Facebook Google+ Twitter

WikiLeaks o Polsce. Dlaczego Obama zrezygnował z tarczy

Wśród dokumentów, które ujawnił portal WikiLeaks, blisko tysiąc dotyczy Polski. Tylko jeden opatrzony jest klauzulą "super-tajny". Polska wymieniana jest w kontekście tarczy antyrakietowej, konfliktu gruzińsko-rosyjskiego oraz wyboru Eriki Steinbach do Rady Fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie".

 / Fot. PAPDokładna treść dokumentów dotyczących Polski, opublikowanych przez portal WikiLeaks, nie jest aktualnie znana. Wiadomo jednak, że 970 depesz dotyczy korespondencji z Warszawy, 2 z konsulatu USA w Krakowie. Tylko jedna z depesz opatrzona jest klauzulą "super-tajna".

Tusk: Nie spodziewam się, by ujawnione depesze nam zaszkodziły

Polska wymieniana jest głównie w kontekście negocjacji z USA w sprawie tarczy antyrakietowej. W 2009 roku Rosjanie sprzeciwiali się instalacji tarczy w Polsce i Czechach. Ich stanowisko w rozmowie z ekipą Busha było jednoznaczne: jeśli USA nie zrezygnują z planów budowy tarczy w tych krajach, nie będzie współpracy w innych dziedzinach.

Gdy prezydentem został Barack Obama działania w sprawie tarczy rozpoczął od stworzenia analizy jej opłacalności finansowej i sprawdzenia na ile tarcza będzie skuteczna. W konsekwencji Amerykanie zrezygnowali z budowy elementów systemu obrony w Polsce i Czechach.

WikiLeaks ujawnia dokumenty. Będzie skandal dyplomatyczny?

Polska wymieniana jest też w kontekście wojny rosyjsko-gruzińskiej z 2008 roku i rosyjskich wpływów w Europie,a także przy okazji nominacji Eriki Steinbach do Rady fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie". Jak wynika z dokumentów opublikowanych przez zachodnie media,
Guido Westerwelle, szef niemieckiego MSZ, sprzeciwiał się jej nominacji. Uważał bowiem, że może ona wpłynąć na pogorszenie stosunków z Polską.

WikiLeaks. Szef niemieckiej dyplomacji nie chciał Steinbach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Putinowskij
  • Putinowskij
  • 30.11.2010 21:00

Panie Sergieju.
Radzę samodzielnie zapoznać się z tymi materiałami a zmieni pan zdanie. Dziennikarze podają precyzyjnie dobraną papkę z całości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Gdowski
  • Roman Gdowski
  • 30.11.2010 07:36

Niewatpliwie rzady ktore lirza amerykanska d... nie musza sie obawiac krytycznych opini z Bialego domu!!???

Komentarz został ukrytyrozwiń
uwe firchow
  • uwe firchow
  • 29.11.2010 14:19

Polska z tego skandalu wyjdzie "ogromną ręką"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2010 13:03

Na razie żadnych konkretów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2010 12:18

Treść tych przecieków jest ciekawa,ale nie jest aż tak sensacyjną,ponieważ wszystko to można zauważyć w wywiadach,dziejach tych osób,a u niektórych to po prostu widać na ich twarzach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.