Facebook Google+ Twitter

Wikileaks.org publikuje dokumenty wojskowe dotyczące Iraku

Wikileaks.org opublikowała blisko 400 tysięcy poufnych raportów wojskowych dotyczących działań koalicji międzynarodowej w Iraku, które - jak czytamy na stronie Wikileaks.org - "są pierwszym prawdziwym spojrzeniem na tajemnice historii wojny".

 / Fot. Tomasz Osuch, Wikileaks.orgOpublikowane wczoraj dokumenty zawierają poufne dane na temat działań zbrojnych oraz późniejszej misji stabilizacyjnej amerykańskiej armii oraz sił koalicji międzynarodowej w Iraku, w okresie od 1 stycznia 2004 do 31 grudnia 2009 roku.

Udostępnione raporty zawierają informacje na temat ponad 100 tys. ofiar śmiertelnych irackiego konfliktu. Ogromna część wszystkich ofiar, bo aż 66 tys. stanowią cywile, na drugim miejscu pod tym względem znaleźli się terroryści, których od stycznia 2004 roku zginęło przeszło 23 tys. Straty wojsk koalicji wyniosły łącznie 3 771 zabitych.

 / Fot. Wikileaks.org, screenshotWśród licznych dokumentów znaleźć można przykładowo opis zdarzenia z końca 2006 roku, w czasie operacji wojsk koalicyjnych o kryptonimie "Meduza", podczas którego w jednej chwili śmierć poniosło 181 osób, zabitych w większości przez działka pokładowe amerykańskiego samolotu AC130.

Materiały ujawnione przez Wikileaks rzucają także nowe światło na kwestie wsparcia, jakie Iran udziela terrorystom walczącym z siłami koalicyjnymi. Teheran systematycznie dozbraja rebeliantów rożnego rodzaju sprzętem, w tym potężnymi bombami przydrożnymi, na które bezustannie narażone są patrole wojsk irackiej koalicji.

Raporty ujawniają również wiele informacji na temat powiązań Al-Kaidy i grup z nią współpracujących z wysokimi przedstawicielami irackich władz wojskowych i cywilnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dlaczego oszukuje sie i podaje dziesieciokrotnie zanizone statystyki ofiar cywilnych w Iraku, kiedy z innych zrodel te dane mowia o prawie milionie dzieci, kobiet, mezczyzn zabitych w akcjach pacyfikacyjnych ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
roman majoch
  • roman majoch
  • 28.11.2010 23:00

Liczę na to, że wreszcie się dowiemy, w czym przedstawiciele naszej władz maczają swoje ręce, i czym się
parają, że tak niewiele uwagi poświęcają ubogim i potrzebującym. I czy naprawdę nie jest tak, że wszystkie
interwencje w Iraku i Afganistanie nie są zwykłą fikcją, że z jednej strony walczy się z teroryzmem, zaś z
drugiej zaopatruje się go poprzez pośredników, aby jak najdłużej podtrzymywać konflikt, ale poprzez taką
skrytobójczą manipulację musiało ponieść śmierć wielu żołnierzy i jeszcze poniesie, którymi się posługują
jak zwierzętami przeznaczonymi na rzeź.

Komentarz został ukrytyrozwiń
anioł - stróż
  • anioł - stróż
  • 24.10.2010 11:34

Kiedyś Józef Stalin miał na Zachodzie swoich pożytecznych idiotów (jak ich cichaczem nazywał), obecnia ma ich Al-Kaida, która w podzięce nie użyje nawet dobrze wyostrzonego noża.
Lewacy całego świata łączcie się w służbie islamskim fanatykom!
Oni was wyzwolą do reszty z rozumu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kontrola
  • kontrola
  • 23.10.2010 23:11

Przeciek?Tajne dokumenty?Jankesi szukaja alibii,żeby rakiem wycofać się z wojny,której nie mogą,nie potrafią,nie chcą,wygrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Konrad
  • Konrad
  • 23.10.2010 21:01

Straty w większości cywile i ponad 23tyś terrorystów. Na pewno 23 tyś. terrorystów? Człowiek zaczyna się zastanawiać czy to na pewno terroryści.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Diabel Diabełowicz
  • Diabel Diabełowicz
  • 23.10.2010 12:14

no, wikileaks jak zwykle na straży wolności, tak trzymać, a obama i cała jego świta mogą pocałować internet w dupę! PRAWDA NAS WYZWOLI!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.