Facebook Google+ Twitter

Wikipedia ma już 15 lat

Dokładnie 15 lat temu, 15 stycznia 2001 roku w przestrzeni wirtualnej pojawiła się Wikipedia, czyli najsłynniejsza na świecie internetowa otwarta encyklopedia.

15 lat temu nikt nawet nie myślał, że ten mały projekt stanie się największą na świecie encyklopedią, do której każdego dnia będą sięgać miliony użytkowników. Jej nazwa pochodzi od hawajskiego słowa „wiki”, które oznacza „szybko” – bo właśnie taki ma być dostęp do informacji w encyklopedii, w której nie trzeba już wertować setek stron, aby dotrzeć do poszukiwanego hasła. Łatwy dostęp do informacji, a także ich jakość – to główne wartości, które przesądziły o sukcesie Wikipedii. Dostęp do Wikipedii jest bezpłatny, a informacje w niej zawarte mogą być dowolnie wykorzystywane (warunkiem jest podanie źródła). Dzisiaj poza Wikipedią użytkownicy mają do dyspozycji także inne serwisy Wikimedia Foundation, m.in. Wictionary (słownik), Wikivoyage (przewodnik turystyczny), Wikibooks (otwarte podręczniki) czy Wikiquote (kolekcja cytatów).

Anglojęzyczna wersja Wikipedii zawiera ponad 5 mln haseł, Polacy także stworzyli jedną z najliczniejszych wersji tej encyklopedii internetowej – w polskojęzycznej wersji mamy już prawie 1,2 mln haseł. Cała Wikipedia to ponad 37 mln artykułów w prawie 300 różnych językach świata! Nad wszystkim czuwa 115 tys. redaktorów oraz 27 mln aktywnych użytkowników. Przeczytanie całej Wikipedii w języku angielskim zajęłoby 16 lat! „Wyobraź sobie świat, w którym każda ludzka istota może za darmo podzielić się z każdym sumą swojej wiedzy” – tak brzmi oficjalna wizja fundacji Wikimedia.
Wiele instytucji kultury w różnych krajach, takiej jak muzea, uniwersytety, archiwa biblioteki skanuje swoje zbiory w celu udostępnienia ich projektom Wikimedia (oczywiście jeśli pozwalają na to prawa autorskie).

Zgodnie ze statystykami fundacji Wikimedia, w polskojęzycznej wersji encyklopedii pojawia się 165 nowych artykułów dziennie, a liczba odsłon w miesiącu to prawie 263 mln.

Dzisiaj na rocznicowej stronie 15.wikipedia.org każdy może napisać odpowiedź na pytanie: „Co dla Ciebie znaczy Wikipedia”, do czego zachęcamy także polskich użytkowników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.