnych skandali z udziałem prokuratora, jeśli ten nie wycofa pozwu. Aondoaka, w obawie przed kolejną falą artykułów, zgodził się zawrzeć ugodę.

Amerykański koncern w oficjalnym komunikacie zapewnił, że jego pracownicy negocjowali ugodę z rządem federalnym "w dobrej wierze", a ich postępowanie w związku z jej osiągnięciem było "poprawne".


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.