Facebook Google+ Twitter

Wikileaks: "Sikorski wznawia stare kłótnie"

W kolejnym ujawnionym przez WikiLeaks dokumencie dotyczącym Polski, ambasada USA w Moskwie krytykuje polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego za pogarszanie stosunków międzynarodowych z Rosją.

Radosław Sikorski i Aleksander Szczygło / Fot. wikipedia.pl/ BartekbasW depeszy zatytułowanej "Polski premier (sic) Sikorski wznawia stare kłótnie", wysłanej w listopadzie 2009 roku, ambasador USA w Moskwie John Beyrle opisuje reakcje Rosjan na domniemaną wypowiedź Sikorskiego w Center for Strategic and International Studies w Waszyngtonie. Sikorski miał tam ponoć powiedzieć, że Polska potrzebuje obecności amerykańskich żołnierzy na swoim terytorium, aby "chronić ją przed rosyjską agresją". Słowa te, które jak się później okazało, zostały przekręcone, wywołały burzę wśród rosyjskich elit politycznych, które mówiły o całkowitym zwrocie w coraz lepszych stosunkach polsko-rosyjskich.

Co ciekawe, amerykański ambasador, w paragrafie sklasyfikowanym klauzulą "tajne/nie dla obcokrajowców" komentuje, że Polska już wcześniej zasłużyła na takie reakcje rosyjskich polityków, m.in. inicjując program Partnerstwa Wschodniego w UE i popierając Gruzję w konflikcie 2008 roku. Wspomniane jest też utworzenie przez Sikorskiego Biuro Bezpieczeństwa Europejskiego, które nazywane jest przez polskich dyplomatów "Biuro Zagrożeń ze Wschodu".

Depesza opisuje przy tej okazji podejrzenia pewnego dyplomaty, który starał się o pracę w tym biurze. Twierdzi on, że był podsłuchiwany przez Rosjan, bo przy okazji rozmowy z pracownikami rosyjskiego MSZ, Rosjanie wspominali o żartobliwej nazwie biura, do którego aplikował wspomniany dyplomata.

Beyrle konkluduje depeszę ubolewając, że Sikorski daje antyzachodnim elementom w Rosji argumenty przeciw lepszym stosunkom z NATO i Ameryką.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (3):

Sortuj komentarze:

misu I
  • misu I
  • 05.12.2010 14:32

Przy takich tradycyjnie nam przyjaznych przyjaciolach z ameryki musimy sie przeprosic z rosjanami

Komentarz został ukrytyrozwiń
peter ambusch
  • peter ambusch
  • 02.12.2010 16:52

No i co?Rosjanie zdziwieni?Strasza nas rakietami i Bog wie czym a potem dziwia sie ze czujemy sie zagrozeni???Paranoje maja czy co???A tak w ogole to Amerykanie powinni w koncu zrozumiec ze nie tylko oni istnieja na swiecie,ze my tez mamy swoje obawy i interesy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
  • werol
  • 02.12.2010 16:16

No patrzcie państwo,jaka miła fotka.Gdybym nie słyszał co obaj panowie mówili o sobie na wzajem, to może by mi sie zrobiło cieplej,a tak...zima i mróz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.