Facebook Google+ Twitter

Wikileaks o MSZ Fotygi: upolitycznione, zdemoralizowane i osłabione

Depesze, opublikowane na portalu Wikileaks, nie pozostawiają suchej nitki na działalności Anny Fotygi w MSZ. Instytucja pod jej kierownictwem była upolityczniona i osłabiona.

 / Fot. PAP/Roman JocherPortal Wikileaks opublikował depesze amerykańskiej ambasady USA w Warszawie, dotyczące działalności MSZ pod kierownictwem Anny Fotygi. Według dokumentów, ministerstwo zarządzane przez polską polityk było upolitycznione, zdemoralizowane i osłabione.

Rzeczpospolita informuje, że Amerykanie zarzucali MSZ: "upolitycznienie stanowisk wysokiego i średniego szczebla, częste zmiany kadrowe oraz długie wakaty". B. szefowa MSZ nie zgadza się z zarzutami. Twierdzi, że przecieki z Wikileaks to "manipulacja polityczna". - To nie jest przypadek, że te depesze wyciekły, bądź zostały ukazane w czasie, gdy zbliżają się wybory - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem.

Ponadto, dokumenty przedstawiają b. szefową jako osobę niedecyzyjną i niekompetentną. Jedna z depesz podaje, że Fotyga: "konsultuje się z prezydentem w najdrobniejszych sprawach. W jednym z niedawnych artykułów prasowych niewymieniany z nazwiska urzędnik mówi o urzędzie Fotygi, że to 'czarna dziura', ponieważ na podjęcie przez nią decyzji trzeba czekać tygodnie". Rzeczpospolita podaje za Polskim Radiem, że polska polityk nie zgadza się z tym oskarżeniem. Fotyga stwierdziła, że z prezydentem Lechem Kaczyńskim "doskonale się rozumieli" i nie musieli pozostawać w ciągłym kontakcie.

Zobacz też: Sikorski: Depesze Wikileaks to druzgocąca krytyka polityki zagranicznej PiS

Depesze informują również o problemach b. szefowej MSZ z kontaktami z podwładnymi, którym zdawała się nie ufać. Fotyga twierdzi, że początkowo w ministerstwie "panował (...) włoski strajk wśród dyplomatów, którzy po prostu nie akceptowali nominacji osoby spoza salonu, spoza korporacji profesora Geremka".

Anna Fotyga została mianowana na stanowisko ministra spraw zagranicznych po dymisji Stefana Mellera. Tę funkcję sprawowała w latach 2006-2008 za rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Źródło:
internetowe wydanie Rzeczpospolitej

Do Wiadomości24 możesz dodać
własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

qa
 • qa
 • 23.09.2011 15:43

To koniec nieudolnych rządów(PO,PSL).Nawet KOLESIE potępiają działania premiera i rządu.
Studenci-czy postradali rozum? Dziękujemy premierowi,że prawie NIC nie zrobił przez 4 lata , ALE W TAK KRÓTKIM CZASIE ZADŁUŻYŁ POLSKĘ O 400 MILIARDÓW ZŁ POMIMO,ŻE PREMIER MIAŁ WIĘKSZOŚĆ W SEJMIE I SWOJEGO PREZYDENTA.
W wyborach zdecydujmy,aby ten (nie)rząd(PO,PSL) raz na zawsze ZNIKŁ oraz nie dzielił i ciągle obrażał 3/4 społeczeństwa.PO ćpa?
WYNIKI WYBORÓW PIS-41% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,pozostałe po 0,2% ...- DWA OBLICZA PObolszewi?:-KŁAMSTWA nie tylko premiera,tyran, ćpają?,piją,partia KOLESI,nie obchodzą ich ludzie, nie dbają o dobro POLSKI,chcą utrzymać władzę za wszeką cenę dla WŁASNYCH KORZYŚCI,cynicy, prowincjonalna pierdoła,prostytułują się,furiatka, histeryczka, ...-to tylko 1% PRAWDY o PO,a gdzie reszta 95%? wg POliglupa,...- nie ciekawi to media?- klęska,katastrofa,hipokryzja,dyktatura, ...,totalitaryzm(prof.Staniszkis)- mówią - PREMIER w kampani ZADŁUŻA NA POTĘGĘ POLSKĘ WYDATKAMI gorzej niż GRECJĘ ,a jeszcze NARAŻA SPOŁECZEŃSTWO NA NOWE KOSZTY;autobusu,paliwa, utrzymanie KOLESI,KOLEŻANEK,OCHRONY,DZIENNIKARZY,ŚNIADANIA,OBIADKI,KOLACJE,HOTELE,PIJAR w MEDIACH, FILMIKI ,bilbordy, Łapanki ludzi,przeszkadza w pracy URZĘDOM,ludziom,dzieciom w szkołach,policji, ... - zamiast TE PIENIĄDZE PRZEZNACZYĆ chociażby na: przedszkola,biedne rodziny i dzieci,ludzi niepełnosprawnych,domy opieki ciężko chorych, niepełnosprawnych,pierwszą pracę dla studentów spłatę długów,które sam rząd zrobił, ... - a NIE BEZSENSOWNE marnotrawienie czasu wielu "WCIĄGANYCH" w to ludzi i przypisywanie (nie)rządowi bardzo często ZASŁUG ludzi z samorzadów. Czy to uczciwe?,a gdzie URLOP BEZPŁATNY?Czy premier STRAJKUJE jeżdząc po kraju?Czy OSTATNIA ustawa miała zamknąć usta dziennikarzom,aby nie pytali prezydenta o UZASADNIENIE sądu w sprawie OFE?(ZAMACH NA SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE-premiera czy prezydenta?-niezgodne z konstytucją?). Krasnodębski pisze, że Donald Tusk w dziedzinie mijania się z prawdą jest rekordzistą świata. POTRZEBNA KOMISJA MIĘDZYNARODOWA DO WYJAŚNIENIA TRAGEDI SMOLEŃSKIEJ. Boją się PRAWDY prof. GILOWSKIEJ w DEBACIE EKSPERCKIEJ(akademickiej jest zgodne z prawem)-chcą jej ZAMKNĄĆ USTA o PRAWDZIWYM ZADŁUŻENIU POLSKI poprzez szantaż? DZIWI TOTALNA NAGONKA pseudo-mediów na J.KACZYŃSKIEGO i 9 ml. wyborców PIS,a WYCHWALANIE i tolerowanie NIERUBSTWA RZĄDU(PO,PSL). Nie głosujmy na nich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
 • internauta
 • 09.09.2011 21:59

@ Jan A Andzia izbę zamiatała i i nóżkami przebierała

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan
 • Jan
 • 08.09.2011 19:16

@internauta "Depesze informują również o problemach b. szefowej MSZ z kontaktami z podwładnymi, którym zdawała się nie ufać. Fotyga twierdzi, że początkowo w ministerstwie "panował (...) włoski strajk wśród dyplomatów, którzy po prostu nie akceptowali nominacji osoby spoza salonu, spoza korporacji profesora Geremka".".Ci ludzie zachowywali się jak szmaty,i przetrącali kręgosłup MSZ chociaż nie przekręcili go pani Fotydze,i stąd to ujadanie prasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trafność oceny amerykanów Pani minister Fotygi jest tak prawdziwa jak ich opinia że koalicja PSL i PO jest najmniej prawdopodobna.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
 • internauta
 • 08.09.2011 16:26

@ Jan , Pani Fotyga miała kręgosłup przetrącony przez PiS , NIE POTRAFIŁA PODJĄĆ SAMODZIELNEJ DECYZJI. Cały MSZ "leżał"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan
 • Jan
 • 08.09.2011 16:03

@ internauta,czasem krytyka ze strony konkurenta to komplement,świadczący o bezkompromisowości,a druzgocące są zaś pochlebstw wybierane przez populistów dla populistów.Ale do tego postrzegania świata konieczny jest niezłomny kręgosłup moralny.Można też być w polityce szmatą,ale trzeba mieć odmienną biegunowość;taki pogląd nie wymaga kręgosłupa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
 • internauta
 • 08.09.2011 15:25

Pani Fotyga druzgocącą krytykę nazwała komplementem więc co tu więcej pisać ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W MSZ do czasu objęcia rządów przez PIS funkcjonowali urzędnicy wyszkoleni w Moskwie. Pani Fotyga z tymi agentami zrobiła "porządek". Zastanawiający jest fakt że trzeba było rządów PIS aby z tego ministerstwa wyeliminować ludzi którzy wykonywali polecenia swoich mocodawców z poza granic Polski. Gdy PIS stosuje zasadę "Polskiej racji stanu" wówczas słyszymy nieuzasadnione głosy krytyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Norbert
 • Norbert
 • 08.09.2011 14:53

"Depesze informują również o problemach b. szefowej MSZ z kontaktami z podwładnymi, którym zdawała się nie ufać. Fotyga twierdzi, że początkowo w ministerstwie "panował (...) włoski strajk wśród dyplomatów, którzy po prostu nie akceptowali nominacji osoby spoza salonu, spoza korporacji profesora Geremka".".
Pani Fotyga w spadku po swoich poprzednikach otrzymała dyplomatów uległych wobec USA i Rosji.Wszelkie próby naprawy powodowały opór i dywersję ze strony "salonu" i stąd ten obraz zdemoralizowania i osłabienia,ministerstwa pani Fotygi.Jak jest obecnie świadczy przebieg,i następstwa katastrofy Smoleńskiej oraz stopień nasycenia obecnego ministerstwa pracownikami SB i WSI.

Komentarz został ukrytyrozwiń
duduś
 • duduś
 • 08.09.2011 13:29

jaka partia tacy ministrowie,Taka Rodzinka.pl Fotyga, Macierewicz i pudrowany Hofmanek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.