Facebook Google+ Twitter

Wikingowie zamieszkają na Żoliborzu

W osadzie wikingów, która stanie na Żoliborzu, będą dwie wieże, długi dom, kram ogrodowy, chaty historyczne i stanowiska rzemieślnicze. - Skansen będzie świetną rozrywką dla mieszkańców Warszawy. Będą mogli tam spędzić wolny czas razem z rodzinami - mówi Stanisław Wdowczyk, założyciel grupy wikingów Jomsborg.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPOsada będzie początkiem Żoliborskiego Parku Edukacyjno-Rekreacyjnego usytuowanego przy Wybrzeżu Gdańskim, naprzeciwko Kępy Potockiej. Ten teren nie jest bowiem zagospodarowany, a miejsce charakteryzuje się świetną komunikacją z różnymi częściami miasta.

- Gród, który stanie nad Wisłą, zostanie częściowo przeniesiony z Ryni nad Zegrzem. Nasza grupa historyczna Jomsborg już od 11 lat odtwarza życie i obyczaje dawnych wikingów.
Ja osobiście zajmuję się tym od zawsze, to moja pasja i styl życia - mówi Wiadomościom24.pl Stanisław Wdowczyk, założyciel grupy i przywódca Jomsborczyków.

W osadzie wikingów, która stanie na Żoliborzu, będą dwie wieże, długi dom, kram ogrodowy, chaty historyczne i stanowiska rzemieślnicze. Wszystko z drewna i materiałów dostępnych w epoce. Całość ma być ogrodzona palisadą z sosnowych bali. W przyszłości ma powstać też słowiańskie podgrodzie. Znajdujące się na tym terenie oczko wodne grupa historyczna Jomsborg chciałaby połączyć z Wisłą. Będzie można zatem popływać zabytkowymi łodziami Słowian i Wikingów.

- Osada będzie swego rodzaju skansenem na wolnym powietrzu, będzie ona cztery razy większa od tej w Ryni. Nasza obecna osada jest wymarła. Mało ludzi ją odwiedza. Jest do niej zły dojazd. Postanowiliśmy przenieść ją do Warszawy. Cieszymy się, że burmistrz dzielnicy Żoliborz zgodził się na tę inicjatywę - mówi z entuzjazmem Wdowczyk.

Przywódca Jomsborczyków zapewnia również, że: - Skansen będzie świetną rozrywką dla mieszkańców Warszawy. Będą mogli tam spędzić wolny czas razem z rodzinami. Jedną z atrakcji będzie szkoła walki, do której będzie mógł się zapisać każdy śmiałek. W planach jest również organizowanie wielkich bitew i pojedynków historycznych, które ściągałyby fascynatów kultury Słowian i Wikingów z całego świata. Do tego w jednej z chat umieszczone zostaną eksponaty udostępnione przez Muzeum Archeologii w Warszawie, które merytorycznie opiekuje się tym projektem.

Warszawa zatem niech się przygotuje na najazd Wikingów. - Choć znani nam z historii skandynawscy wojownicy podejmowali łupieżcze wyprawy, to Wikingowie znad Wisły będą potulni jak baranki - zapewnia Stanisław Wdowczyk. - Staramy się teraz o dofinansowanie. Wstępnie zapowiadamy uroczyste otwarcie skansenu na czerwiec 2010 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Don Patison
  • Don Patison
  • 21.09.2010 15:21

W jaki sposób można trafić do tej wioski/grodu? Nie chce mi się za bardzo w tą i z powrotem biegać po wale wiślanym i patrze w krzaki czy ten jegomość to już wiking czy jeszcze menel lub wędkarz :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Slowianie tez piracicili - zwani byli po naszemu chasnikami... Bardziej pasowali by na brzegu Wisly... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.